HRE - Strategia

Temat na forum 'EU IV - Pomocy!' rozpoczęty przez The Archont, 25 Listopad 2013.

  1. Witam.

    Obecnie gram Austrią i posiadam unie personalną z czechami, węgrami oraz dużo wasali wewnątrz cesarstwa niemieckiego (między innymi 3 elektorów). Generalnie mam kilka pytań dotyczących ewentualnego "połączenia HRE" w jedno pastwo.

    1. Słyszałem że prędzej czy później "Austria" dziedziczy północ Burgundii (tam gdie jest Antwerpia) kiedy to się dzieje i jakie są warunki ?

    2.Zważywszy na to iż moje państwo ma zamiar przejść na "protestantyzm" czy swoiste "nawracanie" księstw cesarstwa może być szybkim sposobem na zyskanie "autorytetu" cesarskiego ?

    3. Gdy już mi się uda jaki kierunek ekspansjii wydaje się najbardziej "logiczny" według was ?

    4. Jakie doktryny (idee" byście zaproponowali) ?
     
  2. Chidori

    Chidori Nowy

    1. Nie pamiętam przedziału czasu, ale nie jest spory. Od początku gry do któregoś tam roku jeśli król burgundii umrze, a w państwie będzie rada regencyjna państwo zostanie podzielona na Austrię i Francję. Chyba był jeszcze jakiś warunek.

    2. Tak, nawracanie państw w cesarstwie daje sporo punktów. Tyko uważaj, jeśli się nie zgodzi sporo stracisz. A i nie da się nawrócić elektora.

    3. Włochy. Potem Francja

    4. Quality,Quantity,Offensive,Defensive,Trade,Economic,Innovative/Administrative,Espionage/Expansion
    Nie w kolejności jaką podałem, preferuj własna. Ostatnie zależą co chcesz osiągnąć więc bierzesz tą lub tą. Takie są moje typy Ideei i na takich gram Habem.
     
  3. Zamiast espionage i expansion wezme raczej chyba "arystocratic" bo daje buff do wojska, dyplomacji i zmiejsza koszt technologi o bodajże (-10) i albo dyplomacje albo "religion". Dyplomacja daje paru dyplomatów i pomaga w corowaniu ale religion chyba leprze jeśli ma się religie "protestant", bierze się to z "heretic" cassus beli oraz z buffa do siły misionarza.

    Ale pozwól że zapytam bo nigdy nie brałem ani espionage (szpiegostwo) ani expansion (expansia) co one dają takiego wymiernego ?

    Co do kolejności ja myśle o "Arystokacji" jako pierwszej (dyplo ważne dla cesarza a zmniejszony kosz technologiczny najlepiej wprowadzić najwcześniej no i buff do siły ludzkiej ) potem innowacje, potem prawdopodobnie "qanity" potem "trede i economic" a potem reszte.
     
  4. Letho

    Letho Nowy

    Arystokracja opłaca się tylko i wyłącznie na państwa kawaleryjskie, typu Polska. A obniżkę ma tylko do military techa -10%.

    Poza tym bardzo jej się nie opłaca brać na pierwszą, bo to praktycznie bez sensu.

    Pozdrawiam!
     
  5. Ja bym nie powiedział że ma "tylko" obniżke military techa o 10% ale aż o -10% :D.

    Poziom wykupienia technologi to bodajże 600 jeśli odejmiemy od tego 10% mamy 60 punktów militarnych zaoszczędzonych czyli 6 budynków wojskowych jeżeli natomiast mamy tą obniżke stosowaną przez 10 leveli technologicznych. to mamy 600 punktów technolowicznych gratis czyli dodatkowy level technologii wojsowej i 6 budynków wojskowych.

    A teraz zastosujmy tą obniżkę wraz z obniżką z uniwersytetu oraz "innowacyjności". Masa punktów monarchistycznych zaoszczędzona :)

    Druga rzecz arystokracja ponosi modyfikator siły ludzkiej o 25% bodajże wartość starcia dowówcy i dodatkowego dyplomate który przyda się właśnie zwłaszcza na początku przy wielu państewkach HRE. Racja że Arystokracja obniża bodajże koszt kawalerii ale po pierwsze Astria też używa kawalerii (tyle że troszke mniej) a po drugie reszta bonusów naprawę się przydaje.
     
  6. Chidori

    Chidori Nowy

    Dyplomacja pomaga w corowaniu? Czyli rozumiem grasz na patchu 1.0 . Jeśli tak to odwraca grę o 180% x3 i nie pamiętam już tamtego patcha. Wiec nie mogę ci pomóc. Bo od patcha 1.1 albo 1.2 zmienili dyplomacje.
     
  7. Jagdtiger

    Jagdtiger Znany Wszystkim

    Mam pytanie jak zlikwidować HRE? Zwasalizowałem wszystkich elektorów grając Francją. Zaatakowałem Austrię i wkroczyłem wojskami do Wiednia. W tym momencie momentalnie sam stałem się cesarzem. Co muszę zrobić, żeby przycisk Dismantle HRE był aktywny?
     
  8. R3fr3Sh

    R3fr3Sh Znany Wszystkim

    Przestać być cesarzem i zrobić to co zrobiłeś wcześniej. Pewnie Austrii król padł.
     
  9. Tulev

    Tulev Ten, o Którym mówią Księgi

    Jak już jesteś cesarzem to lepiej się z tego cieszyć :)
    Szanse, na to że ktoś zaatakuje Francje są bliskie zeru. A jak już to pokonasz go bez większych problemów.
    Powinieneś korzystać z bonusów, jakie dostaje cesarz ;)
     
  10. Jagdtiger

    Jagdtiger Znany Wszystkim

    Korzyści są niewątpliwe, jednakże moim zamiarem było wypełnienie osiągnięcia polegającego na obaleniu cesarstwa :) Można się jakoś zrzec tytułu cesarza?
     
  11. Tulev

    Tulev Ten, o Którym mówią Księgi

    Raczej nie chyba :)
    bardzo skutecznie działa zmiana ustroju na republikę / teokrację, ale na to masz małe szanse pewnie.
    Popsuj stosunki z wasalami, anektuj paru z nich (najlepiej żeby byli w HRE - obniży to stosunki z resztą państw członkowskich). Pozwól wybrać kogoś innego.
    W EU IV zwasalizowanie elektora nie daje gwarancji głosu - jedynie +50, a nie jest to aż tak dużo.
     
  12. Jagdtiger

    Jagdtiger Znany Wszystkim

    Czy wielkość państwa ma wpływ na decyzję cesarza o przyznaniu tytułu elektora? Gram Toskanią i tak jakoś trochę przez przypadek, trochę z powodu okazji, ale udało mi się zdobyć kilka prowincji. W tej chwili mam 7 prowincji i jednego wasala. Czy może być tak, że cesarz boi się uczynić wasalem takie dość spore państwo jak na warunki HRE? Kilka razy w czasie mojej gry obecni elektorzy tracili tytuł, ale cesarz za każdym razem dawał tytuł elektora komuś innemu. Od początku gry mam z Austrią bardzo dobre stosunki (sojusz +mariaż). Jakieś rady jak zostać elektorem?
     
  13. Drakensang

    Drakensang Ten, o Którym mówią Księgi

    Zacząć jako jeden z defaultowych, albo przekonać cesarza, żeby ciebie nim. mianował, mariaż i sojusz nie zawsze to dają. Nie dam sobie głowy uciąć, ale pewnie to ma takie same wymagania jak wasalizacja i aneksja dyplomatyczna.
     
  14. Jagdtiger

    Jagdtiger Znany Wszystkim

    Nie chcę zaczynać jako defaultowy bo chodzi mi o zrobienie achievementa z zostaniem elektorem, zaczynając jako nie-elektor.
     
  15. Jagdtiger

    Jagdtiger Znany Wszystkim

    Prośba o wyjaśnienie wydarzenia związanego z HRE. Opiszę w skrócie sytuację. Grałem Brandenburgią, w której przyjąłem protestantyzm i utworzyłem nią Prusy. Grając Prusami dość mocno się rozbudowałem na wschód i południe zdobywając prowincje głównie od Polski i Czech. Trochę też się rozwinąłem na północnym zachodzie. Sojusz miałem z Węgrami, Litwą, Szwecją i z Austrią. Wkrótce zaczęła się wojna religijna prawie w całej Europie. Cesarz austriacki poprosił mnie o dołączenie do wojny, ale słusznie chyba uznałem, że angażowanie się w taki wielki europejski konflikt nie będzie dobrym posunięciem, tak więc odmówiłem. Wojna zakończyła się porażką Austrii i tutaj niestety przez przypadek zamknąłem okno z komunikatem. W każdym bądź razie zostałem cesarzem w HRE, elektorzy zostali tylko dwaj (ci co byli protestantami), mianować nowych mogłem też tylko tych z religią protestancką. W każdym bądź razie pytam się Was jak to możliwe, że zostałem cesarzem mimo, że nie brałem zupełnie udziału w wieloletnim religijnym konflikcie europejskim?
     
  16. Saegoto

    Saegoto Nowy

    protestanci wygrali, a ty jesteś największym protestanckim krajem w HRE. udział w wojnie nie ma znaczenia, liczy się jej wynik.
     
  17. Jagdtiger

    Jagdtiger Znany Wszystkim

    W przypadku zwycięstwa katolicyzmu zostają tylko katoliccy elektorzy?
     
  18. Saegoto

    Saegoto Nowy

    Na to wychodzi. Jest jeszcze 3 opcja - remis, wszyscy członkowie HRE, niezależnie od religii, mogą być elektorami, a cesarzem nawet muzułmanin czy majański poganin.
     
  19. Jagdtiger

    Jagdtiger Znany Wszystkim

    Ktoś wyjaśniłby w skrócie jak działa mechanizm głosowania elektorów na cesarza? Od czego zależy przyznawanie głosów? Zauważyłem że od jakiegoś czasu prawie za każdym razem jak gram elektorzy wybierają kogoś innego na cesarza. Raz miałem przypadek, że prawie na samym początku gry elektorzy wybrali króla Polski na cesarza. Zastanawiam się jak to możliwe, skoro Polska nawet nie była członkiem HRE, ma inną kulturę (nie niemiecką) i w tak szybkim czasie raczej nie zdążyła sobie rozwinąć dobrych relacji ze wszystkimi elektorami. Natomiast Habsburgowie prawie zawsze po jakimś czasie przegrywają walkę o tron cesarski. Ktoś wie jak to działa?

    Dodam tylko, że tak się zaczęło dziać dopiero od niedawna. Wcześniej to była rzadkość jeśli ktoś inny niż Austria rządził w HRE.
     
  20. Tulev

    Tulev Ten, o Którym mówią Księgi

    Jak najedziesz w okienku HRE na tarczę państwa, na które głosuje elektor, to dostaniesz listę potencjalnych kandydatów z ilością punktów.
    Jak najedziesz w okienku HRE na punkty pod tarczą elektora to zobaczysz ile punktów (i za co) ma lider i ile masz ty.
    To naprawdę takie trudne?

    http://www.eu4wiki.com/Holy_Roman_Empire#AI_voting_criteria
    Tu masz dokładnie opisane kryteria głosowania AI.
     
  21. Jagdtiger

    Jagdtiger Znany Wszystkim

    Jakie są warunki grając Austrią, żeby zdobyć misje na PU z Węgrami i Czechami?
    Na wiki napisane jest m.in.:

    Acquisition chance

    Base weight: 1000

    • Austria has lower than 0 opinion of [​IMG] Hungary: ×2

    Znaczy to, że trzeba mieć opinię niższą od 0? Nie rozumiem co oznacza to x2
     
  22. krzan20

    krzan20 Znany Wszystkim

    Bodajże, normalnie dostaniesz misję w ciągu 1000 miesięcy od początku gry. Jeśli zaś posiadasz relacje poniżej 0 z Węgrami to wtedy trzeba czekać do 500 miesięcy.
     
  23. Jagdtiger

    Jagdtiger Znany Wszystkim

    Czyli im gorsze relacje tym lepiej?
     
  24. Tulev

    Tulev Ten, o Którym mówią Księgi

    Nie, nie im gorsze.
    Wystarczy, że będą poniżej 0. Nie ma znaczenia, czy będą -1, czy -200.
     
  25. Jagdtiger

    Jagdtiger Znany Wszystkim

    Biorąc dosłownie to co napisali na wiki to bym wywnioskował, że bazowo trzeba poczekać max 1000 miesięcy, natomiast jeśli relacje spadną poniżej 0 to 2x dłużej...
     

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie