Centrum pomocy historycznej EUFI

Temat na forum 'Hyde Park' rozpoczęty przez Ponury Joe, 12 Lipiec 2009.

  1. Arekus

    Arekus Ten, o Którym mówią Księgi

  2. Maciey

    Maciey Guest

    Czy wiecie gdzie można ustalić liczbę osób służących w wojsku USA w I i II WŚ według narodowości lub deklarowanego miejsce emigracji?
     
  3. PolakXXI

    PolakXXI Guest

    Sądzę, że większość była Amerykanami i jako deklarowane miejsce emigracji mieli wpisane USA.
     
  4. Czy istnieją jeszcze jakieś koncepcje podziału władzy oprócz trójpodziału?
     
  5. Maciey

    Maciey Guest

    Może być brak podziału władz - np. szwajcarski system parlamentarno-komitetowy.

    No i oczywiście inne możliwości w ujęciu historycznym.

    Warto też zauważyć, że początkowo (Locke) forsowano podział władz, uniezależnienie. A dopiero później trójpodział Monteskiuszowski.
     
  6. Zoor

    Zoor Ideolog gender

  7. niejaki Constant za to zmodyfikował pomysł Monteskiusza i proponował podział na pięć władz: królewską (jakby kontrolna), ministerialną(wykonawcza), prawodawczą(ustawodawcza), sądową(sądownicza) i municypalną. Szczegółów nie pomne, w nawiasach to są odpowiadające według mojego wydawania się i mojej słabej pamięci.
     
  8. Maciey

    Maciey Guest

    Teoretycznie niektóre osoby zajmujące się prawem konstytucyjnym już na gruncie naszej Konstytucji wyróżniają czwartą władzę - kontrolną (RPO, NIK). Ale to tylko część doktryny, a Konstytucja jasno stanowi:

    Art. 10.

    1. Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej.
    2. Władzę ustawodawczą sprawują Sejm i Senat, władzę wykonawczą Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Rada Ministrów, a władzę sądowniczą sądy i trybunały.
    Jak już to ja bym jeszcze na przyszłość (po ew. zmianie Konstytucji) dodał do władzy kontrolnej TK i TS, które są obecnie elementem władzy sądowniczej, choć nie sprawują wymiaru sprawiedliwości. Dlatego nie powinny być wadzą kontrolną. No ale patrząc w ten sposób przecież również Sejm i Senat sprawują funkcję kontrolną - przykładowo nad KRRiT, czy Sejm nad rządem. No ale to inny temat.

    A może lepiej nie dodawać.
     
  9. Maciey

    Maciey Guest

    Proszę o pomoc w następującej sprawie:

    szukam literatury na temat badań paranormalnych, i realizacji/badań legend w III Rzeszy.

    Nie wiem jak to dokładnie określić, ale chodzi mi o takie jazdy jak miał Himmler, który uważał się za inkarnację Henryka Ptasznika, czy wyremontował zamek Wewelsburg na wzór Camelotu i zasiadali w nim przy okrągłym stole ludzie z SS. Okultyzm itd. To przykład, inna sprawa np. budowle jak kompleks Riese. Czy ew. badania alternatywnych napędów.

    Tylko zaznaczam, że chodzi mi o literaturę historyczną, a nie bajki, czy sensacje jak Strefa 11.

    Z drugiej strony, lepiej żeby nie była to książka 1000 stronicowa nie do przebrnięcia.
     
  10. Nikt ważny

    Nikt ważny Znany Wszystkim

    Przede wszystkim praca doktorska Nicholasa Goodrick-Clarke "Okultystyczne źródła nazizmu". Jest napisana z sensem i ma ręce i nogi.

    Parę lat temu Bellona wydała "Czarnych Cudotwórców". Ja nabyłem za 5zł i powiem że mi się podobało ale (mając już "Okultystyczne źródła") więcej bym za ta książkę nie dał. Dobrze że są przypisy pozwalające ją weryfikować. Szczególnie fajne były w tej książce opisy osób pominiętych przez Goodrick-Clarkea min, Mathilde Ludendorff. Zdecydowanie za mało miejsca poświęcono Juliusowi Evoli.

    "Plan rasy panów Instytut naukowy Himmlera a Holokaust" Pringle to raczej opis instytutu Ahnenerbe i nie znajdziesz tam wiele okultyzmu.

    Z innych bajerów niedawno wydano w UK "Krucjatę przeciwko Gralowi" Otto Rahna (jak coś jest/była ona osiągalna do zakupu w formacie pdf).
     
  11. Maciey

    Maciey Guest

    O Rahnie troszkę już czytałem.

    A te ich różne konstrukcje? Bo tu mamy (w tym co podałeś) podstawy... intelektualne, nie to złe słowo :) podstawy ideowe. A praktyka (ok jest Ahnenerbe), chodzi mi o jeszcze inne praktyczne działania.
     
  12. Nikt ważny

    Nikt ważny Znany Wszystkim

    I w "Cudotwórcach" i w "Źródłach" masz o Karlu Marii Wiligucie "nadwornym magu SS". Jest też tam troszkę o praktykach oraz próbach implementacji tych praktyk. Jakiś czas temu czytałem biografię Himmlera tam też było ale mało. Generalnie temat okultyzmu w wydawanych w Polsce publikacjach jest pomijany bo naraża na śmieszność. (Inna sprawa że to co czasem wydaje o Alchemii czy Teoriach Spiskowych Bellona to kiepski żart).

    Niestety jeśli chodzi o sam Wewelsburg to nie kojarzę żadnej kompetentnej pracki po Polsku (i jeżeli nie jesteś Mazzarinim to sugerowałbym się trzymanie z daleka od Igora Witkowskiego). Nawet w polskich pracach o SS temat Gottgläubigkeit jest marginalizowany (gdyż wyznawcami było jedynie 200 000 osób).

    Jakiś czas temu znajomy mi podrzucił tytuły kilku książek po ANG o interesującej Ciebie tematyce jak je znajdę to powinien coś napisać.

    P.S.
    Niedawno w Bibliotece znalazłem coś takiego nie czytałem ale wynotowałem sobie by po to wrócić. Jarema Drozdowicz – Nazistowski okultyzm a niemiecka koncepcja narodu i wspólnoty [w] Przegląd Religioznawczy, 1/2010.
     
  13. Adamos45

    Adamos45 Znany Wszystkim

    Granica

    Jak wiemy znamy z II Rzeczpospolitej takie wcięcie w Rumunię na południu, niedaleko Suczawy. Czy identyczne wcięcie było w I Rzeczpospolitej? Mapa mówi, że niby tak ale nie jestem do końca pewien. Trochę nie ufam tej mapie, bo w X wieku jest narysowana ciągła Mierzeja Helska, a wszyscy wiemy, że była przerywana (prądy morskie nie naniosły jeszcze piachu).
     
  14. de Mont Salvy

    de Mont Salvy Ten, o Którym mówią Księgi

    Zasadniczo jest to ta sama granica. Wynika to stąd, że linia ta oddzielała kraje koronne Habsburgów - Bukowinę i Galicję. Ta pierwsza trafiła do Rumunii, ta druga opanowana została przez Polskę. Bukowina została włączona do Austrii później od Galicji i zachowała odrębność administracyjną.

    Jak dla mnie temat do pomocy historycznej.

    Przeniesione.
    Zoor
     
  15. Sevgart

    Sevgart Targowica

    Moja znajoma wybrała sobie do matury temat, który jest o systemach totalitarnych. Czy ktoś mógłby polecić jakieś książki na ten temat? Sam czytałem "Zapiski oficera Armii Czerwonej", czy to jest dobry tytuł do polecenia dla niej?
     
  16. Dynamic

    Dynamic Ten, o Którym mówią Księgi

    - Archipelag GUŁag
    - Hitler. Studium Tyranii.
    - III Rzesza. Narodziny i zmierzch szaleństwa
    - Hitler and Stalin: Parallel Lives

    Na maturze muszą też być poruszone lektury, więc:
    - opowiadania Borowskiego
    - Inny świat
    - Zdążyć przed panem Bogiem
     
  17. Scyzorro

    Scyzorro Nowy

    "Czarna księga komunizmu" dla mnie chyba na pierwszym miejscu
     
  18. Ponury Joe

    Ponury Joe Guest

    Nie sądzę. Prześmiewcze dzieło Piaseckiego raczej średnio nadaje się do pracy maturalnej na tak poważny temat.
     
  19. Hong

    Hong Nowy

    Orwell - Folwark zwierzęcy i Rok 1984; Aleksander Sołżenicyn - Jeden dzień Iwana Denisowicza
     
  20. McFlash

    McFlash Panzer Pony

    I moim zdaniem tyle wystarczy. Spokojnie zajmie to 15 minut, a więcej pozycji zmusi opisywania po łebkach. Koniec.
     
  21. Sevgart

    Sevgart Targowica

    Kolejny raz potrzebuję waszej pomocy ;) Szukam informacji o malarstwie i grafice w państwach totalitarystycznych, ale głównie chodzi mi o źródła z internetu bo to nic bardzo ważnego jest, macie o tym coś ciekawego?
     
  22. Nikt ważny

    Nikt ważny Znany Wszystkim

  23. MlodyWilk

    MlodyWilk Znany Wszystkim

    Na YT są filmy o Korei Pn., chyba w filmie 'Kraj pod czerwoną gwiazdą' było sporo o sztuce.
     
  24. Nikt ważny

    Nikt ważny Znany Wszystkim

    Szukam danych odnośnie mniejszości etnicznych w Niemczech w XIX i XX wieku. Szczególnie interesuje mnie liczba Mazurów i Kaszubów.
     
  25. PolakXXI

    PolakXXI Guest

    Mazurzy (bez Kurpiów i Warmiaków):
    połowa XIX wieku - ok.180 tys.
    przełom XIX/XX wieku - ok. ćwierć miliona
    lata 30. XX wieku - 270-280 tys.

    Kaszubi (bez Słowińców):
    połowa XIX wieku - ok. 55 tys.
    przełom XIX/XX wieku - 75 tys.
    połowa XX wieku - 70 tys.
    koniec XX wieku - 65 tys.
     

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie