Centrum pomocy historycznej EUFI

Temat na forum 'Hyde Park' rozpoczęty przez Ponury Joe, 12 Lipiec 2009.

  1. Ensis

    Ensis Ten, o Którym mówią Księgi

    Na rosyjskim forum o TW (empiretw.ru) cały czas w modach o XV,XVI i XVII wiekach spotykam się z nazwą Korona Polska (Корона Польская) czy jest ona prawidłowa?
     
  2. Qukel

    Qukel Nowy

    Zasadniczo tak, bo Korona Królestwa Polskiego istniała, lecz była to tylko część składowa Rzeczpospolitej Obojga Narodów, a nie samodzielny byt państwowy, jak Szwecja, czy Francja (mimo posiadania własnego wojska, urzędów etc.).
     
  3. MatriXonBB

    MatriXonBB Znany Wszystkim

    Poszukuję mapy Malborka za panowania Krzyżaków .
     
  4. Ponury Joe

    Ponury Joe Guest

    Pojęcie Korony jest starsze niż czasy unii polsko-litewskiej, gdyż kształtowało się za czasów Kazimierza Wielkiego. Sama idea szła z Zachodu, gdzie stopniowo zaczęto odrzucać pogląd, że państwo jest wyłączną własnością monarchy, który może nim dysponować wedle woli, i dotarła do nas za pośrednictwem Czech i Węgier. Było to oczywistą reperkusją po doświadczeniach z podziałami królestw między synów umierającego władcy, co prowadziło najczęściej do osłabienia państwa. W Polsce pojęcie Korony zaczęto wykorzystywać w walce o zjednoczenie kraju po rozbiciu dzielnicowym, a w szczególności za Kazimierza Wielkiego, który swoje pretensje do Pomorza i Śląska motywował właśnie tym, że ziemie te należały niegdyś do Korony Królestwa. Również wszelkie zrzeczenia się do jakich został zmuszony, starał się unieważnić tym, że nie może on dysponować dobrami Korony. Z czasem idea ta obróciła się przeciw królowi, bo gdy król chciał obdarzyć swojego wnuka (Kaźka Słupskiego) ziemiami, które odziedziczył po ojcu, a więc ziemią łęczycką i sieradzką, to szlachta, powoławszy się na pojęcie Korony, doprowadził do unieważnienia testamentu. I od tej chwili należy dopatrywać się ukonstytuowania terminu "Korony" w odniesieniu do ziem Królestwa Polskiego. Natomiast pojęcie Korony w czasach I Rzeczpospolitej było popularną nazwą samego Królestwa Polskiego, jako państwa składowego unii polsko-litewskiej.

    ---------- Post dodany o 20:58 ----------Poprzedni post został napisany o 20:52 ----------


    MatriXonBB
    Wujek google mówi - klik.:p
     
  5. Maciey

    Maciey Guest

    Odnośnie Twojego pytania o Kornę. Koroną określano terytoria od Prus Królewskich, przez Mazowsze, Kujawy, Wielkopolskę, Małopolskę, Ruś, Podole, a od Unii Lubelskiej również Podlasie, Wołyń, Kijowszczyznę i Bracławszczyznę. Wielkie Księstwo to zasadniczo Żmudź, Wileńszczyzna, Ruś Czarna, Ruś Biała, Smoleńskie. Mieszkańców Korony zwano Koroniarzami, W.Ks. Litwinami. Ewentualnie Korony Polakami. Te nazwy były niezależne od pochodzenia - więc Polak zamieszkały w W.KS był nazywany Litwinem, a Rusin - szlachcic z Korony Koroniarzem. Od XVIII wieku zaczęto określać cały naród szlachecki narodem polskim (niezależnie czy Litwin, Rusin, Niemiec - jeżeli był Rz-plitą szlachcicem).

    Warto jeszcze dodać, że nie istniał prawnie takie twór jak Rzeczpospolita Obojga Narodów. W żadnym dokumencie nie posługiwano się inną nazwą niż Rzeczpospolita, jednocześnie jako oddzielny termin istniało pojęcie Obojga Narodów (Korony i W.Ks). Nazwa RON została spopularyzowana przez Jasienicę, prof. Bardach również posługuje się tym terminem np. "O rzeczpospolitą obojga narodów" (w tytule, wątpliwości rozwiewając w treści), ale już w podręczniku "Historia ustroju i prawa polskiego" występuje Rzeczpospolita (z ewentualnym dodatkiem "pierwsza"), tudzież Rzeczpospolita Szlachecka na określeniu już ustroju, a nie nazwy państwa.
     
  6. Kozak

    Kozak User

  7. Nyslion

    Nyslion User

    Witam, mam zadany na historię referat na temat: Polacy na frontach II Wojny Światowej.
    Nauczyciel dał dam wzór według którego mamy pisać.

    1. Wstęp (ogólnie o II Wojnie Światowej)
    2. Kampania wrześniowa
    3. Walki Polaków w Norwegii, Francji i Północnej Afryce
    4. Bitwa o Anglię
    5. Polskie Siły Zbrojne w ZSRR i II Korpus Polski (chodzi głównie o bitwę pod Monte Cassino)
    6. Front zachodni 1944-1945
    7. Front wschodni 1943-1945
    8. Bibliografia
    Czy możecie polecić mi jakieś książki poświęcone udziałowi Polaków w wyżej wymienionych działaniach wojennych?
     
  8. Voss

    Voss User

    Cesarstwo zachodniorzymskie i wschodniorzymskie/bizantyńskie- literatura

    Witam,
    Czy ktoś z Was mógłby mi polecić literaturę na temat obu części Imperium Rzymskiego?
     
  9. Templar

    Templar User

    - Marii Jaczynowskiej Dzieje Imperium Romanum
    - Carry i Scullard - Dzieje Rzymu t. II,
    - Strzelczyk, Goci - Legenda i rzeczywistość
    - Strzelczyk, Wandalowie i ich Afrykańskie państwo
    - Składanek, Dzieje Persji
    - Runciman, Dzieje Wypraw Krzyżowych, t 2
    - Morrison, Cesarstwo Wschodniorzymskie,

    Tyle od ręki.
    Może lepiej bym mógł pomóc gdybym wiedział w jakim celu ma to byc wykorzystane?
     
  10. Voss

    Voss User

    Szczerze powiedziawszy, w celu zaspokojenia wiedzy własnej ;)
    W tych dwóch pierwszych pozycjach czasy od 395 roku są w miarę szczegółowo opisane?
     
  11. Templar

    Templar User

    Nie. Szczegółowo nie ( czym jest szczegół? ;) ) . Ale potrafią zwrócić uwagę na to co może w szczegółach zainteresować.
    Jeśli po zapoznaniu się z tym zainteresujesz się czymś, podpowiem dalej. :)
    Juz tematycznie.

    Jesteś anglojęzyczny?
     
  12. Voss

    Voss User

    Anglo i frankojęzyczny ;)
     
  13. szamil

    szamil User

    Vojvodina

    Hej!

    Potrzebuję pomocy. Piszę szeroki artykuł na temat Vojvodiny i jej separatystycznych "ciagot". W sensie interesuje mnie obecna sytuacja w regionie Nowego Sadu i historyczne odniesienia. Mam parę źródeł ale potrzebuje trochę więcej.
    I jeśli ktos miałby Vojvodine na mapach na przestrzeni dziejów bym nie pogardził.
    Niestety nie operuje językiem serbskim, ale i takie źródła jeśli ktoś znajdzie na pewno sie przydadzą!
    z góry dziękuję!
     
  14. FifiCz

    FifiCz Guest

  15. Macgie

    Macgie Ten, o Którym mówią Księgi

    Szukam informacji o Wojnie Tajsko-Francuskiej ( 1940-1941 ).
     
  16. Maciey

    Maciey Guest

    Proszę o wskazanie literatury na temat narodu Słowackiego i państwa Słowackiego, w szczególności powstania i kształtowania się ich. Interesują mnie publikacje krótkie, najlepiej opublikowane w internecie, albo ogólnodostępne. Sprawa jest bardzo pilna. Z góry dziękuję za wskazania.
     
  17. Krakau

    Krakau Ten, o Którym mówią Księgi

    1. Poszukuję informacji o "akcji wagonowej", w której endecy mieli wymordować kilka tysięcy Żydów ocalałych z Holocaustu. Dowiedziałem się o tym z wywiadu z Edelmanem i chcę poznać szczegóły.
    2. Szukam informacji o zabijaniu przez działaczy NSZ ludzi tylko dlatego, że ratowali Żydów.
    3. Szukam listy przedwojennych pogromów w Polsce wymierzonych w ludność żydowską i szacunkowej liczby ofiar.
     
  18. Trudno żeby ktoś miał pomóc znaleźć rzekome informacje odnośnie tego. Udziela się tu pomocy historycznej, a nie pomocy przy pisaniu bajek ;)
     
  19. Dynamic

    Dynamic Ten, o Którym mówią Księgi

    Nie chcesz pomóc - nie komentuj. Takie proste, a niektórzy nie rozumieją...
     
  20. Uzynik

    Uzynik Guest

    Mam pytanie.Czy ktoś zna lub poleca jakakolwiek książkę o Austrio-Węgrach a nawet o całym świecie z czasów XIX wieku ?? Strasznie zainteresował mnie ten okres historyczny ;)
     
  21. Zoor

    Zoor Ideolog gender

    O całym świecie? Weź jakąkolwiek historię powszechną tego okresu. Ze swojej strony mogę ci polecić "Historię stosunków międzynarodowych 1815-1939" W. Dobrzyckiego - tam w sumie jest dość dobrze przekrojowo opisana historia polityczna.
    Co do Austro-Węgier - od tylnej nieco strony, ale warto przeczytać sobie "Franciszka Józefa I" S. Grodzińskiego.
     
  22. Elaith

    Elaith Nowy

    W podobnej tematyce poleciłbym 'Pax Europea. Dzieje systemów międzynarodowych w Europie 1815-1914' Piotra Wandycza. Bardzo dobrze opisana polityka i relacje między mocarstwami w tym okresie.
     
  23. Nikt ważny

    Nikt ważny Znany Wszystkim

    Z tego co mi wiadomo była to liczba około 1500-2000, dokonana przez NSZowców. Od maja 1945 do stycznia 1946 zdarzyło się na terenie Polski 350 zabójstw Żydów (P. Johnson, Historia Żydów, Kraków 2010, s 509 ).
    Ta lista proskrypcyjna na działaczy Żegoty. Słyszałem o niej jutro coś poczytam i zarzucę informacjami (po egzaminie idę na spacer do biblioteki). Póki co mogę dać tylko to http://www.rp.pl/artykul/9157,320428_Cala__Antysemicki_swiat_antywartosci.html
    Nie jest to "wybiórcza" więc czytaj to spokojnie ;) .

    Właściwie fala tego co nazywamy antysemityzmem przetoczyła się po europie zaraz po wojnie, z Europy środkowej nastąpił wręcz eksodus żydów na zachód (US Army dostało nawet rozkaz zawracać Żydów z Polski do PRL)

    Większość pogromów sprowadzała się do ciężkich pobić (które nie były zgłaszane). Jak już powiedziałem odkurzę książki jutro.

    Cóż akurat w Polsce popełnione parę zbrodni na ludności żydowskiej i nazywanie tego bajkami świadczy o tym iż nie bardzo wiesz o czym piszesz.
     
  24. Krakau

    Krakau Ten, o Którym mówią Księgi

    Ale to jest Alina Cała, jedna z inicjatorek protestów przeciwko pomnikowi Dmowskiego i babka, która w wywiadzie powiedziała, ze Polacy są współodpowiedzialni za holocaust. Poza tym praktycznie jak dla mnie cały akapit dotyczący pojawiania się w Polsce antysemityzmu jest błędny, gdyż nie wspomniała ani słowa o zoologicznym antysemityzmie sporej części Wielkiego Wschodu Polski choćby Ursyna Niemcewicza, który snuł wizje Polski zdominowanej przez kapitał żydowski w książce "Rok 3333, czyli sen niezwykły". Zaś w treści dotyczącej wojny autorka całkowicie pominęła działalność żydowskiej partyzantki (i częściowo komunistycznej, pamiętne są fotografie przedstawiające gromady ludzi w jarmułkach witających Sowietów wkraczających do Lwowa) mordującej Polaków i inne narody mieszkające na Kresach.
    Ale co to była w ogóle za akcja? I są na to jakieś dowody oprócz słów paru Żydów?
    Tą liczbę akurat znam.
    Ale w Wyborczej kiedyś czytałem o podkładaniu bomb pd domy ludzi ukrywających Żydów, nie wiem w jakim stopniu to prawda.

    Dzięki za te informacje, czekam na więcej.
     
  25. Maciey

    Maciey Guest

    Historia Polski 1795-1918 Andrzej Hwalba.
    Historia Powszechna 1789-1870 Mieczysław Żywczyńksi

    Innego rodzaju - stary podręcznik do 4 letniego liceum (z którego ja dzięki mądrym nauczycielom uczyłem się w gimnazjum, bo w liceum 3 letnim to książkę miałem 3 do 4 razy cieńszą):

    Historia 1789-1870 Anna Radziwiłł, Wojciech Roszkowski

    Ciekawa, dużo obrazów, zdjęć plakatów propagandowych (co lubiłem szczególnie - ach te czasy bez stałego łącza); no i jest to pozycja dużo lżejsza od poprzednich.
     

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie