HRE - Strategia

Temat na forum 'EU IV - Pomocy!' rozpoczęty przez The Archont, 25 Listopad 2013.

  1. Jagdtiger

    Jagdtiger Znany Wszystkim

    Podpowie ktoś czy da się wprowadzić po ostatnich dodatkach wszystkie reformy? Mam z tym problem. Pierwsze trzy poszły gładko. Potem zaczęła się reformacja i autorytet cesarski zacząłem mieć na minusie ze względu na ilość heretyckich książąt. Poczekałem aż katolicyzm stanie się oficjalną religią w HRE co nastąpiło w 1588 r. Jednak tylko kilka małych księstw udało mi się przekonać do nawrócenia. Autorytet dalej mam na minusie i nie mam pomysłu jak to zmienić.
     
  2. moskal

    moskal Опричник

    Da się. Używasz siły do wprowadzenia wszędzie katolicyzmu, potem ustanawiasz wolne miasta, wyganiasz z ziem HRE Francuzów, Polaków czy innych Szwedów i sam dokonujesz ekspansji i rozszerzenia HRE. Dodatkowo pilnujesz aby minory wewnątrz cesarstwa się nie zjadały.
     
  3. Jagdtiger

    Jagdtiger Znany Wszystkim

    Dokładnie taką strategię obrałem. Kilka wojen, nawet bez casus belli i udało się wprowadzić jedyną słuszną wiarę :) Wszystkie reformy udało mi się wprowadzić i zjednoczyłem Cesarstwo, ale po drodze miałem trochę problemów. Opiszę mniej więcej jak to było, to może ktoś mi wyjaśni co się stało.

    Udało mi się zrobić trzy PU: z Węgrami, Czechami i Sabaudią (Savoyem). Po wprowadzeniu porządku religijnego postanowiłem wchłonąć Węgrów, żeby nabić sobie trochę autorytetu za dodanie nowych ziem. Po wchłonięciu Węgrów okazało się, że równocześnie wchłonąłem Czechów mimo, że integrację zacząłem tylko na Węgrzech. Po wchłonięciu obydwu krajów straciłem tron cesarski. Zauważyłem że władcą w moim kraju została 67 letnia kobieta. Powiem szczerze, że nawet nie zwróciłem uwagi kto był wcześniej (znaczy przed integracją). Może ona cały czas. Ale o ile pamiętam to żelazną zasadą w HRE jest to, że cesarzem nie może być kobieta. Tron przypadł jakiemuś małemu księstewku. Musiałem poczekać aż mi królowe zemrze. Dzieci nie miała, więc na tron wszedł ktoś z innej dynastii. Trochę się namęczyłem z elektorami, ale tron odzyskałem. Nawet trafiłem na eventa, że dostałem dziedzica Habsburga. Więc dynastia Habsburgów nie wymarła. Ciekaw jestem tylko, czemu zmienił mi się władca po integracji dwóch krajów. Może ktoś mi rozjaśni sytuację.
     
  4. moskal

    moskal Опричник

    Czechy odziedziczyłeś - istnieje procentowa szansa odziedziczenia mniejszego członka w unii. Strzelam, że po prostu zbiegło ci się w czasie śmierć monarchy z integrowaniem Węgier. A zmianę dziedzica na starą kobietę też zapewne przeoczyłeś, ale musiałbym popatrzeć w eventach. Tytuł cesarski zaś straciłeś bo nie weszła w życie sankcja pragmatyczna a więc i kobieta nie może być kaizerem rzymskim.

    Nie pamiętam czy tworzenie/wyzwalanie wasali/państw klientów w ramach HRE zwiększa autorytet. Możesz i to sprawdzić.
     
  5. Tulev

    Tulev Ten, o Którym mówią Księgi

    Mówię z doświadczeń 1.13, ale chyba niewiele się w HRE zmieniło:
    Grając Habem: bierzesz idee influance, religious i offensive.
    Influance skracają czas robienia claima, religijne dają siłę misjonarzy i casusa, offensive pozwoli szybciej prowadzić oblężenia, co przy wielu fortach stołecznych w HRE jest ważne.
    I teraz uwaga: ostatni patch zmienił, że centra reformacji będą tylko w prowkach powyżej 10 deva. W zasadzie to poniekąd ułatwia zadanie.
    Plan na ekspansje: unia z Węgrami (najlepiej z eventu) i z Czechami, ale to nieobowiązkowe (dostajesz -50 u innych elektorów za kontrolowanie jednego z nich). Trzymasz sojusze z elektorami, najlepiej świeckimi (mariaż).
    Jak poradzić (jak ja poradziłem) sobie z reformacją: mnie udało się do niej nie dopuścić :p Pierwze centrum wyskoczyło w Augsburgu - szybki podbój i konwersja bydlaka. Zdążył przekabacić raptem 2 prowy. 2 centrum: Praga. Czechy okroiłem wcześniej przewidując ich przejście na protestantyzm i zostawiając im samą stolice. Wojna -> wymuszona konwersja, centrum znika. Ostatnie było w Saksonii i to było najtrudniejsze ze względu na układ sojuszy, ale z pomocą sojuszniczej Rzeczypospolitej dałem radę. Reformaci spróbowali w Zurychu (scenariusz czeski) i Aachen (także scenariusz czeski). Trzecie centrum reformatów się nie pojawiło.
    Fakt, nie dostałem bonusa za wygraną wojnę religijną, ale nie dopuszczając do niej zachowałem ciągłość w nabijaniu IA. HRE zjednoczyłem w okolicach 1630 roku ;)
     
  6. szymon1415161

    szymon1415161 Aktywny User

    Tulevie, brałeś sojusz lub mariaż z Węgrami? U mnie około roku 1500 dostałem cb na unie z Węgrami, jednak cb kończyło się szybciej niż truce po zerwaniu sojuszu. Czy jest jakaś możliwość dołączenia ziem hiszpańskich do Cesarstwa bez przebijanie się przez Francje(mam z nimi sojusz)?
     

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie