Dwarf Fortress AAR

Temat na forum 'Inne Gry AAR' rozpoczęty przez Matheos, 29 Czerwiec 2011.

  1. Matheos

    Matheos Ten, o Którym mówią Księgi

    Tak jak zapowiadałem, znalazłem legendę z I twierdzy równie dobrze można ją zastosować do obecnie toczącej się rozgrywki. Paczka z grafiką jest ta sama, po prostu odkryłem że jeśli zapisze obraz w formacie .png ma on lepszą jakość niż obrazek w formacie .jpg.

    Screen 1:
    [​IMG]

    Więc tak:
    Żółte kółka: to są drzewa, jako że jestem fanatykiem powiem wam że (idąc od lewej do prawej) w pierwszym kółku, w górnej części i w drugim kółku znajduje się dąb, w trzecim kółku przy rzeczce stoi wierzba (d [Designation]-> t [Chop Down Trees] - do ścinania drzewa potrzebne są dorf z włączonym Ścinaniem Drzew i, nie to nie minecraft, koniecznie topór/siekiera - może być nawet topór wojenny.)
    Pomarańczowe kółka: to są krzaczki z których zdobywa się różne owoce/zioła (w tym miejscu muszę dodać od siebie, bo nie byłbym sobą, Bless!... Jamaican Jazz! ;P) (d [Designation] -> p [Gather Plants] do zbierania owoców/ziela potrzebny jest zjarany dorf z włączonym Plant Gathering! Make peace no war! Yeea!)
    Czerwone kółka: to są psy wojenne tudzież wojskowe. Psy wojskowe to później
    Fioletowe kółka przedstawiają dorfów, tam gdzie jest znak zapytania oznacza że on/ona poszła do wozu wziąć ekwipunek, np. kilof lub topór.
    Ciemno Żółte kółko oznacza kuraki i takie tam
    Niebieskie kółko wskazuje na odpowiednik krowy

    Screen 2:
    [​IMG]

    Czerwone kółka: oznaczają korony drzew, DF to nie jest 3d, ani 2d taki jak w terrari. Owszem jest to 2D ale w stylu top/down - czuli patrzysz na konkretną warstwę/płaszczyznę na danej wysokości. Te korony drzew, jak i ciemne pole wokół nich z kropkami oznaczają że poziom niżej jest ziemia i rośnie na niej kilka drzewek.
    Zólte kółka wskazujace na trójkąciki na zboczach gór wskazują że mogą tamtędy poruszać się dorfy/ludzie/ga(e)jowe elfy/gobliny i inne potwory. Jak widzicie przy lawie niema takich trójkątów co oznacza że nie da się zejść w dół/do góry.
    Żółte krzyżyki zaś na czarnej przestrzeni oznaczają to że jest to pod ziemią i nie wiem co tam jest, taki jakby fog of war - tylko że tu nie masz fizycznej wiedzy co tam jest. Na odpowiednich poziomach można tam znaleźć masę FUN'U o czym później, nie chcę zdradzać uroku DF'a przedwcześnie.
    Czerwone siódemki oznaczają głębokość lawy na danej warstwie, jeśłi byłyby niebieskie oznaczało by to że nie jest to lawa lecz woda.

    Jasnoniebieskie pole w krawędzi oznacza ze ziemia znajduje się tam więcej niż 1 warstwę w dół - innymi słowy minimum 2 poziomy w dół.

    Screen 3:
    [​IMG]

    Żółte wielkie coś - wspominany Trade Depot zbudowany z Brimstone'a - jednego z rodzaju występowania siarki w grze.
    Żółte okrągi wskazują na ścięte drzewo które leży tam aż znajdzie sie miejsce nn polu zapasów, każde pole zapasów ma przydzielone specjalności (p [Stockpile] -> w [Wood], stworzymy miejsce na zapasy drewna.
    Niebieski okrąg wskazuje na farmy owoców/ziela (Bless!) wymagające słońca do wzrostu.

    Delikatnie Pomarańczowy okrąg wskazuję Dystylarnię w której wytwarza się Alkohol! Dorfy w grze do pracy codziennej wymagają alkoholu, gardzą wodą - woda to ostateczna ostateczność.

    W ten sposób przechodzimy do ostatniego screena:
    Screen 4:
    [​IMG]

    Czerwony okrąg wskazuje dwa warsztaty bedące podstawą w grze jeśłi chcesz handlować czy mieć wyposażenie/meble dla twoich rozpitych i buńczucznych dorfów... To jest Craftsdwarf Workshop - Warsztat Rzemieślnika u góry (a nie jak wcześniej pisałem na dole), oraz Mason Workshop - Warsztat Kamieniarza (analogowo, na dole i w nim pracuje kamieniarz wytwarzając jak przypuszczam kamienne trumny lub statuę). Obok okręgu widzicie takie coś jak beczki, i coś niebieskiego wyglądające na strzałkę w dół. Otóż jest to krasnolud który spragnąwszy alkoholu czym prędzej przerwał robotę i ile sił w nogach popędził wychłeptać baryłkę wypełnioną alkoholem, nie pytajcie się mnie, ale też chciałbym mieć taką twardą łepetynę... BTW to jest całkiem normalne zachowanie, nie odbiegające od normy!
    Pomarańczowymi okręgami czy też elipsami oznaczeni są Górnicy wykopujący pomieszczenie na przyszłe Dormitorium.
    Natomiast ciemno niebieskimi okręgami oznaczone są kamienie które wykopali wcześniej górnicy.

    Jak będziecie mieli jeszcze jakieś pytania walcie

    Za chwilę rozegram odcinek - kolejny kwartał czyli to będzie zima.

    Edit: Eh.. Jesień XD

    Edit2: Ogłaszam konkurs na muzykę (sama melodia lub ze słowami) pasującą do DF'a. Nagrodą będzie Rep i możliwość przypisania Twojego niku do wybranego przez ciebie Dorfa lub zbudują ci dorfy Świątynię ;P. Jedyne kryteria są takie, że: Musi pasować do klimatu gry (Nie może to być pop rnb techno hip hop zresztą są wykluczane przez ten pkt.), Dodatkowy bonus przy wybieraniu jeśli muzyka będzie miała związki z mitologiami pogańskimi (największy bonus będą miały mitologie gdzie ważnym elementem były krasnoludy). Jak coś jeszcze wymyślę to dodam w osobnym poście. Sprawa druga, dajcie ktoś komenta to wrzucę odcinek :D
     
  2. Legend

    Legend リヴェン

    Ciekawe kiedy nowy odcinek : )

    Biorę się za szukanie muzyki, w prawdzie nigdy w moich marzeniach krasnoludy mi świątyń nie wznosiły, ale chyba nie ma co narzekać....
     
  3. Matheos

    Matheos Ten, o Którym mówią Księgi

    Podkład Muzyczny:
    http://www.youtube.com/watch?v=-6FXeupOp04

    [font=...]Kroniki Diamentowych Jaskiń[/font]
    Diamondcaverns(...)

    Jesień roku 125, epoka Mitów

    Jesień przywitała nas częstszymi opadami deszczu - lecz te miast trwać krótko trwały znacznie dłużej niż latem. Kamieniarze kończyli kłaść podłogę w dormitorium oraz w jadalni by następnie zabrać sie za wygładzanie ścian w pokojach mieszkalnych. W tym samym czasie górnicy po wykopaniu drugiego poziomu mieszkalnego zaczęli pomagać kamieniarzom. W limeston'ie (wrzesień) cieśla zastrajkował i wybrał się na prawie tygodniowy odpoczynek - w związku z jego decyzją została przerwana dostawa nowych baryłek a przez co nieprawdopodobnie szybko zaczęły się kończyć trunki. Szczęśliwie zanim trunki skończyły się na dobre - zaczął płynąć nowy strumień baryłek a browarnik nie musiał więcej marudzić że nikt nie docenia jego pracy. Ponadto Rada postanowiła postawić dodatkowy warsztat kamieniarza oraz warsztat rzemieślnika (craftdwarfs workshop) by przyśpieszyć proces wykorzystywania kamieni a przede wszystkim podnieść nasze możliwości handlowe.

    [​IMG]
    [​IMG]

    Początek października niczym się nie wyróżnił od początku jesieni, deszcze nadal dawały się nam we znaki jedynym wyróżnikiem było przybycie kolejnej fali migrantów w drugim tygodniu a dokładnie 8 krasnoludów. Wśród nich pojawił się Zbrojmistrz oraz dwóch drwali, pomimo ewidentnego braku drzew do ścinania mogą się przydać do stworzenia podwalin pod Oddziały Milicji. Twierdza liczy sobie już 18 krasnoludów pozbawionych luksusu życia pomiędzy murami fortecy - taki bieg rzeczy nie jest z korzyścią dla nas - wszelcy wrogowie z którymi będzie nam dane spotkać będą mieli ułatwione zadanie. Rada jednogłośnie wyznaczyła cel na przyszły rok - zbudowanie pierwszych fortyfikacji, jedynie sprawą która nie może zostać podjęta jest problem czy zastosować fosę - ale czy pełną to znaczy wokół murów czy tylko cześciową - pod bramą. Część rady optuje również za najłatwiejszym rozwiązaniem - czyli wybudowaniem fortyfikacji bez żadnej - jakiejkolwiek fosy. Pod koniec sandstone'a przybyła karawana kupców z Metropolii, naprędce został wybrany broker. Na przełomie miesięcy od prac oderwano architekta i kamieniarza zarazem by wybudować faktorię handlową. Tuż po jej wybudowaniu nasi współbracia ruszyli rozładować swoje dobra.

    [​IMG]

    Listopad bardzo szybko minął - głównie na wykańczaniu mieszkań na poziomach mieszkalnych oraz kładzeniu podłogi w jadalni. Póki co handlarze ani chcą wracać do metropolii gdyż ich przywódca musi się rozmówić z liderem naszej ekspedycji, ponadto ochroniarze i handlarze z karawany, jak na nas przystało ochoczo dzielą się z nami opowieściami o ich wyprawach. Przypuszczam że w przyszłym miesiącu dobijemy targu - lecz nie oczekiwałbym zbyt wielu - sprawa jest prosta dość późno wybudowano warsztat rzemieślnika a ponadto nie jest on zbyt doświadczony w związku z czym produkcja dóbr na handel postępuje nad wyraz wolno. Jestem ciekaw co przyniesie nam zima, wszyscy wraz ze mną, mamy nadzieję że zima będzie dla nas łaskawa i nie odwiedzą nas nasi odwieczni wrogowie - to jest zielonoskórzy.

    ###Koniec odc. 3###
     
  4. Legend

    Legend リヴェン

  5. Matheos

    Matheos Ten, o Którym mówią Księgi

    No i rep do Legenda poleciał. Została tylko kwestia taka że sobie wybierz jakieś stosowne imię i czego patronem chcesz być.
     
  6. michall55

    michall55 Znany Wszystkim

    Nic nie cieszy bardziej w czasie wolnym niż przeczytanie sobie AARa. Ciekawe czy będą walki krasnoludów z zielonymi ?
     
  7. Legend

    Legend リヴェン

    Jeśli można to Bóg Ciemności i Najgłębszych Korytarzy brzmi wyjątkowo słodko, a co do imienia to już pozostawiam Tobie, odkąd uzmysłowiłem sobie, że Legend nijak mi nie pasuje pod imię dla krasnoluda to mi to raczej obojętne : )
     
  8. Matheos

    Matheos Ten, o Którym mówią Księgi

    @Michall55: Walki na pewno będą, ale przypuszczam że trzeba poczekać na jakąś inwazję czy coś takiego. Nigdy mi sie nie zdarzyło żeby zieloni zaatakowali mnie podczas pierwszych 2-3 lat.
    @Legend: Niechaj się tak stanie, będziesz znany w mej fortecy jako Valgan (Płonący monolit) Bóg Ciemności i Najgłębszych Korytarzy który rozświetla drogę Niestrudzonym Kopaczom. Pozostałą kwestia jak twoja świątynia miałaby wyglądać, ale że jeżeli wybrałeś sobie boga ciemności i najgłębszych korytarzy to podpowiem (oczywiście decyzja należy do ciebie) może Odwrócony Ziggurat? (Najszerszy poziom wyżej a najwęższy gdzieś w ziemi)

    A teraz tak do ogółu: Z tego co czytałem parę osób się trochę zdradziło że również gra w Dwarf Fortress wobec tego mam taki pomysł - jeśli przeglądaliście forum 12Bay (twórcy gry) istnieją tam tzw. Succession Games. Polegają na tym że gromadzi się grupka osób i wspólnie rozgrywają tą samą fortecę, to coś w stylu Play By Mail - czyli np. gracz A zaczyna fortecę i rozgrywa 1 (czasem 2) kwartały i przesyła zapis następnej osobie na liście, itd. w kółko. Bylibyście zainteresowani? Oczywiście aara będę kontynuował
     
  9. Legend

    Legend リヴェン

    Nie znam się, więc zdam się na opinię kogoś kto ma pojęcie o czym pisze, więc niechaj dłorfy budują Odwrócony Ziggurat : )

    Odnośnie drugiej kwestii pomysł na grę ciekawy, ale obawiam się, że musiałbym najpierw podszkolić swoje umiejętności w DF żeby się za coś takiego zabrać, krasnoludki pod moją komendą zazwyczaj mają krótkie aczkolwiek ciekawe życia...
     
  10. Matheos

    Matheos Ten, o Którym mówią Księgi

    No to będzie okazja się podszkolić, fajnie by było żeby ktoś się jeszcze zgłosił.
     
  11. Szycha

    Szycha Nadszyszkownik

    Wrzucisz jakiś odcinek? Bo czekamy niecierpliwie ;)
     
  12. Matheos

    Matheos Ten, o Którym mówią Księgi

    Podkład Muzyczny:
    http://www.youtube.com/watch?v=7TmZFm6NHfA&feature=related*

    [font=...]Kroniki Diamentowych Jaskiń[/font]
    Diamondcaverns(...)

    Zima roku 125, epoka Mitów

    Ahh... wreszcie zima ta najpiękniejsza pora roku, jak dla każdego krasnoluda z gór Białych zima jest czasem ukojenia i spokoju - nawet zielonoskórzy nie potrafią załamać tej harmonii. Te ośnieżone stoki uszlachetniające wysokie góry niczym olbrzymia korona błyszcząca światłem Sola, te piękne białe drzewa zmuszone do kłaniania się górom - wszech wiecznych i nieugiętych, nikt nie docenia piękna zimy jak my ludzie gór którym góra i jej lita skała jest bliższa niźli kruche drewno i zdradliwa woda. O Zimo pani świata, władaj Nam! Ponadto, wszechogarniającą radość dopełnił odgłos gdy w ciszy rozległa się melodia maestra kuźni, harmonijny i nieustający stukot młota o wciąż jarzące się sztaby metali. Zaiste ta muzyka jest nie do opisania...

    Z innych dość wiążących wydarzeń może być oddanie do użytku, w części umeblowanej, jadalni i dormitorium. Wkrótce o ile nasz browarnik wykona swe zadanie rozpoczniemy z hukiem zabawę ku uczczeniu rozpoczęcia produkcji związanej z kuźniami jak i pierwszych mistrzowsko wykonanych rękodzieł z kamienia.

    [​IMG]

    Co zaś się tyczy karawaniarzy z metropolii, wymieniliśmy sztabę żelaza oraz parę rękodzieł kamiennych na skromne dwie klatki, przyczyna takiej - wydawać by się mogło bezsensownej wymiany jest powód by obwarować wejścia pułapkami z klatkami. Lepszy zwierz w klatce niż wywoływanie harmidru wśród niektórych bojaźliwych współziomków. Przekazano również mistrzowskiego wykonania koronę z łupka ilastego (Shale) jako ofiarę dla króla. Miejmy nadzieję że niedługo będziemy mieli coś lepszego do zaproponowania naszemu królowi niz surową kamienną koronę. Na przełomie grudnia i stycznia wykończono również pierwszy poziom mieszkalny jedyne co zostało tam do wykonania to wynieść lub zużyć kamienie tam zalegające, by wkrótce nasz broker ale i przywódca wyprawy mieli swoje mieszkania.

    [​IMG]

    Pod koniec zimy rozpoczęto wykonywanie komory na wszelaką żywność, o ile teraz rzeka jest zamrożona na lód o tyle będzie takowa komora potrzebna by było gdzie przechowywać żywność, gdyż ta na powierzchni magazynuje jedynie nasiona jak i owoce wszelakich truskawek i innych roślin zewnętrznych.

    [​IMG]

    Zima ach ta zima, jak szybko przybyła a jeszcze szybciej odeszła...

    ###Koniec odc. 4###

    * - z podziękowaniami dla Legenda za znalezienie tego kawałka. Wybrałem bo przewijał się w niej motyw kucia metali

    I em.. sry za duużą obsuwę - ale cholerne studia wymagają o dużo więcej czasu niż przypusczałem
     
  13. Hanler

    Hanler Ten, o Którym mówią Księgi

    Przeczytam po szkole, dobrze, że jest już odcinek ;)
     
  14. Milven

    Milven Ten, o Którym mówią Księgi

  15. Hanler

    Hanler Ten, o Którym mówią Księgi

    Tak, odcinek dobry, rep leci ;)
     
  16. Matheos

    Matheos Ten, o Którym mówią Księgi

    Milven, wybierz czego chcesz być patronem (bóstwem), repik poleciał.
     
  17. Milven

    Milven Ten, o Którym mówią Księgi

    Nom, ja chcę być bóstwem miłości i uciech cielesnych:D A jak się nie zgodzisz, to niechaj będzie browarnictwo. A najlepiej jedno i drugie, choć nie ma to ze sobą za wiele wspólnego.

    Choć z drugiej strony... krasnoludy kochają piwo! A więc bóg miłości, patron złotników i browarników.
     
  18. Matheos

    Matheos Ten, o Którym mówią Księgi

    [font=...]Kroniki Diamentowych Jaskiń[/font]
    Diamondcaverns(...)

    Wiosna - Lato roku 126, epoka Mitów[/center]

    Już pod koniec zimy komora przeznaczona na pełnienie obowiązku spichrzu była gotowa, prace wykończeniowe zakończyły się parę dni po nadejściu wiosny.

    [​IMG]

    26tego granitu (marzec) przybyła kolejna fala migrantów - takiej ilości jeszcze w naszej historii za jednym razem nie było. Przybyło ich 26 w tym jedno dziecko, całe szczęście zbiegło to się z jednoczesnym otwarciem farmy. Zgodnie z tym co stwierdziłem przy okazji zimy już na początku drugiego tygodnia wiosny odbyła się wielka impreza. Całe szczęście że nasz browarnik wyrobił się na czas gdyż alkohol lał się hektolitrami. Natomiast już, prawie na samym początku, kwietnia jeden z naszych farmerów zaczął się dziwnie zachowywać. Przypuszczano że został opętany bo ni jak jego zachowanie miało się do normalności. Wyrzucił z warsztatu rzemieślnika by po chwili zacząć biegać w tę i z powrotem tachając przeróżne materiały. Efektem tych prac powstała magnetytowa korona w której wyryte zostały 3 słońca. Jak się domniemywamy mają obrazować naszych 3 największych bogów, boga wojny i krwi Armok'a, boga Valgan'a który rozświetla Ciemności i przewodzi kopaczom w ich pełnym niebezpieczeństw kopaniu i drążeniu ku sercu ziemi oraz boga Mitvala boga złotników i browarników a także pociech cielesnych.

    [​IMG]

    Na przełomie Wiosny i Lata tuż obok komorny w której jest gromadzona żywność i trunki zbudowano warsztaty ukierunkowany na utrzymywanie zasobów żywieniowe dla twierdzy.

    [​IMG]

    Przez całe lato trwała budowa pierwszych fortyfikacji, pomimo burzliwej dyskusji zwyciężyła opinia by nie budować niepotrzebnej fosy, ograniczyć się do fragmentu fosy pod bramą. W międzyczasie aby zapewnić potrzebnego budulca rzeszy kamieniarzy. Podczas budowy nieoczekiwanie odkryto ukrywającego się złodzieja gobliniego. Gdybyśmy posiadali oddziały milicji zdołalibyśmy go złapać a najlepiej ubić a tak wystraszyły go tylko psy a jednego z nich ranił ten plugawiec. Rada na tą wieść natychmiastowo podjęła odpowiednie kroki aby zaprojektować baraki i zacząć szkolić pierwszy oddział. Ponadto to co się stało z farmerem z początku marca uprzytomniło im że należy myśleć o budowie świątyń dla bogów. O ile nie ma problemu z zaplanowaniem świątyni dla Valgana o tyle dla Armoka i Mitvala niema ujednoliconego projektu. Będzie trzeba coś wykoncypować.

    [​IMG]

    [​IMG]

    ###Koniec odc. 5###

    Wybaczcie że tak krótko i po łebkach z dwóch kwartałów ale oglądam po prostu losowanie do EU2012 ;P

    Milven jak ma wyglądać świątynia Mitvala?
     
  19. Milven

    Milven Ten, o Którym mówią Księgi

    Hmm... pociechy są chyba PO uciechach;)

    Hmm... jak ma wyglądać? Może jakiś kształt falliczno-kufelkowy? ;)
     
  20. Matheos

    Matheos Ten, o Którym mówią Księgi

    No bez przesady Milven... Ja mam na myśli coś sensownego - staram się pisać aara bez "jaja", ponadto nie dałbym rady zbudować coś takiego... Bo nie wiem jak miałoby to wyglądać, jeszcze bym coś spieprzył tak jak przy jednej z "wież" twierdzy. Tak przy okazji, jak ktoś ma ochotę zagrać tak jak pisałem w Succesion Game to się meldować, nie bać się - to jest świetna okazja do pod szlifowania swych umiejętności i nauczenia się czegoś nowego (póki co: Legend i ja)
     
  21. Milven

    Milven Ten, o Którym mówią Księgi

    No to niech będzie w kształcie kufelka:)
     
  22. Matheos

    Matheos Ten, o Którym mówią Księgi

    W ten weekend odcinka raczej nie będzie - okazało się że zmienił mi się plan zjazdów na uczelnię, przepraszam - no ale cóż siła wyższa, w zamian za to napiszę w poniedziałek i być może w czwartek w przyszłym tygodniu następne
     
  23. Legend

    Legend リヴェン

    Ważne żeby odcinki się pojawiały, a czy będą to robić w określone dni, zawsze o tej samej godzinie i przy pełni księżyca już nie jest dla mnie istotne. Systematyka nigdy nie była moją mocną stroną, więc nie wymagam też jej u innych.
     
  24. Madlok

    Madlok Guest

    Chciałem przynajmniej pooglądać screeny, ale nic z nich nie rozumiem XD
    Gdzie Wy tam widzicie jakieś krasnoludy?
     
  25. Legend

    Legend リヴェン

    Ciesz się Madloku, że Matheos zaszczyca nas w swej łaskawości grą na texture pack'u (tak to się profesjonalnie zwie ?). W podstawowej wersji krasnoludki wyglądają jak literki np. "Q" itp. Teraz przynajmniej przypominają małe ludziki, a krasnoluda masz np. tutaj:

    [​IMG]

    PS: Proszę, niech ktoś pozbędzie się tego załącznika bo ja najwidoczniej nie umiem...
    Zrobione.
    Maciej
     

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie