CK2 Wielka Kampania Video

Temat na forum 'CK - AARy' rozpoczęty przez Konrad Piwarski, 10 Styczeń 2017.

  1. Konrad Piwarski

    Konrad Piwarski Aktywny User

    Witam serdecznie po raz drugi. Mam nadzieję, że tym razem po raz owocniejszy. Mam zamiar rozpocząć ogromną kampanię i poprowadzić kraj (jeszcze nie zdecydowałem jaki, choć mam trzy typy) przez ponad tysiąc lat historii. Umożliwia to oczywiście konwersja save'ów z gier studia Paradox. Póki co zastanawiam się nad jakim krajem czy też rodem objąć panowanie. Odcinek numer "zero" tutaj. Zapraszam!

     
  2. Piterdaw

    Piterdaw Ten, o Którym mówią Księgi

    Plan ambitny, mam nadzieję że daleko uda się do dociągnąć. A co powiesz na jednoczenie Rusi przez Ruryka lub Dyriego?
     
  3. cobran

    cobran Ten, o Którym mówią Księgi

    Ja proponuje stworzyć postać z dynastii Argeadów i o religii Hellenistycznej która zaczynając z Macedonii będzie powoli odtwarzać państewko Aleksandra Wielkiego, po to by w Victorii walczyć z powstańcami i bojownikami o niepodległość :)
     
  4. moskal

    moskal Опричник

    Nieważne co weźmie za cel - będzie w stanie to zrealizować w CK2, góra w EU4. Jeżeli czasami nie będzie podejmować prawdziwie bzdurnych decyzji (jak to władcy w realu robili, bo mieli jakiś skrzywiony obraz świata, mocy czy możliwości - dołączenie Augusta Mocnego do wojny przeciwko Szwecji) oraz nie będzie się pozwalało na demontaż tego co się zdobyło (Polska rezygnująca ze zdobyczy dyplomatycznych na Czechach i Węgrzech) no to skończy się jak u Trasha.

    Proponowałbym trochę poczekać ze startem - względnie niedługo wyjdzie DLC dla CK2 z dość bogatym flavourem.
     
  5. Konrad Piwarski

    Konrad Piwarski Aktywny User

    Niechaj, więc uderzy Thora młot!

     
  6. Konrad Piwarski

    Konrad Piwarski Aktywny User

    Odcinek 2 - Wymuszona agresja

     
  7. Konrad Piwarski

    Konrad Piwarski Aktywny User

    Odcinek 3 - Północ drży

     
  8. Konrad Piwarski

    Konrad Piwarski Aktywny User

    Odcinek 4 - Chwila oddechu

     
  9. Konrad Piwarski

    Konrad Piwarski Aktywny User

    Odcinek 5 - Ragnar Lodbrok

     
  10. Konrad Piwarski

    Konrad Piwarski Aktywny User

    Odcinek 6 - Silniejszy niż Dziadek

     
  11. Konrad Piwarski

    Konrad Piwarski Aktywny User

    Odcinek 7 - Pierwsza wyprawa łupieżcza

     
  12. Konrad Piwarski

    Konrad Piwarski Aktywny User

    Odcinek 8 - Jutlandzko-Szwedzkie spory

     
  13. Konrad Piwarski

    Konrad Piwarski Aktywny User

    Odcinek 9 - Wojny o Ziemie Fińskie

     
    Piterdaw lubi to.
  14. moskal

    moskal Опричник

    Mi się zdaje, czy prawie każdy kto gra wczesnymi Nordykami dostaje Ragnara Lodbroka?

    Po co plądrujesz biedne, plemienne prowincje (te są ZAWSZE najbiedniejsze; pomijając kompletnie puste stepy), skoro niedaleko masz bogate ziemie Karolingów i Anglosasów? Nie mówiąc o tym, by nie wysyłać nadmiarowo potężnych wojsk, bo właśnie - utrzymanie wojsk to będzie wynosiło np. miesięcznie 2 dukaty, a zarobek będzie właśnie... 2 dukaty... a nawet mniej. Zatem (o ile wiesz, ze oponent nie wyśle wojsk do walk) wyślij armię o sile potrzebnej do oblegania (garnizon + niepobrani żołnierze +1) + ew. 15-30% (na eventy oblężnicze, powodujące redukcje wojsk agresywnych).

    Najlepiej zrobić rajd początkowo na Wenecję, bo ta jest osamotniona, ma mało wojsk i jak uderzysz od razu na stolicę to bezpieczną kasy będziesz mieć po uszy.

    Co do wojsk plemiennych a wojsk feudalnych. Feudałowie oddają suwerenowi tylko procent swoich wojsk; plemienni wychodzą ze 100% swoich wojsk. Plemiennicy starają się podążać za główną armią, ale jak nie widzą zagrożenia to się rozpraszają (a potem płacz, bo zbyt rozproszone i niszczone przez scentralizowane siły feudałów). Ponieważ we wczesnej grze będziesz miał przewagę liczebną nad feudałów to nie ma co płakać że nie ma się pełnej kontroli - da się z tym dobrze wybić.
     
    Ostatnia edycja: 29 Styczeń 2017
  15. Konrad Piwarski

    Konrad Piwarski Aktywny User

    @moskal - obawiałem się, że zjadę na ogromny minus, gdy wybiorę się na wyprawę do Anglii z takimi zapasami złota jakie posiadam. Nie wiedziałem też, że wschód taki biedny. Teraz już będę przeliczał. Ragnar zawsze jest w Svitjod (synem Haralda Pierścienia). Nie wiem jak w innych krajach.

    Odcinek 10 - Anglia

     
  16. moskal

    moskal Опричник

    Pole w czerwonym owalu mówi o tym, ile z prowincji da się złupić (po prawej stronie paska - bez zdobycia oblężonych holdingów; po lewej wraz ze zdobyciem oblężonych holdingów) + ew. zajęcie części majątków gospodarza.
    [​IMG]
     
    Konrad Piwarski lubi to.
  17. Konrad Piwarski

    Konrad Piwarski Aktywny User

    @moskal - dzięki za wyjaśnienie.

    Odcinek 11 - Utrata prowincji

     
  18. Konrad Piwarski

    Konrad Piwarski Aktywny User

    Odcinek 12 - Król w śpiączce

     
  19. moskal

    moskal Опричник

    Tłumaczenie mnie dobiło...

    Walka z Kolanami! Kolanie!

    [​IMG]

    Mam nadzieję że to tylko easter egg polskich tłumaczy, a nie ich ignorancja.

    Btw - wielkość wizualna nie ma wiele wspólnego w CK2 z siłą. Prowincja duża terytorialnie, która ma mało holdingów, będzie słabsza od prowincji małej terytorialnie, co ma sporo holdingów. W przypadku plemiennych zabudowań to potęga zależy od ilości pustych slotów, a te u Komiaków, Permiaków, Lapończyków itd. mają mało slotów.
     
  20. Konrad Piwarski

    Konrad Piwarski Aktywny User

    Odcinek 13 - Porfinn Perfidny

     
  21. moskal

    moskal Опричник

    Strzeż się Kolan Porfinniego - skoro sam miał 3k ludu to teraz, z Finami, będzie mieć jeszcze więcej luda. Nie patrz na wojsko tylko przywódcy, bo plemienni wodzowie mają pośrednio do dyspozycji wszystkie siły wasali (sam wódz naczelny ma np. 1k, ale jego wasale mogą mieć po 3k - patrz na całość ich mocy).

    Aby "stanąć z łóżka" to potrzebowałbyś nadwornego medyka i szczęścia.

    Nie "status kło" ale "status kwo" - w łacinie zbitka "qu" czytana jest jako "kw".

    W państwie Franków widziałem chyba jakąś wojnę domową - spróbuj tam coś złupić, by osłabić karolińskiego bloba (chyba, że chcesz mieć francuski miecz pod ręką).

    Z wojnami podczas regencji jest tak, że regent musi mieć zysk w tym. Czyli np. regent ma prawa do Gdańska to zaakceptuje inwazję na Gdańsk. Ale nie będzie widzieć interesu w tym, by walczyć za prawa wodza naczelnego, bo na jego miejsce wejdzie szczyl, zrobi proces o zbrodnie wojenne czy inne głupoty, i regent pójdzie siedzieć.

    Jako Nordyk masz opcję "przygotuj inwazję" i tą metodą powinieneś móc coś podbić. Spróbuj sił gdzieś w cywilizowanym świecie, gdzie panuje wojna domowa (u muzułmanów, Italiańców czy Franków).
     
    casanunda i Konrad Piwarski lubią to.
  22. Konrad Piwarski

    Konrad Piwarski Aktywny User

    @moskal - jak zwykle nieoceniona pomoc.

    Odcinek 14 - Zemsta Wikinga

     
  23. Konrad Piwarski

    Konrad Piwarski Aktywny User

    Na kolejny odcinek zapraszam dzisiaj w formie "na żywo" na moim kanale YT. Godzina 20:00.
     
  24. Konrad Piwarski

    Konrad Piwarski Aktywny User

    Odcinek 15 - Relacja z LIVE (808-826 r.)

     
  25. Konrad Piwarski

    Konrad Piwarski Aktywny User

    Odcinek 16 - Relacja z LIVE (826-845 r.)



    Odcinek 17 - Przyczółek na Wyspach (845-849 r.)

     

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie