[EU4] Odrodzenia Imperium Rzymskiego w Genui

Temat na forum 'EU IV - AAR-y' rozpoczęty przez Karpaj, 3 Listopad 2016.

  1. Karpaj

    Karpaj Aktywny User

    Co prawda nie będzie to standardowy AAR, a po prostu krótki opis gry, wraz z filmem timeline i paroma screenami. Gra była początkowo w celach poznawczych nowego patcha i ogrania Genui którą niedługo potem zaczynałem grać na multi, ale grało się przyjemnie.
    Zacznijmy od filmu


    Zacząłem oczywiście w 1444 roku, jako mała republika handlowa, będąca członkiem cesarstwa.
    Pierwsza instytucja - renesans oczywiście w Europie, konkretnie w Mantui
    Początek gry dość standardowy - podbicie powolne części ziem dookoła, międzyinnymi udało mi się także szybko opanować Raguzę, gdzie stworzyłem wolne miasto handlowe.
    W 1490 Italia jednogłośnie opuściła Cesarstwo
    W 1500 roku era kolonializmu rozpoczęła się w Portugalii
    [​IMG]
    Sam miałem pomysł na grę, aby zająć się kolonizacją "na gotowe" czyli zajmować utworzone przez kraje kolonialne tereny, bez brania exploracji i expansji. Zasięg pojawił się z czasem, poprzez zdobycie Azorów, a potem kolonii w Afryce Środkowej.

    Około 1540 roku rozpocząłem wojnę o Tangiers z Portugalią - gdzie zarówno Genua jak i Portugalia były już Great Powerami. Do wojny najpierw jako niezbalansowana wtrąciła się Anglia (po mojej stronie, gdyż walczyłem sam ze Spa + Por), następnie tę samą mechaniką wykorzystał Ottoman po stronie przeciwnika. Z małej wojny zrobił się gigantyczny konflikt, w którym znaczenie miało przede wszystkim wyszkolenie żołnierzy Genui i ich 125% dyscypliny.
    Konflikt zakończył się zabraniem większości kolonii na Karaibach, dwóch centrum w Portugalii - Lizbody i Porto i celu wojny - Tangiersu - dzięki czemu większość handlu Sewilli znalazła się w moich rękach.
    [​IMG]
    Niemal ćwierć miliona żołnierzy martwych w jednym konflikcie.

    Instytucja Prasy powstała w Lubece równo w 1550 roku

    W 1573 wybuchła wojna religijna, gdzie przeważającą większość miała strona Katolicka. Wojna skończyła się po 8 latach jednoznacznym zwycięstwem. Jedyna wspólna wojna w całej grze z Imperium Osmańskim i Kastylią.
    [​IMG]

    W wojnie zginęły miliony żołnierzy
    [​IMG]

    Globalny Handel w Piedmoncie!

    Długa i wyczerpująca wojna z Kastylią opłaciła się - zyskałem gigantyczny tereny w Brazylii, gdzie powstał mój drugi CN. Zaraz po tym Republika stała się zbyt duża i przemieniła się w monarchię absolutną. Ród Piombino stał się nowym władcą Genui.

    [​IMG]
    [​IMG]

    Dyscyplina? Poproszę podwójną porcję na wynos. 135% dyscypliny na Genui!
    [​IMG]
    [​IMG]
    W tym momencie przeprowadziłem zmasowaną akcję inwazyjną w Ameryce, w ciągu 30-40lat wypowiadając kilkanaście wojen, czego rezultatem stała się pełna kontrola nad Peru, Karaibami, Brazylią, większością Luiziany i Meksyku.

    Sezon na manufaktury rozpoczął się w Mantui, a Oświecenie w Holandii
    [​IMG]

    W międzyczasie skupiono się na podbojach Europejskich - podbito znaczne tereny w Iberii, północnej Afryce, wygrano także dwie wojny z Ottomanem, przy pomocy sojusznika - Francji.
    Udało się też ostateczne podbić Rzym i zostać Włochami.
    Ottomani po dwóch wojnach stali się niemal bankrutem
    [​IMG]

    Dochód z taryf przekroczył 100, a z handlu 200 - państwo bez exploracji i ekspansji :)
    [​IMG]

    W tym momencie zaczęto wypowiadać wojny o stworzenie Imperium i powrotu tradycji Cesarstwa Rzymskiego. Tutaj robiłem mniej screenów, a więcej można zobaczyć na filmie.

    Około 600deva w jednej wojnie. Niemal 200 power protection
    [​IMG]

    [​IMG]
    Piombino rządzą Europą!
    [​IMG]
    Roman Empire!
    [​IMG]
    [​IMG]


    PS : Swoją drogą nie pogardzę też jak ktoś ma ochotę jakimś plusem na reddicie :D
    https://www.reddit.com/r/eu4/comments/5awi0d/genua_into_roman_empire_timelapse/
     
    Sidorf i filip133 lubią to.
  2. filip133

    filip133 Ten, o Którym mówią Księgi

    Gratuluję takiej udanej rozgrywki :D Szkoda, że nie za dużo tekstu napisanego o historii rozgrywki, fajnie czytałoby się dłuższy taki mały AAR, no ale wiadomo że to też sporo czasu by zajęło tworzenie teraz takiego
     
  3. Minafisto

    Minafisto Aktywny User

    Aż mi się mini-aary Warzkinsa przypomniały.
     

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie