Imperium - MP AAR

Temat na forum 'EU IV - AAR-y' rozpoczęty przez alukart94, 15 Czerwiec 2015.

Status Tematu:
Zamknięty.
  1. Algernon

    Algernon Nowy

    Pierwsza wojna wewnętrzna w HRE, to był atak Italii na Neapol, zakończony wyparciem Neapolu z kontynentu. Banicja brata-elektora wstrząsnęła książętami HRE na tyle, by raz jeszcze spojrzeć na władcę Italii, tym razem z szeroko otwartymi oczyma. I cóż dostrzegłem? Niemal imperatora, siedzącego na resztkach Austrii i pożerającego Neapol. Brat-elektor Neapolu, może nie najbystrzejszy z rodu i błądzący religijnie, wszak był bratem. A gwałt na nim pokazał, że każdy w HRE może być zgwałcony. Bawaria nie mogła stać z boku...
     
  2. Rzeznik

    Rzeznik Nowy

    Że też nie mogły się otworzyć zanim Włochy się wzmocniły prowincjami Neapolu ;)
    A przecież ja się tylko broniłem przed agresją. Neapol to pokojowe królestwo w którym od wieków miesza się wiele religii i kultur.
    Pomogło w kilku wojnach obronnych HRE...a tu taka niesprawiedliwość, tylko i wyłącznie za to, że katolicyzm przestał być główną religią...tak jakby w cesarstwie był. Cesarz sam odrzucił katolicyzm, a Neapol za to ukarał.

    Wysłaliśmy poselstwo do Cesarza by wpłynął jakoś na Króla Włoskiego by ten zwrócił należne nam prowincje.
    Nie mamy żadnych innych roszczeń i chcemy odzyskać jedynie to co nam się należy.
     
  3. Andrzej2

    Andrzej2 Znany Wszystkim

    Neapol zaatakowałem bo zmienił religie na sunnizm. A czyn Bawarii to haniebna zdrada i nic więcej. Jeszcze chwilę wcześniej upewniał się, że ma moje wsparcie na wypadek gdyby Francji ktoś bronił a ja trzymałem wojska na granicy gotowe do pomocy. Byłem całkowicie oddany Bawarii, w pokojach pilnowałem by dostawała nie mniej niż ja a jak warscore dzielił się nierówno to wolałem nawet dać więcej sojusznikom mimo, że wkład elitarnej armii włoskiej był największy. Tak mi się odpłacają za moją służbę Imperium. Cesarz mnie zdradził nie broniąc przed Francją, mało tego sam był w zmowie z Bawarią, mój sojusznik Niderlandzki też mnie zignorował. Byłem zbyt łagodny i uczciwy, wcześniej mogłem sam się ułożyć z Francją i bić niemców a ja głupi martwiłem się o los Bawarii czy innych Prus.
     
  4. fall.pl

    fall.pl Nowy

    Ja tylko dodam jedna rzecz odnośnie sytuacji geoplitycznej. Na sesji było dużo płaczu jaka ta gbr imba zróbcie cis z tym etc etc ale zupełnie niepotrzebny to płacz. Uważam że gbr sprawiedliwie zgarnia profity katastrofalne polityki rozbierania państw morskich.
    Najpierw rozebrano spa. Potem gwalcono hol. I kiedy była ostatnia Portugalia. (Błąd Alu ze mocno nie iwestowal w idee morskie byłby cennym strategicznym ramieniem morskim dla ladowych) to postanowiono tez rozebrać por. Uważam to za arcy tragiczny błąd. Mameluk zamiast dogadać się z por i bić się o prawdziwe bogactwo handlu Indii postanowił rozebrać ostatnia nadzieje dla świata morskiego.
    A jedyną nadzieją był morska Arabia +por vs eng teraz jest już za późno i polecam wszytkim złożyć morski hołd lenny gbr.

    Także geopolityka morska była tragiczna i zabrakło tam wizjonerow którzy myślą politycznie 100 lat do przodu zadając sobie pytanie jak będzie wyglądał świat jak juz rozbierzemy wszystkie państwa morskie. I to bez udziału zainteresowanej gbr. Co jest kuriozalne jakie prezenty polityczne dostawała w tej kampanii gbr.

    Wiec dominacja gbr na świecie w pełni zasłużona przez w/w błędy i nich nikt mi teraz nie płacze. Trzeba było myśleć 100 lat wczesniej
     
  5. Andrzej2

    Andrzej2 Znany Wszystkim

    Mapy rok 1640:
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  6. Tiomor

    Tiomor Nowy

    [​IMG]

    Jak się rozpuszczę podczas dzisiejszej sesji to nie miejcie mi tego za złe.
     
  7. pomek

    pomek Nowy

    Mapa graczy rok 1665:
    [​IMG]

    I korzystając z okazji pochwalę się, Niederlandy 2 największą potęgą lądową!
    [​IMG]
     
    Ostatnia edycja: 10 Sierpień 2015
  8. Drakensang

    Drakensang Ten, o Którym mówią Księgi

    Co to jest to brązowe w Indochinach?
     
  9. Tiomor

    Tiomor Nowy

    Brown Sugar Chidori jako Da Viet.
     
  10. Drakensang

    Drakensang Ten, o Którym mówią Księgi

    Nie wróżę mu długiego żywota, ma trzech głodnych sąsiadów, którzy z chęcią go zjedzą.
     
  11. Languorous_Maiar

    Languorous_Maiar Ten, o Którym mówią Księgi

    Wielka Brytania ma CN'a w Kanadzie? I czemu nie ma w Luizjanie? (czy ma i źle widzę?) Zawsze by zapełniały ideę i powolutku kolonizowały, a tak im później stworzy, tym będą słabsze. Różnica niby mała, ale to i tak kwestia paru prowincji,a cały CN będzie miał potężniejsze bonusy i szybciej będzie w stanie kolonizować na własna rękę.
     
  12. fall.pl

    fall.pl Nowy

    świeżo po sesji
    nie wiem co się działo na świecie bo całą sesje biłem sie z pru 1 vs 1
    wojna była wzasadzie o sprawę polską - sam chciałem prawie nic a większość miała iść dla polski i tak też się stało

    pru mogła się jeszcze długo bronić wieć zaproponowałem honorowy stabhit 60 % jako ze miałem 99 % vp
    niestety poszła jedna prowincja breama (będzie przeznaczona dla Gbr w ramach hołdu morskiego i pewnej kasie) tylko 1 memel dla swe
    i 3 prowincje dla polski w tym Kraków stolica dawnych Króli polski - dzięki dobrej dyplomacji Polskiej

    i nie wiem dlaczego prowincje poszły dla swe (po wojnie przekazane dla polski)- skoro na tym screanie widać ewidentnie że było zaznaczone return core to poland. Jakiś bug ? myślałem ze zrobiłem misclicka a jednak prowy odrazu powinny trafić do polski.
    [​IMG]


    krótki opis wojny

    jakoścowo armie były wyrównane
    pru miała przewagę 5 % dyscypliny , oraz aż 1,5 morale ! miała chyba 8 morale swe tylko 6,5.
    Było to starcie dwóch najnowoczesniejszych i najsilniejszych armii Świata o zbliżonych potencjałach(nie mylić z liczebnością ale realną skutecznością)

    Do wojny po stronie Prus przystąpiła Holandia - jednak flota szwedzka zatopiła flotę flotę Pruską i połowę floty Holenerskiej - flota szwedzka zrobiła blokadę całej hol - po rozbiciu 30 000 armii holenderskiej wysłano WP i i wojna została 1 vs 1 pru vs swe

    Prusy rozpoczęły z impetem
    moje armie odbijały się od pruskich jak od ściany - prusy przysąpiły do ostrej iwazji .. zajęto nawet neve

    [​IMG]

    Szwiedzki sztab generalny trochę przesadził z oddawniem pola i wciągnie wroga na mroźne tereny albowiem wróg zdobył 41 % wp i zaczął nas stabować
    W tym momencie przystąpiono do strategicznej kontrofensywy - zmobilizowano dodatkowe 40 000 wojska i przystąpiono do kontro natarcia
    (ale straciłem chyba 9-10 stabów !! 1000 adm points stracone.
    Tą część wojny dowodził sam król Szwedzki (6-3)

    [​IMG]
    Odbito Memel (cel wojny) i przystąpiono do ofensywy - lepsze jakościowo wojska pruskie zadawały większe straty.
    o wojnie manewrowej można było zapomnieć- wróg był niewidoczny i to on decydował kiedy przeprowadzał kontrnatracia.

    [​IMG]
    Aż wkońcu pojawił sie na polu bitwy bóg wojny Feldmarszałek Ernest Flaming (6-5) wtedy pierwszy raz od początku wojny wojska szwedzkie zaczęły zadawać większe straty.
    Proszę zwrócić uwagę na rzeź artylerii Pruskiej - ( o wiele więcej pułków artylerii miały Prusy)

    [​IMG]
    kolejne kontrnatarcie pruskie na memel (cel wojny)

    [​IMG]
    Tu sztab Szwedzki wykorzystał bezlitośnie niebronionie na tyłach prus twierdze.. po wyłomie płockim 4 000 najemnków przedarło sie na drugi koniec prus i bez walki zdobyło 4 forty pruskie - dzieki temu wojska pruskie musiały się cofnąć - zdobyto berlin.


    [​IMG]

    sytuacja strategiczna zaraz przed końcem pokoju

    Prusy nie miały szans juz tego wygrać a że chciałem "zwycięstwa" przed końcem sesji majać 99 % vp
    dogadałem 60 % vp (i tak były by stabhity)
    zdobyto 1 prowincje dla eng , 1 prowincję dla swe i 3-4 prowincje dla Polski.

    Dziekuje Tiomoroi za ostrą wojnę i walkę - dość dobrze walczył - szczególnie te jego kontr natarcia na memel obchodzące moje wojska pod berlinem i atakujące moje słabsze odziały na tyłach - to były piękne operacje manewerowe ze strony prus ( łatwiejsze do przeprowadzenia w obronie)
    [​IMG]
    Polska odzyskała dzięki Szwecji 3 prowincje w tym Kraków
     
  13. bachuxd

    bachuxd Nowy

    W Azji w końcu coś zaczeło się dziać. Zaatakowałem Vijayangar na samym początku sesji i wojna trwałą łącznie jakieś 2,5-3h :D Wygrałem głównie dzięki przewadze jakościowej i lepszym generałom. Xeno dzięki quantity i 2x większym dochodom cały czas utrzymywał przewagę liczebną (100kvs130-140k) a wojna była niezwykle wyrównana i dwa albo trzy razy Xenowi udało się mnie odeprzeć i przejść do kontrofensywy. No ale jednak w ostatnim natarciu udało mi się wygrać kilka bitew i zdobyć 50 warscore, co pozwoliło na stabhity i wzięcie w pokoju 40ws. Moim głównym problemem jest brak kasy, uzupełnienia najemników są straaaaaaaasznie drogie i gdyby nie 3k pożyczone od Ottomana, to nie miałbym żadnych szans w tej wojnie. Vija jest drugim najbogatszym państwem na świecie i jego największą przewagą jest to, że nie musi martwić się o kasę.


    Xeno od razu jak tylko skończył się truce wypowiedział mi wojnę. Dzięki OP władcom udało mu się dokończyć cała idee offensive (ja mam tylko 4 idee z offensive wbite), a 4k angielskich dukatów pomogły mu wystawić 150k wojska. Ja wojnę zaczynałem z 75k... No ale w pierwszej bitwie udało mi się zadać 2x większe straty i się wycofać. Potem Xeno dzięki swojej przewadze już chyba poczuł się zbyt pewnie i przez nieuwagę dał sobie anihilować jakieś 50k wojska i już po anihilach zaatakował mnie z modyfikatorem terenowym -2 co pozwoliło mi wygrać bitwę i przejść do kontrofensywy. No ale i tak raczej wątpię w to, że uda mi się wygrać tą wojnę, bo jednak 2x większy dochód i OP władca (2-4-5?) sprawi, że mój przeciwnik cały czas będzie miał przewagę technologiczną i liczebną...


    No ale jednak świetne są takie 3 godzinne wojny 1vs1 i na prawdę polecam każdemu właśnie szukanie sobie godnego przeciwnika i organizowanie jakieś wyrównanej wojny zamiast gank'owanie jakiegoś państwa mając dwukrotną przewagą liczebną.
     
  14. fall.pl

    fall.pl Nowy

    [​IMG]


    Po 15 letniej wojnie wojska szwedzki zdobyły berlin. Najnowocześniejsza na swiecie armia pruska została pokonana.
    _____________________________________
    król Szwecji Gustaw II Waza przemawia do imperatora Wielkiej Brytanii pana mórz i oceanów

    W ramach wieloletniej protekcji morskiej wód szwedzkich, składamy ten oto hołd morski. Za symboliczne dukaty , przekazuje wam klucz do miasta Brema którego krwią Szwedów wywalczylismy. Niechaj nad Brema flaga wielkiej Brytanii powiewa wiecznie !
    _______________________________________
    król Szwecji Gustaw II Waza przemawia do Króla Polski

    Cieszymy że oddaliscie się pod naszą opiekę i protekcje. Wojska szwedzkie w samotnej walce z prusakiem z dumą odzyskały dla Polski całe województwo krakowskie. Różnie bywało między naszymi państwami. Ale cieszymy się ze wspolpraca naszych pradziadów została przywrócona. Niech żyje niepodległa polska !
     
  15. Andrzej2

    Andrzej2 Znany Wszystkim

    Dev na rok 1665:

    1. GBR - 1855

    2. Arabia - 1383

    3. Osmani - 1286

    4. Francja - 1024

    5. Dai Viet - 988

    6. Szwecja - 976

    7. Jaunpur - 955

    8. Japonia - 890

    9. Włochy - 882

    10. Prusy - 852

    11. Qing - 827

    12. Vijayanagar - 765

    13. Bawaria - 584

    14. Niderlandy - 584

    15. Polska - 492

    16. Neapol - 492
     
  16. Tiomor

    Tiomor Nowy

    Oj tam, losowe pieprznięcie w klawiaturę z którego powstało "topomo" było całkiem zabawne :D

    Co do wojny, to przerżnąłem z dwóch powodów.
    1) nie miałem najemników na starcie i zaufałem MP, które się szybko spaliło. Nauczka na przyszłość, że po patchu najemnicy do podstawa.
    2) Nieprawdopodobne ZLAMIENIE z tymi fortami na tyłach, tak wojna utrzymywała się na poziomie 40%, gdzie często przechodziłęm do ofensywy. Po stracie tych fortów poraz pierwszy w ciągu tej wojny zacząłem tracić złoto w dosyć szybkim tempie, a WS wskoczył na poziom 95%. Na pewno odbiłbym falla z powrotem do Prus Wschodnich, ale kosztowałoby mnie to bardzo dużo admin i prawdopodobnie zadłużyłoby moje państwa po uszy. Wojny i tak bym nie wygrał, za duża przewaga liczebna była. Tak straciłem w sumie niewiele no i wyszedłem z niej bez pożyczek.


    W sumie gdyby nie Saegoto, który podrzucał mi rady, to poddałbym się po wyparciu mnie z Prus Wschodnich, ale rzucił kilka sugestii z których skorzystałem. Koniec końców sam stwierdził "dobra, nie wygrasz tego", ale od tego oświadczenia wojna trwała jeszcze z 10 lat :p

    W każdym razie, to była chyba pierwsza moja wojna odkąd gram w EU MP w której miałem taki zajebisty fun. Zazwyczaj to było
    a) wygrywam zalewając wroga armią
    b) przegrywam bo wróg zalewa mnie (pozdro Mughal!)
    c) ktoś inny steruje armiami, ja tylko przesuwam pionki;p

    Więc tak czy siak, dzięki fall za walkę.

    Btw. Stasiu miszcz. I Ja i Fall chcieliśmy walczyć ze sobą głównie po prówki dla niego :D :D :D :D :D
     
  17. Mac

    Mac User

    [​IMG]

    Wielka Brytania Imperium Wszechczasów, lata 1619 - 1665

    W 1619 Wielka Brytania jako pierwsze państwo w historii stało się Hegemonem totalnym, posiadając najwyższą siłę we wszystkich dziedzinach.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Jednak Wielka Brytania nie była największym mocarstwem. Do gigantycznych rozmiarów rozrosła się Arabia, która zaczęła szerzyć swoją barbarzyńską religię również w Europie. To musiało się zmienić!!

    Pierwszym krokiem było wysłanie dyplomaty do Francji z zapytaniem czy Wielka Brytania może założyć bazę strategiczną w Iberii. Długo czekaliśmy na odpowiedź, gdyż jak się potem okazało w Paryżu panowała regencja. W końcu jednak ją dostaliśmy.
    W ręce GBR została oddana Portugalia, a także "to co sobie weźmiemy ze strefy Arabskiej"

    Portugalczycy, wieloletni sojusznik, z otwartymi ramiona przyjęli zwierzchnictwo Wielkiej Brytanii, za co stali się ludnością w pełni akceptowaną w Imperium.

    [​IMG]

    I wojna z islamem
    Niedługo wybuchła pierwsza wojna z Islamem. Celem miała być Arabia, która mieliśmy nadzieje podejmie rękawice w walce 1v1, jako największe imperium lądowe. Tak jednak się nie stało. Do pomocy ruszył pro islamski Neapol, a także część oddziałów tureckich.

    Pierwsza faza wojny to walki w Aragonii. Te generalnie nie sprawiły problemów. Chociaż dzięki przemarszowi przez FRancje wojska Aragonii i Arabii uciekały do Włoch i wracały co jakiś czas.
    Kolejną fazą było lądowanie w Ceucie. Udało się wylądować armią blisko 100k, podbić Ceute, Tangier i Melile, wygrać kilka bitew.
    Niestety nadciągały coraz liczniejsze wojska wroga, a Nam nie udawało się skutecznie uzupełniać armii.
    W końcu gdy wróg miał dwukrotną przewagę zaczął uderzać. Pierwszą bitwę jeszcze wygrano:
    [​IMG]

    Jednak ostatecznie islam zalał nas masą anihilując całkowicie armię brytyjską.
    Na szczęście dzięki zajętemu celowi wojny, udało się wymusić pokój, uzyskując Sevillę i Cadiz.

    Druga wojna z Islamem
    Ponieważ Arabia wciąż nie chciała zrezygnować ze swoich aspiracji europejskich, w 1648 roku wybuchła druga wojna.
    Ponownie po stronie Arabii stanął Neapol , tym razem już w pełni sunnicki, a także Ottomanie.

    Pierwsza faza wojny to ponownie okupacja Iberii i anihilacja stacjonujących tam 25tys. Arabów i 30tys Aragonian.

    Kolejną fazą wojny był również desant na Tangier. Jednak tym razem wróg czekał i nasz desant 80tys. żołnierzy przywitał dwukrotnie większą armią.
    W związku z brakiem zdecydowania głównodowodzącego Imperium, posiłki wysłano za późno i przegrano wiele bitew, łącznie tracąc 120tys. wojska. Jedynie 40tys. zdołało się wycofać.
    Postanowiono się przegrupować i zmienić taktykę.

    Dotychczas celem miała być tylko Arabia, ale dwa sunnickie kraje uparcie jej pomagały nie chcąc pokoju.
    W związku z tym przygotowano desant na Sycylie, zajmując jej stolice.
    Dalej zablokowano porty Turcji,
    aż w końcu zdesantowano 120 tys. armię w Konstantynopolu. Turcja resztkami armii próbowała bronić swojej stolicy, ale marnie się to skończyło:
    [​IMG]

    Po tym manewrze było jasne że cała europejska część Turcji będzie okupowana przez Imperium.
    Wiedząc to Arabia poddała się:

    [​IMG]
     
  18. fall.pl

    fall.pl Nowy

    No mac musze pogratulować zmiany strategii. "Nie bij się na warunkach wroga, uderzaj tam gdzie się niespodziewa i tam gdzie tego nie chce" - sun tsu. Nawet nie widziałem wczoraj ze gbr zdobyło Konstantynopol.
     
  19. Karpaj

    Karpaj Aktywny User

    Popełniłem parę kluczowych błędów w dyplomacji, głównie z uwagi na to iż w sobotę pubstomp skończył się po 6 nad ranem, a ja jeszcze pociągiem wracałem, no i temperatury nad wyraz dodatnie sprawiły że czuję się cały czas jak przy porządnej chorobie - mózg nie odpowiada.
    Po wygranej pierwszej wojnie na której uzyskałem 98% warscore (48% dla Bawarii i 50% dla Francji) Andrzej dosłownie minutę po wojnie zapytał mnie czy mam coś przeciwko jego wojnie z Bawarią. Zaćmienie władcy - tak to opisali w kronikach nadworni pisarze. Natomiast słowa iż nie będę ingerować w ewentualną wojnę postanowiłem dotrzymać, bo choć był to błąd, to jednak raz rzucone słowo nie powinno być złamane. Miałem nadzieję że Bawaria oprócz mnie ma zagwarantowane wsparcie ze strony Holandii, a ewentualny atak Andrzeja odbędzie się po 15 letnim truce. (Nie)stety musiał walczyć 1 vs 1 parę miesięcy po skończonej wojnie, przy blisko 60% większych dev Włoch (co prawda mocno osłabionych wojną, natomiast nadal piekielnie silnych gospodarczo, kończąc wojnę widziałem w skarbcu jeszcze blisko 4 tyś monet. Wojna niemal samymi najemnikami i wystawienie ich o ~35tyś więcej niż Bawaria(choć z pewnością ponad limit) pozwoliło wygrać i nie tylko odzyskać tereny, ale też zająć Wiedeń czy Monachium.
    Od razu wiedziałem iż będę musiał pomóc odzyskać Bawarii jego cory, gdyż w innym wypadku czeka go już tylko pasożytowanie w HRE będąc otoczonym przez 4 potęgi. Moment ataku ustaliłem na 1660 od razu zapowiadając iż gramy tylko o odzyskanie corów i ew. reparacje wojenne.

    W międzyczasie król oszalał i zaczął zachowywać się jak sztuczna inteligencja co sprawiło globalnym efektem, którego skutkiem była straszna epidemia zwana "rehost" przeklinana we wszystkich językach świata - od Manhatanu po Tokio.
    Ta krótka ciemność króla kosztowała skarb państwa blisko 3000 dukatów które zostały przeznaczone na rozwijanie infrastuktury handlowej w kanale gdzie handlu nie prowadzimy. Podejrzewamy spisek ze strony loży masonów i ich nieczystych zagrań na rynku grzybów i konfiturów.

    Sprawa półwyspu Iberyjskiego była sprawą dość trudną, gdyż 3 potęgi chciały na nim położyć łapy i ostatecznie doszło do konfliktu Brytyjsko - Arabskiego. Z mojej strony uznałem iż oddanie części zachodniej tj. rdzennej portugalskiej za cenę ew. pomocy militarnej na czas najciemniejszych lat istnienia państwa Francuskiego, tj. bankructwa to była dobra decyzja.
    Być może mogłem zagrać agresywniej - jakby na to nie patrzeć Francja w tej kampanii jest silnym krajem który mógłby rywalizować zarówno z potęgą Brytyjską jak i Arabską - a dołączając do którejkolwiek ze stron zupełnie zdominować ten konflikt. Ale ten rozdział historii dopiero napisze Take za tydzień :)

    A co do drugiej wojny Francja + Bawaria przeciwko Włochom - po stronie Andrzeja dołączyła Arabia - co dość dziwne biorąc pod uwagę jego wcześniejsze zagrania wobec państw islamskich, ale w tym wypadku rozumiem, uznałem iż lepiej wojnę zakończyć w jakikolwiek sposób niż pozostawić następcy tronu państwo w stanie wojny. Propozycja pokoju która opiewała na niewielką sumę w dukatach i odzyskanie ziem badeńskich dla Bawarii została przyjęta, gdyż jak szpiedzy donieśli - odrzucenie jej spowodowało by niepokoje we Włoszech. Wojna była by zapewne do wygrania, gdyż oprócz przewagi liczebnej mieliśmy sporą przewagę w jakości, ale to już historia.

    PS : Gratuluję fallowi wygranej wojny i nadal liczę na pojawienie się na teamspeaku.
     
  20. Andrzej2

    Andrzej2 Znany Wszystkim

    Rok 1665

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  21. fall.pl

    fall.pl Nowy

    [​IMG]


    król Szwecji Gustaw II Waza przemawia do wszystkich władców świata

    Ogłaszam że Wielkie i dumne królestwo Polskie zostało objęte Szwedzką opieką i protekcją !
    Nie jest to zależność wasalna jedynie wsparcie dla tego wielkiego i wspaniałego narodu wojowników którzy Chcieli z nami współpracować
    Każdy atak na Polskę to Atak na Imperium Szwedzkie


    Oficjalnie przekazujemy Impierum Brytyjskiemu Bremę jako nasz hołd i dar za wielowiekowa protekcję morską naszych wód morskich i szlaków handlowych

    Brytyjską flagę na maszt podnieść !!

    [​IMG]

    Niech powiewa w Bremie dumnie i wiecznie po wsze czasy !
     
  22. Stobek

    Stobek Nowy

    AAR sesja 8i9 Kroniki Arabskie

    1609 – zerwanie przez Arabie wasalizacji Fezzanu, jego ziemie zostają podzielone między Arabię i Neapol

    OTTOMANI VS WŁOCHY i Bawaria (1610-1614)
    1611 – Arabia staje po stronie Ottomanów w walce z Włochami i Bawarią. Dominacja morska Islamu jest niepodważalna
    [​IMG]
    [​IMG]
    Pod Filibe wojska Arabii zostają zmasakrowane:
    [​IMG]
    Sytuacja na froncie wygląda tragicznie dla obrónców. Nikt nie jest wstanie zatrzymać nowoczesnych Włoskich wojsk wspartych siłami Bawarskimi.
    [​IMG]
    1612 – Anglia dołącza do wojny, jej ciężkie okręty rozbijają flotę Arabską i blokują cieśninę Bosforu.
    [​IMG]
    1614 – Pokój. Ottomani poddają się.
    [​IMG]
    KONIEC WOJNY OTTOMAN VS ITALY. WŁOCHY WYGRYWAJĄ.


    HRE VS ISLAM (1614-1625)
    1614 – NEAPOL PRZECHODZI NA ISLAM
    [​IMG]
    1616 – Nietolerancyjne Włochy atakują Neapol za zmianę wiary. Po stronie Neapolu i prawdziwej wiary staje Arabia.
    1619 – Eskalacja konfliktu. W imię ALLAHA do obrony Islamu staje Ottoman. Po stronie Włoch Bavaria oraz Prusy.
    [​IMG]
    Mapa taktyczna z 1620 roku:
    [​IMG]
    Korpusy ochotnicze Rzeczypospolitej także brały udział w tym konflikcie:
    [​IMG]
    Niestety przeważające jakościowo oraz ilościowo przeciwnik wygrywa. Pokój zostaje podpisane a Neapol traci swoją stolicę, przenosząc ją do Sycilii. Napolitańczycy zostają zepchnięci do Afryki.
    CO ciekawe to właśnie te zwycięstwo okazało się początkiem końca dominacji Włoskiej w regionie.
    [​IMG]
    1625 – KONIEC WOJNY HRE VS ISLAM. ZWYCIĘSTWO HRE.

    Wielka Brytania dominuje światowy handel, zbierając w English Channel więcej złota niż cały przychód Arabii.
    [​IMG]http://i.imgur.com/dR9aNZd.jpg][/spoiler]

    WIELKA BRYTANIA VS ARABIA, NEAPOL, OTTOMANI (I Wojna Iberyjska)
    1631 – Atak z zaskoczenia przeważającą siłą pokonuję z łatwością arabskii bastion iberysjki.
    1634 – Iberia pod kontrolą anglików. Flota brytyjska łapie i zatapia flote arabską
    [spoiler][IMG]http://i.imgur.com/MmCMXzu.jpg
    Ciężkie walki o Tangiers, Brytyjczycy desantują się raz za razem napotykając zaciekły opór. Wielkie straty po ich stronie.
    1637 – Brytyjczycy zaczynają wysyłać stabhitowe propozycje o pokój. Ginie 800 ADM pointów, a pokój i tak zostaje podpisany. Tuż przed podpisaniem pokoju Brytyjska armia desantowa zostaje zmasakrowana. W imię Allaha.
    WIELKA BRYTANIA WYGRYWA.
    [​IMG][​IMG]

    1635 – ZDRADA BAWARII! FRANCJA I BAWARIA ATAKUJĄ WŁOCHY.
    Rzekomo Bawaryjczycy uznali, że Włochy są za potężne i należy je osłabić. Szkoda, że to oni parę lat wcześniej przyczynili się do jej wzmocnienia i wyrzucenia Neapolu z kontynentu, a teraz nie walczą o odzyskanie Neapolskich ziem a o zdobycze dla siebie. Rozwiązanie jest proste tej zagadki – Bawaryjczycy zapragnęli władzy i złota.
    Włochy przegrywają. Nie mają szans z taką ilością przeciwnika, który dorównuje im jakością. Poza tym nie były przygotowane do zdrady. Włochy kapitulują. Po połowie zdobyczami dzielą się Francja i Bawaria.

    UWAGA UWAGA NAJNOWSZE ODKRYCIE:
    Tuż po zakończeniu wojny Włochy zrywając truce zaatkowały Bawarię, wcześniej podstępem zyskując obietnicę niewtręcenia się Szalonego Kaprawego Króla do wojny ( jak? Tego niewie nikt!). Bawaria sama nie miała szans się obronić i szybko skapitulowała tracacąc wcześniej uzyskane ziemię a nawet więcej!
    Taki atak drogo kosztował Włochy, zerwanie truce i ostatnie przegrane wojny rozpoczęły czasy niepokojów we Włoszech. Armia walczy z licznymi buntami a cierpi na tym gospodarka i obywatele.
    CZY ZWYCIĘSTWO SIĘ OPŁACIŁO?


    I WOJNA O INDIE – JAUNPUR VS VIJINAGAR
    1641 - Juanpur czując się zagrożony rosnącą siła Vijaunguara, oraz słysząc niepokojące informację od szpiegów uznał, zgodnie z doktryną iż najlepszą obroną jest atak, że zaatakuje pierwszy!
    [​IMG]
    1642 – Jedna z ważniejszych bitwe pod Kostą
    [​IMG]
    Armia Juanpuru dużo nowocześniejsza i elitarniejsza chodź mniej liczna od armii Vij zdobyła kluczowe graniczne forty i posuwała się wgłąb lądu. Vijangar chodź bogatszy a jego wojska liczniejsze przegrywał tą wojnę przez mniej doświadczone wojsko i słabych generałów.
    Juanpur wygrał wojnę. Vij się poddał. W wyniku długiej wojny Kilwa(kraj we wschodniej Afryce) wyzwoliła się, a Arabia przejęła połowe prowincji do tego kraju należących.


    1462- Aragonia zostaje Marchią Arabii
    [​IMG]

    1645 – Francja wchodzi w sojusz z Wielką Brytanią. Zdrada. Szalony Kaprawy Król zmienił swoją politykę o 180 stopni i wystawił swojego już byłego sojusznika Arabię na łaskę Imperium Brytyjskiego.
    Brytyjczycy mając zabezpieczony front mogli spokojnie realizować swój plan hegemonii światowej, a to wszystko w zamian za gwarancje paru prowincji:
    [​IMG]

    1645 - WOJNA SZWEDZKO-PRUSKA
    To najmniej interesujące starcie na świecie w XVII wieku. Opisane szerzej w kronikach Fallusa.
    Wygrała Szwecja – wieczny wasal Wielkiej Brytanii, protektor jej interesów na lądzie. Gdyby nie Szwecja i jej tchórzliwa polityka Wielka Brytania niebyłaby w XVII wieku największym imperium świata. W zamian za swą służalczość i parę dukatów Szwecja przekazuje zdobyty Hamburg dla Wielkiej Brytanii.

    1646 – Mimo światowej dominacji w handlu Imperium Brytyjskiego Arabowie zmonopolizowali(kolejny po kawie i niewolnikach) rynek – tym razem jest to kość słoniowa, która zwiększyła reputację Arabii w świecie.
    1647 – Szalony Kaprawy Król ogłosił Arabię swoim rywalem!
    1650 – Arabia zdobywa centralną Afrykę i wasalizuje Air.

    II WOJNA IBERYJSKA (1648 – 1656)
    WLK BRYTANIA VS ISLAM
    Agresorem jest wielka Brytania i chodź Arabia była przygotowana to jednak siła i wielkość uderzenia zaskoczyła cały świat.
    [​IMG]
    Obraźliwa propozycja pokoju od anglików:
    [​IMG]
    Od początku wojny Wielka Brytania dominowała na wodach, floty islamskie stacjonowały w dalekich portach. Ze względu na zakaz przemarszu od Francji Iberia została odcięta i padła błyskawicznie w parę lat.
    Druga faza wojny to próby desantu Brytyjczyków na Tangiers w afryce. Bardzo nieudane próby.
    Szacuje się, że zginęło 100k Brytyjczyków a Arabów 40k.
    Po tak sromotnej klęsce doszło do zmiany taktyki. Brytyjczycy zaczęli okupować wyspy, takie jak Sycylia(stolica Neapolu), a następnie zablokowali flotą cieśninę Bosforu i zdobyli kontrolę nad europejską częścią Ottomanskiego Imperium.
    Arabia płakała gdy jej sojusze okazały się piętą achillesową konfliktu. Nie było innego wyjścia. W 1656 zakończono walki – Islam skapitulował.
    [​IMG]

    W 1660 Ottomani zaatakowali Qing i wygrali po ciężkich walkach odzyskując niegdyś utracone dalekie azjatyckie ziemię.

    1661- II Agresja Francusko-Bawarska na Włochy.
    Jako, że Francja obwieściła Arabię swoim rywalem, a Włochy i Arabia przestały nim być, w zamian
    Za oddanie Neapolowi części jego włoskiego królestwa Arabia i Neapol zgodziły się pomóc w wojnie obronnej. Niestety słabe jakościowo pokojowe wojska Islamu ni ewystarczyły, żeby przeważyć szalę zwycięstwa na stronę Włoch. Francja i Bawaria wygrywały.
    Szalony Kaprawy Król Francji umierał, a jego ostatnim było podpisanie dziwnego pokoju z Włochami:
    Pokój z 1664:
    [​IMG]

    1663 – Po zakończeniu truce. VIJANGAR ATAKUJE JAUNPUR.
    Wojna trwa.
     
  23. bachuxd

    bachuxd Nowy

    Tak ogólnie, to powiem wam, że ładnie zagrał Karpaj tą Francją :) Myślałem, że sobie nie poradzi ze względu na to, że jest nowym graczem, no ale jednak zagrał bardzo dobrze.
     
  24. fall.pl

    fall.pl Nowy

    małe sprostowanie propagandy Arabii - to Arabia przyczyniła się do hegemonii rozbierając ostatnią nadzieje morską dla świata portugalię - zamiast wejść w sojusz por-arabia vs gbr - to arabia dla krótkowzrocznych zysków straciła ostaniego sojusznika morskiego

    A moja swe daje dla eng tylko 20 dukatów handlu z lubeki - faktycznie te 20 dukatów pozwoliło podbić cały świat Brytanii - :)
    Drogi stobku twoje arry są świetne ale proszę bez propagandy - bo wojska Szwedzkie pomogły Angli tylko raz na 250 lat kampanii i to w obronie hamburga.
    zbierz koalicje morską - pokonaj GBR na wodach i będziesz mógł twierdzić - ze zmieniłeś losy świata - A nie rozebrałeś ostanie państwo morskie i masz pretensje do innych. Jesteś taki hardy to sam zaatakuj Osmanów a nie nawołujesz do konfliktu gbr-swe gdzie nie mają konfliktu interesów.
    Póki trzymasz się całą kampanie spódnicy OE - twoja krytyka lennej daniny swe dla gbr jest mało wiarygodna.

    Więc Twoja teza brzmi w oczach szwedów tak : swe oddaje w lubece 20 wartości handlu dla GBR -> przez to gbr jest imba imperium :) - propaganda

    Edit
    Drogi stobku - nie uprawiaj propagandy tylko zbierz koalicje morską z tymi państwami co rozbierały morskie pańśtwa i pokonaj GBR na wodach ... Szwecja się ucieszy że nie będzie musiała płacić haraczu gbr :)
    Póki co woli go płacić niz jako karzeł morski kopać się ze słoniem
     
  25. Stobek

    Stobek Nowy

    Jeżeli oceniamy go przez pryzmat innych subów/nowych, którzy rozwalają swój kraj w 20 lat to rzeczywiście zagrał dobrze :]
    Jeżeli chodzi o ruchy polityczne to uważam, że zagrał źle, ale to subiektywna opinia(sojusz z Eng która i tak mu nic nie mogła zrobić, utrata arabskiego sojusznika, niepomaganie Bawarii w kluczowej wojnie defensywnej - znaczne osłabienie sojusznika.. etc.)

    @RE FALL
    Ja nie oddaje części podbitych ziem dla Ottomana ani nie przekazuje mu złota czy to w handlu czy w czym innym. Ottoman także nie jest hegemonem. Większość wojen ostatnio przegrał. Świat islamski jest wciąż zagrożony.
    Różnica między OE a Eng jest taka, że do pokonania Eng jak sam mówisz jest potrzebna koalicja kilku państw, a OE może nawet sam bym pokonał 1na1. WIęc proszę bez propagandy :]
    A kroniki są subiektywne bo takie miały być(i tak moje subiektywne są bardziej obiektywne niż Twoje Fall:>)

    Ps.wprowadzono małe poprawki
     
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie