Koniec ery wikingow - historia rodu Galta - CK2 AAR

Temat na forum 'CK II - AARy' rozpoczęty przez casanunda, 15 Listopad 2012.

Status Tematu:
Zamknięty.
  1. casanunda

    casanunda Ten, o Którym mówią Księgi

    Rozdzial 8

    1297-1316

    [​IMG]


    AD 1297
    Juz 30 pazdziernika dochodzi do koronacji nowego krola Strasza I. Byl on 29 letnim Szwedzkim katolikiem. Tak jak ojciec nie nalezal do szczegolnie uzdolnionych. Wlasciwie to przez cala młodość byl on wychowywany do sluzby w kosciele, do czego przejawial szczegolne uzdolnienia. Niestety smierc brata pogmatwała plany wladcy i zmusila Strasza do zajecia sie zadaniami doczesnymi. Byl On slabym wojownikiem, średnim dyplomata i skarbnikiem. Nie mial pojęcia o dzialaniu intryg i tylko jego szybkość nauki dawala nadzieje na przyszlosc. Strasz byl geniuszem teologicznym niesmialym, dziecinnym i miłosiernym. Ciagla presja dorównania dzielom przodkow spowodowala u Wladcy ciagle objawy stresu. Dzieki Bogu, małżonka Strasza nadrabiala jego braki. Anna Galta, bo o niej mowa byla dobrym dyplomatka i swietnym skarbnikiem. Ludzie opowiadali, ze byla takze lepsza we władaniu mieczem od męża. Ludzie opowiadali o niej ze ma dotyk midasa, zamieniajacy wszystko w zloto. Byla ona skromna, sprawiedliwa laskawa a co wazneijsze pracowita. Nikt nie zwracal uwagi na jej czesciowe zdziecinnienie. Para miala piatke dzieci, a najstarsze z nich 9 letni Sulislaw Galta mialo byc nastepca tronu.


    [​IMG]


    Mlody wladca, nasladujac ojca juz na zaslubinach obdarował przybylych wasali bardzo drogimi prezentami. Na szczęście ojciec zostawil skarbiec królewski w swietnym stanie. Jako ze wladca nie byl w stanie kontrolowac tak duzej domeny Królewskiej przekazał Eimarowi z Gastrikland księstwo Livonii. Druga decyzja byla reorganizacja rady. Kanclerzem zostal biskup Kettil z Kungsviken. Marszałkiem, ktorego umiejętności beda bardzo potrzebne królowi zostal burmistrz Sulislav z Vastervik natomiast skarbnikiem Dag Berholdsson. Do rady dolaczyli takze kapelan biskup Henryk z Knudsker oraz kolejny burmistrz Bard z Barum. Jeszcze w tym samym miesiącu ginie w podejrzanych warunkach syn i nastepca tronu Sulisław Galta. W późniejszym okresie zaczela pojawiać sie pogłoska o tym, ze to sam krol zlecil zabójstwo ze wzgledu na upośledzenie swojego syna ktory nie nadawal sie do sprawowania wladzy. 20 listopada Zlota Orda nagle atakuje Livonie. Wladca swiadomy niemożliwości obrony zgadza sie na oddanie jednego hrabstwa w zamian za oferte pokoju.


    [​IMG]


    Ad 1298
    W kwietniu umiera księżna Linda I z Norrland. Jej posiadłości oraz tytul ksieznej przechodzi na Gniewomira I Galte. Wladca nadaje mu z tej okazji tytul Mistrza polowania. W połowie roku Szwecje atakuje odra. Pierwsza ofiara tej choroby zostaje matka władcy Ragnhilda. W lipcu następnego roku ogloszone zostaja zaręczyny Niklasa Galty z Katrine - corka ksiecia Livonii. Jeszcze w tym samym miesiącu rozbudowane zostaja mury miejskie w Dalaborg oraz budynek łuczników w Bagahus.


    [​IMG]


    AD 1300
    Do lipca mlody wladca świadomy swoich slabosci walczył ze soba i swoim stresem. W koncu udalo mu sie pogodzić z sytuacja i nabrać do siebie dumy. W sierpniu zmuszony zostal pożyczyć 200 dukatow na potrzeby turnieju jaki wlasnie organizował. 12 wrzesnia w czasie jego trwania dochodzi do tragicznego wypadku. Ksiaze Esben I z Livonii zostaje raniony kawałkiem lancy, ktora wbija sie pomiędzy elementami pancerza. Władca natychmiast karze wezwać swojego nadwornego medyka aby uratowac wasala. W wyniku wypadku ksiecia zwycięzcą ogłoszono barona Abela z Torsaker. Po turnieju Strasz postanowił poprawić swoje umiejetnosci żołnierskie. W tym celu dolacza do treningów swojej ochrony. Gwardzisci gdy przekonali sie, ze wladca naprawdę chce poprawić swoje zdolności, przyjęli go i przekazali mu wiele przydatnych lekcji. Pod koniec roku nagle Krol zaczyna słabować. Lekarze nie sa w stanie powiedzieć na jaka dokladnie chorobę zapadł władca. 7 stycznia w nocy niespodziewanie umiera.


    [​IMG]


    AD 1301
    Sytuacja ta zaskoczyła wszystkich. Po czasie potrzebnym na uroczystości pogrzebowe, ogłoszono królem 8 letniego Strasza II Galte. Jako ze byl on jeszcze dzieckiem, w jego imieniu wladze sprawować mial Kanclerz biskup Kettil z Kungsviken. Ponownie wasale zostali obdarowani prezentami. Niestety powaznie uszczupliło to stan skarbca. Regent zostal takze zmuszony do przekazania Ksieciu Gniewoszowi wyspe Bornholm. Przy okazji ogloszono go opiekunem mlodego wladcy. W listopadzie zorganizowane zostaja zaślubiny Borzyslawa Galty z Smiechna córka księcia Mieszka I z Kurlandii. Jednocześnie doszlo do zawiązania sojuszu miedzy obydwoma państwami co zostalo potwierdzone zaręczynami mlodego króla z Ryksa, kolejna córka wladcy Kurlandzkiego. W międzyczasie czeste kontakty ze swoim opiekunem wplynely na rozwiniecie sie u Strasza towarzyskości oraz miłosierdzia. W marcu następnego roku zostaje wydana za maz za ksiecia Sycylii krolowa matka Anna. W sierpniu osłabiony rana, umiera na odre ksiaze Esben. Jeszcze tego samego miesiąca umiera takze ksiaze Bergslagen Mathe.

    Ad 1303
    10 marca dociera do króla posel ze Slesvigu z rzadaniem uznania niepodległości Duńczyków. Odmowa powoduje wybuch Wojny Domowej. Zanim kończy sie zbieranie armii królewskiej tysięczny oddzial Szwedów zostaje zaatakowany w okolicach Segeberg. Przewaga liczebna przeciwnika nie daje żadnych szans Szwedom. Odwazny dowódca tego legionu odmawia jednak poddania sie czym podpisuje wyrok śmierci na swoich wojow. Miesiac pozneij sytuacja sie odwraca. W okolicach Helsingborg 3600 Szwedów atakuje 1200 Duńczyków. Dowodca oddziału rezygnuje z ostrzalu łuczników na rzecz uderzenia piechoty, a następnie kawalerii. Mimo dotarcia posiłków dla obu armii walka jest dzieki temu wygrana. Na polu bitwy pozostaje prawe 3500 Duńczyków oraz 2600 Szwedow.


    [​IMG]


    17 września dochodzi do największej bitwy tej wojny. W okolicach Skary scieraja sie ze soba 6900 Szwedzkich wojów z 5600 Duńczyków. Tym razem Egil z Sigtuny bedacy obecnie marszałkiem królestwa decyduje sie na dluzszy ostrzal łuczników. Zapewnia to zalamanie sie lewego skrzydla Dunskiego. W tym czasie dochodzi do walk piechoty w centrum. Do czasu walka jest wyrównana, choc trzeba przyznać, ze ginie duzo wiecej Szwedów. Na szczęście w odpowiednim momencie rusza uderzenie kawalerii z lewego skrzydła ktore powoduje zachwianie sie lini Duńskich. Gdy centrum Szwedzkie pada wojowie duńscy keiruja sie na lewe skrzydlo. Dochodzi do kolejnej walki piechoty. Takze tym razem Dunczycy maja przewage liczebna. Na szczescie do tego momentu zalamuje sie ich prawe skrzydlo dzieki czemu piechota moze zaatakowac ich z flanki. Pod koniec dnia na polu bitwy pozostaje tylko centrum Dunskie w sile 1200 wojow oraz 1300 Szwedow z prawego skrzydla. Zmeczenie calodniowa bitwa daje jednak znac o sobie i w koncu buntownicy zmuszeni zostaja do wycofania sie. Straty obu stron sa bardzo wyrownane a na polu bitwy zebranych zostaje 6 tysiecy zabitych wojow. Z koncem roku dochodzi do kolejnej bitwy, tym razem pod Kungsviken. Na szczescie takze ona zostaje wygrana. Wycofujacy sie Dunczycy zmuszeni zostaja 24 stycznia do stoczenia kolejnej bitwy w okolicach Dalaborg oraz Bagahus. Przewaga przeciwnika powoduje, ze ledwie 700 wojow daje rade uciec.


    [​IMG]

    W tej ostatniej zostaje zlapany ksiaze Abel IV z Slesvig. Zostaje on zmuszony do poddania sie 14 lutego. 4 marca umiera babcia wladcy Ragnhilda Edvardsdotter. 14 listopada w lochach Lacka umiera ksiaze Einar z Slaelland. Jego nastepca zostaje ksiezna Ida I ktorej dzieci naleza do rodu Galta. 23 pazdziernika 1305 roku Strasz zostaje poinformowany o powstaniu francji w dani chcacej posadzic na tronie 46 letniego Sune Gniewomirssona. Z koncem roku zamontowana zostaje w Dalaborg nowa opuszczana krata w bramie, rozbudowane zostaja pomieszczenia lucznikow w Akershus, plac treningowy w Bagahus oraz Stolp w Nasborgu.


    [​IMG]


    Pol roku pozneij rozbudowane zostaja takze plac treningowy w Hatunie. 15 czerwca wybucha wojna z jednym ksiazat Cesarstwa o prawa do Hamburga i okolicznych terenow. 5 pazdziernika dochodzi do bitwy pod Itzehoe, gdzie 7500 Szwedow sciera sie z 1430 Niemcami. Bitwa jest bardzo zazarta, na szczescie przewaga liczebna pozwala otoczyc i zniszczyc przeciwnika.


    [​IMG]


    Przez kolejny rok Armia krolewska oblega kolejne zamki przeciwnika. W koncu w marcu 1307 roku zostaje podpisany pokoj. W tym samym czasie zorgnizowane zostaja zareczyny Anastazji Galty z Danem av Norge. 9 lutego 1308 roku dociera do Lacka posel z Sjaelland ktory przesyla rzadanie swojej ksieznej uwolnienia Dunczykow spod jego wladzy. Odmowa powoduje wybuch kolejnej wojny domowej tydzien pozneij. Przeciwko wladzy krola wsytepuja ksiestwa Slesvig, Bergerslagen, Jamtland, Jaelland oraz pomniejsze hrabstwa.


    [​IMG]


    2ga Wojna Domowa w Danii
    Z początkiem lutego wezwani zostaja do lacka wszyscy wasale razem ze swoimi wojskami. Problem stanowi odcięcie sil z Hamburga oraz Mecklenburga ktore lacznei stanowia 6 tysiecy żołnierzy. Z tego tez względu maja jak najszybciej połączyć sie i następnie wrócić do Hamburga. Na szczęście przeciwnik nie wykorzystuje sytuacji na tym froncie. Do pierwszej bitwy tej wojny dochodzi 12 marca pod Gronhogen gdzie 4 tysiace Szwedów starlo sie z 900 Duńczykami. 2 tygodnie resztki tej armi zostaja zniszczone pod Vaxjo. W międzyczasie buntownicy opanowują Kalundborg. 25 kwietnia w okolicach Bjartry 1700 Szwedów zostaje zaskoczonych wypadem 3tysiecznej armii Duńskiej. Z bitwy daje rade wycofać sie zaledwie 200 wojow Królewskich. 2 tygodnie pozneij sytuacja pogarsza sie jeszcze bardziej. W okolicach Sonderborg sciera sie 6 tysiecy Szwedów z 10 tysiącami Duńczyków. Tym razem z pola bitwy wycofuje sie zaledwie 2 tysiace wojow. Niestety 3 tygodnei pozneij zostaja oni doscignieci i pokonani ponownie w bitwie pod Sogeberg.


    [​IMG]


    W miedzyczasie dochodzi do najwiekszej dotychczasowej bitwy. Pod Ringsted sciera sie armia krolewska w sile 17 tysiecy wojow z 11 tysiacami Dunczykow. Przewaga w lucznikach oraz ciezkiej piechocie zapewnia Szwedom zwyciestwo. Na polu bitwy pozostaje 7500 zabitych Dunczykow oraz 2400 Szwedow. 19 czerwca resztki tej armi zostaja doscigniete pod Nyborgiem. Marszalek nie bawi sie tym razem w wyrafinowane taktyki i od razu poleca uderzyc kawalerii. W ataku tym Szwedzi traca zaledwie 35 rycerzy podczas gdy uciekajacy wrog pozostawia 1500 zabitych. Poscig trwa dalej. 16 lipca pod Kobenhavn ginie kolejnych 1200 Dunczykow oraz zlapany zostaje biskup Toke z Ribe. Poscig za Dunczykami konczy sie 5 sierpnia pod Nyborgiem gdzie zniszczone zostaja pozostalosci armii. 30 pazdziernika pod Wismar dochodzi do kolejnej powaznej bitwy. Tym razem Armia krolewska w sile 14 tysiecy sciera sie z 9 tysiacami Dunczykow. Przewaga liczebna daje marszalkowi zwycietswo, ale okupione ono zostaje 8 tysiacami zabitych po obu stronach. 10 listopada uciekajaca armia zostaje dogoniona pod Ratzeburg, a 27 grudnia pod Dithmarschen.


    [​IMG]


    11 stycznia 1309 roku pod Starigard zostaja zniszczone pozostalosci tej armii. Do niewoli dostaje sie tam ksiaze Bo z Jaelland. 6 lutego dociera do krola wiadomosc o zdobyciu przez Dunczykow Bjartry. Tego samego dnia Krol pokonuje pod Sageberk kolejny oddzial Dunski. 9 kwietnia przeciwnik opanowywuje Hadesunda. Rok konczy sie utrata takze Umei oraz Tornei.


    [​IMG]


    Sytuacja na polnocy powoduje, ze 24 lutego 1310 zatrudniony zostaje oddzial najemnikow Arnkjella z Essexktory na czele 7 tysiecy wojow ma opanowac sytuacje w Norrland. 16 kwietnia zdobyty zostaje Slesvig a 3 miesiace pozneij Svendborg. 28 sierpnia pod Lycksele armia najemnikow sciera sie z armia ksiecia Jamtlandii. W wyniku ciezkiego ostrzalu lucznikow zmuszeni do wycofania zostaja Szwedzi na lewym skrzydle a nastepnie centrum i prawe skrzydlo buntownikow. W tym momencie dowodca najemnikow decyduje sie na uderzenie kawalerii. Przeciwnik nie wytrzymuje tego naporu i ucieka z pola bitwy pozostawiajac prawei 3500 zabitych. W kolejnych bitwach pod Tornea, Bjartra oraz Umei buntownicy zostaja zniszczeni. W tej ostatniej do niewoli dostaje sie Emund Akesson. 28 stycznia 1311 roku zdobyte zostaje Ribe a w maju Odense oraz Viborg. W sierpniu odbita zostaje Umea, Flensborg oraz Lycksele. W tym ostatnim zakmu zostal zlapany Algot Akesson.


    [​IMG]


    12 stycznia 1312 opanowany zostaje Nyborg. 2 tygodnei pozneij dochodzi do bitwy pod Hamrange. Uciekajace pzoostalosci armii zostaja zniszczone w kolejnych bitwach pod Vastervik oraz Solvesborg. W sierpniu kolejna armia zostaje zniszczona pod Bjartra. Zwyciestwo to zalamuje obroncow tego miasta, co powoduje ich poddanie sie we wrzesniu. W listopadzie zdobyte zostaje Tornea oraz Sonderborg. W marcu 1313 obroncy Hadesunda poddaja sie krolowi. W czerwcu odbity zostaje Nasborg. Tydzien pozneij pod Piksborgiem zniszczona zostaje kolejna armia Dunska. W lipcu pada Kolding.


    [​IMG]


    W 1314 roku Pod Bjartra pokonana zostaje kolejna armia Dunska. Jej wycofujace sie resztki zostaja dogonione i zniszczone pod Sundsvall oraz Sveg. 4 wrzesnia pod tym samym miastem dochodzi do kolejnej bitwy. Uciekajace resztki kolejnej armii buntownikow zostaja doscigniete pod Mjalleborgen. Grudzien konczy sie zniszczeniem kolejnego oddzialu pod Enkoping. Wojna trwa jeszcze poltora roku i zostaje zakonczona dopiero 11 pazdziernika 1316 roku. Ksiezna Ida uznaje swoja porazke i trafia do lochu w Lacku.


    PS: taki szybki update. jako ze Krol zyl krotko - postanowilem czesciowo polaczyc go z nastepca. Mam nadzieje, ze nie namieszalem za bardzo. Sorry jesli ten odcinek bedzie szczegolnie pisany z bledami, ale natychmiast musze wyjsc z domu, a tekst akurat dzis pisalem bezposrednio w przegladarce i szkoda byloby go.
    PS2: to chyba moj pierwszy odcinek bez mapki :O
    PS3: Krol ten nie byl planowany do tronu. Aby opanowac (dla rodziny) ktores z ksiestw zdecydowalem sie na malzenstwo "w rodzinie" efektem tego byl nastepca tronu: "imbecyl" ktorego krol postanowil sie pozbyc dla dobra kraju :)
     
  2. casanunda

    casanunda Ten, o Którym mówią Księgi

    Rozdzial 9

    1308-1360

    [​IMG]


    AD 1308
    18 listopada, mimo toczenia dzialan wojennych, przeprowadzona zostaje uroczystość przekazania 16letniemu Straszowi wladzy. Tak jak ojciec i dziadek zostal wychowany wsrod Polskich doradców i wlasciwie pewniej czuje sie rozmawiając w tym jezyku niz w Szwedzkim. Wojna jaka juz od paru lat jest toczona spowodowała, ze ludzie uwazali go za blednego rycerza. Jak przystało na Galte byl on bardzo dobrym dyplomata i skarbnikiem. Niestety przejawial braki w znajomości intryg i latwosci nauki. Strasz byl bardzo otwarty i towarzyski. Przejawiał zadowolenie ze swojego zycia oraz umiarkowanie. Ludzie cenili go za jego dobroczynność. Rok w Szwecji konczy sie śmiercią kapelana biskupa Valdemara ktory zmarl w wieku 72 lat na gruzlice. Jego następcą zostaje biskup Stanislaw. W lutym 1311 roku ogloszone zostaja zareczyny ksieznej Elin z ksieciem Ulvem z Norwegii. W czerwcu wladca, ktory pobiera nauki z zakresu intryg i zabojstw, postanawia rozbudować ponownie gwardie przyboczna. W maju następnego roku kolejne zaręczyny zostaja zorganizowane. Ksiezna Asta wychodzi za maz za Krola Donalda III ze Szkocji. W listopadzie dochodzi do kryzysu w Vastergotland, gdzie rada miejsca nie mogla uzgodnic wspolnego stanowiska z dowodca zamku. Krol postanowił interweniować wysylajac na miejsce Kanclerza Kettila. Biskup odwiedzając w pierwszej kolejnosci rade miejska wplynal na poprawę ich opini o wladcy. 10 sierpnia 1313 roku umiera burmistrz Bard. jego nastepca zostaje burmistrz Siemomysl. 2 lata pozneij dochodzi do kolejnych zmian w radzie. Zmarłych w tym roku skarbnika Daga oraz kanclerza Kettila zastępuje Alf av Norge oraz Piskla av Norge. 1 listopada dociera do wladcy plotka jakoby ksiaze Marokha Inalchi próbował zorganizować zabójstwo króla. Strasz nie chcac zatargu z władcą Zlotej Ordy decyduje sie tylko na nastraszenie niedoszłego spiskowca.


    [​IMG]


    AD 1316
    W lipcu konczy sie w koncu wojna domowa w Szwecji. Do lochu w Lacku trafiaja książęta: Christoffer I "Drunkaer" z Slesvig, Ida "Unready" ze Sjaelland, Malthe II z Bergslagen oraz Grupa II z Mecklenburga, W zwiazku z pokojem zorganizowane zostaja zaslubiny mlodego wladcy z Ryksa, corka Mieszka I z Kurlandii. Bylo to typowe małżeństwo dyplomatyczne. Ta 16 letnia Polka byla kiepsko wykształcona a jej ulubionym zajeciem byly pojedynki na miecze skad u wojów zdobyla uznanie uzdolnionego taktyka. Byla ona dumna i ambitna. Niestety jednocześnie cechował ja gniew i żarłoczność. Oceny wsrod Szwedow nie poprawiala okaleczenie, jakiego nabawiła sie na jednym z polowań. Najwidoczniej czasy gdy ludy polnocy uznawały blizne za powod do dumy zaczely naprawde odchodzić w zapomnienie. Przy mlodej zonie wladca przekonał sie o swoim wrodzonym spokoju. Przy okazji wesela zostaja wynagrodzeni wszyscy wierni wasalowie, ktorzy staneli po stronie nieletniego Strasza. Pod koniec roku objawiło sie zainteresowanie wladcy intrygami. Postanowił on przygotować zabojstwa dwojga Piastow z Kurlandii. Do konca roku gina Przybor oraz Siemowit. Zamachy te powodują, ze jedynym spadkobierca w Kurlandii jest zona wladcy. Rok konczy sie wielka awantura do jakiej doszlo pomiędzy Alfem a jednym z miejscowych rycerzy. Konflikt rozwija sie na tyle poważnie, ze Krol zostaje poproszony o zgode na pojedynek do ktorego dochodzi z koncem roku. Początek roku 1318 rod Galtow swietuje w powiększonym stanie. Ryksa rodzi Straszowi syna i nastecpce tronu Jakusza.


    [​IMG]


    Ad 1319
    W czerwcu do rady wprowadzony zostaje ksiaze Gniewosz ktory zastepuje na tym stanowisku burmistrza Egila. W sierpniu krol zaczal bardzo manifestować swoje Szwedzkie pochodzenie. Co prawda bardzo podobało sie to ludnosci miejscowej, ale gorzej bylo z Polakami ktorzy stanowili juz pokazna czesc dworu. Miedzy innymi dochodzi do pogorszenia stosunków z książętami Boguchwalem I oraz Gniewoszem, biskupami: Przemyslawem, Dalimirem, Stanislawem, Domanem, Straszem oraz Pelka. Takze burmistrzowie: Siemomysl, Maslaw oraz Piksa zaczeli krzywo patrzec na ta decyzje. We wrześniu umiera 32 letni Morokha. Trzeba przyznac, ze czesc dworu oddycha z ulga na wiesc o tym, ze ten spiskowiec nie bedzie juz bruździł w kraju. W lipcu następnego roku zorganizowana zostaje kolejna intryga. Siemomysl zostaje wyslany do Arnbarland, gdzie w przeciagu roku umieraja Halvor Christiansson, Signe Christiansdatter Frode Malthesen oraz na koniec uwieziony w lochu w Lacku ksiaze Malthe II. W wyniku tych dzialan malzonka krola zostala jednocześnie ksiezna Kurlandii. We wrzesniu zorganizowany zostaje w stolicy wielki turniej. Zwycięzca w nim zostaje hrabia Abel z Jylland. W czerwcu 1321 roku umiera burmistrz Siemomysl nastepca zostaje jego imiennik z Kalmar. W pazdzierniku ogloszone zostaja zareczyny ksiezniczki Wszemily z ksieciem Swietoslawem. 25 lipca 1322 roku zawiązany zostaje sojusz pomiedzy Szwecja a Norwegia. Aby uprawomocnić ta umowe ogloszone zostaja zareczyny mlodego ksiecia Jakusza z Ashild av Norge. Rok konczy sie informacja o konwersji populacji Akershus na kulture Szwedzka.


    [​IMG]


    Ad 1323
    Okres spokoju w Szwecji skonczyl sie 10 czerwca. tego dnia Krol zazadal uznania jego praw do hrabstwa Skane. Jako, ze ksiaze Alain I ze Skane, ktory wlasne uwolnil sie z Francuskiej zaleznosci, nie uznal tych praw i rozpoczal zbieranie wojska do obrony. Jeszcze zanim cala armia sie zebrala, forpoczta Szwedzka pod Kobenhavn atakuje 5 tysieczna armie przeciwnika. Nie wiadomo co sklonilo dowódce Szwedzkiego do takiej agresji w sytuacji gdy jego sily byly o polowe mniejsze. W kazdym razie, w czasie gdy centra ostrzeliwywaly sie tylko lucznikami to na prawym skrzydle ruszyla do ataku piechota ze Skanii. Niestety przewaga wroga oraz brak wsparcia z centrum zmusil Szwedów do ucieczki. Po tym cale sily skupiły sie na atakowaniu Szwedzkiego centrum w ktorym stalo juz tylko 1300 wojów. Na szczęście sytuacje ratuje armia z Holsztynu ktora w ostatnim momencie pojawia sie na tylach własnych oddzialow. Wsparte centrum bez problemów przełamuje i zmusza do ucieczki sily przeciwnika a następnie skupia sie na ataku ciężkiej piechoty na lewe skrzydlo. W koncu przeciwnik zmuszony zostaje do ucieczki. Obei strony poniosly podobne straty a na polu bitwy pozostalo ponad 5 tysiecy zabitych. Wycofujące sie oddzialy ze Skanii zostaja dopadnięte 19 Września pod Odense. Po szybkim przełamaniu ich prawego skrzydla, chwile pozneij nie wytrzymuje naporu takze centrum cod oprowadza do okrążenia pozostałych sil. Szwedzi w tej bitwe traca zaledwie 149 zabitych. Miesiac pozneij pod Ribe pozostałości tej armi zostaja doścignięte i zniszczone. W tym czasie glowna armia Szwedzka przeprowadza oblezenia zamkow w Skanii.


    [​IMG]


    AD 1325
    Dzialania te trwaja ponad rok i dopiero 2 lutego 1325 roku poddaje sie Solvesborg a tydzien pozneij Helsingborg. W lipcu ksiaze zmuszony zostaje do poddania sie. 17 lipca Krol oglasza wojne przeciw Samogitii ktora w międzyczasie uwolnila sie spod kontroli Szwedzkiej. Juz 8 sierpnia Armia Królewska sciera sie pod Gevezin z oddzialem przeciwnikow. Przewaga liczebna pozwala otoczyc i zniszczyc ten legion. Wydaje sie, ze wojna jest juz wygrana i pozostaje zdobyc zamki. Z tego blednego przekonania Strasz zostaje wyleczony 29 wrzesnia. Tego dnia jego armia zostaje zablokowana pod Aarhus przez 7 tysieczny odzial najemnikow. Szwedzi nie sa w stanie stawic oporu i po straceniu 3 tysiecy wojow wycofuje sie z prowincji. Jedyny pozytyw tej bitwy to zlapanie samego ksiecia Ulfa, ktory w poscigu zbyt daleko sie zapedzil i zostal szybko otoczony. 9 listopada Szwedzi zostaja ponownie doscignieci w okolicach Slesvigu. Tym razem Szwedzi walcza lepiej i nawet udaje im sie przelamac centrum, ale w koncu zaczyna brakowac wojom sil i znow wycofuja sie. W czasie tych dzialan Krol oglasza sie ksieciem Skanii.


    [​IMG]


    AD 1326
    11 stycznia dochodzi do 3 bitwy. Tym razem to Szwedzi sa strona atakujaca i to oni zaskakuja wroga w okolicach Ribe. W wyniku bitwy przeciwnik wycofuje sie z zaledwie 2500 wojami. 8 marca w okolicach Horsens armia ta zostaje ponownie zaatakowana i pobita. W tych walkach dostaje sie do niewoli dowodca najemnikow Inge Ludvigsen. 22 lipca zdobyty zostaje Hagenow a 21 listopada Viborg. 26 sierpnia 1328 roku Szwedzi kontroluja Randers oraz pol roku pozneij Ragnit i Russ. 16 lipca 1329 roku zdobyty zostaje Aarhus.


    [​IMG]


    AD 1330
    1 sierpnia Gargzdai zostaje zdobyte co zmusza ksiecia Frode do poddania sie. 15 pazdziernika rozpoczynaja sie po dluzszej przerwie rozbudowy miast i zamkow. W Dalaborg, Nisborg oraz Akershus rozbudowane zostaja pola treningowe. Natomiast w Bagahus duze mury miejskie. W lipcu 1331 roku Ryksa rodzi trzeciego z rzedu syna ktory dostaje imie Arnfast. Caly kolejny rok udaje sie Straszowi poprawiac swoja znajomosc intryg. Dzieki jednemu z tych dzialan przekonuje sie, ze jego skarbnik ukradl czesc krolewskich pieniedzy. W maju wladca oglasza swoje prawa do hrabstwa Halland. Juz 20 lipca jego glowna armia sciera sie pod Vastervik z oddzialami przeciwnika. Przewaga daje Szwedom pewne zwyciestwo. Oblezenia zamkow trwaja kolejne dwa lata.


    [​IMG]


    AD 1334
    W koncu w maju hrabianka Ermessinde poddaje sie. W tym samym czasie umiera zabity ksiaze Ulv II. Niestety zabojca zostaje zlapany i na mekach wyznaje, ze dzialal na zlecenie Strasza. Do nowej wladczyni Ksieznej Ashild I wyslane zostaje poselstwo z prezentami. We wrzesniu rozpoczyna sie kolejna faza rozbudowy. W Lacku rozbudowane zostaja baraki, w Akershus duze mury miejskie, w Nasborg budynki lucznikow a w Dalaborg oraz Bagahus Stolp.


    [​IMG]


    AD 1336
    We wrzensiu zorganizowane zostaja zareczyny ksieznej Ingi z ksieciem Torgeirem z Norwegii. Dzieci z tego malzenstwa beda nalezec do rodu Galta. W pazdzierniku hrabina Gotalndii rzada dla swojego sojuszu niepodleglosci. 15 grudnia zostaje zaatakowany oddzial Szwedzki pod Lillohus. 9 dni pozneij pod Vaxjo dochodzi do odwrotnej sytuacji. Tym razem to Szwedzi maja przewage i niszcza armie powstancow.


    [​IMG]


    AD 1337
    20 stycznia krol atakuje kolejnych buntownikow pod Trelleborg. Niestety wrog zatrzymal sie na swietnych pozycjach obronnych. Juz pierwszy atak kosztowal zycie 500 Szwedow. Dlatego tez Strasz aby nie marnowac wojska wycofuje sie. 10 lutego dociera do wladcy emisariusz papieski, ktory przekazuje 200 dukatow na zaciag wojsk przeciwko buntownikom. 2 marca pod Avaskar i Piksborg rozbita zostaje kolejna armia buntownikow. W tej ostatniej bitwie Krol wykazuje sie szczegolnym mestwem. Przez kolejne dni miedzy wojami rozchodza sie opowiesci o tym jak ich wladca odwaznie rzucal sie w najwieksze masy wrogow. 11 kwietnia pod Malmo dochodzi do kolejnej bitwy. Zwyciestwo krola jest pelne ledwie 500 wojow wycofuje sie z bitwy. W miedzyczasie Zdobyty zostaje Helsingborg. 28 maja Krol zwycieza w kolejnych bitwach pod Vastervik i Avaskar. Pod koniec roku doswiadczenia kolejnych bitew zmieniaja wladce. Juz nikt nie mowi o nim jako o blednym rycerzu a raczej o Twardym zolnierzu. 18 listopada poddaje sie Selanger. Tego samego dnia dochodzi do bitwy pod Sundsvall. W calodniowych atakach ginie 270 Szwedow, gdy w tym samym czasie wrog wycofuje sie zostawiajac na polu bitwy 2500 poleglych.


    [​IMG]


    AD 1338
    1 wrzesnia zdobyty zostaje Norrala a 2 miesiace pozneij Sundhed. Pare dni pozneij zorganizowane zostaja zareczyny ksieznej Ragnfridy z ksieciem Haldorem z Norwegii. Rok konczy sie zdobyciem takze Aliru. 1 lutego następnego roku zdobyty zostaje Kreuzburg a miesiac pozneij Bagahus. To 2gie miasto poddaje sie w wyniku bitwy do jakiej doszlo w okolicy. Ledwie 225 buntownikow zdolalo sie pod wieczor wycofac. Po tym wladca zostal uznany za wielkiego organizatora. Nie bylo dane buntownikom wydostac sie z pułapki. Tydzien pozniej zostaja dopadnieci przez miejscowych wasali pod Dalaborg. 7 czerwca zdobyty zostaje Lycksele a tydzien pozneij Jersika. 25 tego miesiaca pod Brajtra dochodzi do kolejnej bitwy. Takze w niej dochodzi do pogromu buntownikow, sposrod ktorych ledwie 266 wydostanie sie.


    [​IMG]


    AD 1340
    Obleganie kolejnych zamkow trwa do czerwca, kiedy to w koncu buntownicy uznaja swoja porazke. 10 sierpnia umiera w niewyjasnionych okolicznosciach Guttorm Arnvidsson. Miesiac pozneij kolejna faza rozbudowy zostaje przeprowadzona. W Lacku poglebiona zostaje fosa, w Dalaborg oraz Bagahus rozbudowane baraki a w Akershus stolp. 3 wrzesnia 1341 roku przybywa do Szwecji grupa Rycerzy. Wladca przyjmuje ich uczta czym zdobywa prestiz. Z okazji ich przybycia zorganizowany zostaje takze turniej. Niestety w trakcie pojedynku ciezko ranny zostaje jeden z przybyszy. Na szczescie szybka pomoc nadwornego medyka ratuje go. W kwietniu nastepnego roku wladca rozpoczyna studia nad tajenica lotu ptakow. Miesiac pozneij rozpoczynaja sie konstrukcja a 15 czerwca przeprowadzone zostaja testy tej maszyny. Niestety pies ktory mial testowac mozliwosc lotu zawieruszyl sie. Wladca przekonany o skutecznosci maszyny sam wsiada i rozkazuje zepchnac maszyne z klifu. Niestety lot nie trwa dlugo, maszyna szybko przelamuje sie i zaczyna spadac w dol. Dzieki bogu Strasz daje rade w ostatniej chwili zlapac sie korzeni rosliny rosnacej w okolicy. W koncu udaje sie rannego, ale zywego wladce wyciagnac na gore. Co prawda lot sie nie udal, ale wladca i tak zyskal z tej nauki potezna wiedze. Pod koniec roku rana zagoila sie tworzac blizne, z ktorej krol byl bardzo dumny.


    [​IMG]


    W 1345 roku wybucha wojna o prawa do Blekinge. Jako ze krol ma zdecydowana przewage liczebna wojna nie trwa dlugo i juz 12 maja hrabia zmuszony jest poddac sie. 20 sierpnia 1346 rozpoczyna sie kolejny konflikt. Tym razem krol postanawia zadbac o swoje prawa do hrabstwa Hamburga i okolicznych terenow. 19 grudnia dochodzi do duzej bitwy pod Lauenburgiem gdzie 12 tysieczna armia krolewska zostaje zatrzymana przez 3700 obroncow. Przewaga liczebna Szwedow nie pozwala dlugo stawiadc oporu i zmusza Niemcow do ucieczki. Jej resztki zostaja z koncem roku doscigniete i zniszczone pod Alrona.


    [​IMG]


    AD 1347
    17 marca w czasie prowadzenia oblezenia Hamburga, dociera poslaniec z Lacka. Okazuje sie, ze zona krola umiera sparalizowana. Po odczekaniu okresu potrzebnego na zalobe wladca wysyla poslancow do ksieznej Estonii w celu uzgodnienia malzenstwa z jej corka Iliana. 1 lipca zostaje zdobyty Hamburg. Zmusza to do poddania sie ksiecia biskupa. Pokoj i zdobyte hrabstwo pozwala Straszowi oglosic sie Ksieciem Holsztynu. 17 listopada rozpoczyna sie rozbudowa wielkiego Stolpu w Lacku.


    [​IMG]


    AD 1351
    W kwietniu w Estonii ginie Georg Stensson oraz Georg Matsson. Niestety drugi zabojca zostaje zlapany po fakcie i wyznaje na mekach ze dzialal na zlecenie krola. Strasz wiedzac, ze w tej sytuacji ksiezna Karina nie spocznie poki sie nie zemsci wysyla kolejnego zabojce aby ja uśmiercić. Niestety napredce przygotowana akcja zawodzi. Co gorsza ponownie nazwisko zleceniodawcy zostaje odkryte. 15 maja 1352 roku ginie z rak zamachowca Iliana Stensdotter. Okazuje sie, ze zabojca dzialal na zlecenie burmistrza Diethera z Kiel. Niestety nie udaje sie go zatrzymac, a co gorsze powoduje to wzniecenie powstania. Na szczescie zostaje ono szybko stlumione. 31 lipca krol wchodzi po raz trzeci w zwiazek malzenski. Tym razem jego wybranka jest Ryksa Piast corka ksiecia Dobromira "Grubego". 6 czerwca 1353 roku ksiaze biskup Bruno z Bremy prosi o ochrone Strasza. Od tego dnia jego posiadlosci wchodza w sklad krolestwa Szwecji. W tym czasie dochodzi w Zlotej Ordzie do wielkiego powstania kierowanego przez ksiazat Nowogrodu oraz Tveru.


    [​IMG]


    AD 1354
    We wrzesniu wybucha druga wojna o Jylland. 24 pazdziernika dochodzi do pierwszej bitwy w okolicach Meckelnburgii gdzie zapedzil sie duzy oddzial przeciwnika. 7 tysieczna armia Szwedzka nie ma zanego problemu z kompletnym zniszczeniem agresora. W kwietniu nastepnego roku zdobyte zostaje Viborg a 3 miesiace pozneij Randers. 31 pazdziernika poddaje sie Hagenow. 18 marca 1356 roku pada nastepny zamek obroncow Aarhus.


    [​IMG]


    AD 1357
    Oblezenie ostatniego zamku obroncow - Horsens trwa do 31 maja. W koncu i ono zostaje zdobyte co zmusza hrabiego do poddania sie. 7 czerwca ksiaze Arnfaste zostaje biskupem Hamburga. We wrzesniu wladca postanawia na nowo rozpoczac swoje intrygi wzgledem Kurlandii. Do konca roku umieraja ingjerd Matsdotter, Khubilai Inalchi, Ksiaze Nayaga oraz Alfridh Georgsdotter. Niestety w czasie tych misji jeden z zabojcow w czasie ucieczki zostal zlapany i wyznal na mekach nazwisko Krola. Z tego tez powodu wladca Kurlandii wyslal wlasnych zabojcow do Szwecji. W czasie jednej z prob zamachu 20 wrzesnia wladca zostaje naszczescie niegroznie ranny. 18 grudnia rany zostaja zaleczone i w ich miejsce pojawia sie kolejna blizna. W kwietniu 1359 w niewyjasnonych okolicznosciach ginie Kinga Piast. Przez kolejny rok mimo panujacej na calej polnocy zarazy wladca funduje kolejne miasta. Szczegolna uwage kieruje w tym wzgledzie na Holsztyn i Jylland. 12 listopada 1360 roku rozdzwonil sie koscielny dzwon w Lacku. Tego dnia umiera w wieku 67 lat Krol Strasz II zwany Wielkim. Ktorego umilowanie do filozofii i dbanie do dobrobyt miast rownalo sie zamilowaniu do intryg. Nastepca krola zostal jego syn Jakusz I


    [​IMG]


    PS: nie opisalem wszystkich wojen. Mialem pecha do nagle wygasajacych praw. Hitem bylo gdy jedno hrabstwo zaatakowalem 3 razy i za kazdym razem w polowie tracilem na nie prawa. Ale jakos w koncu sie udalo. Jak widzicie duzo bylo zabojstw w tym rozdziale. Wlasciwie to nic na nich nie zyskalem - przynajmniej jako krol Szwecji. Mozna powiedziec ze dbalem o to zeby wlasciwe osoby trafialy na tron. Szczegolnei w Kurlandii musialem o to zadbac, bo z jakeigos pwoodu dostali sie tammongolowie, co prawda ucywilizowani, ale mimo wszystko.
    PS2: co prawda aar sie powoli konczy, ale mam pytanie. Jak bardzo nieczytelne sa screany w tym odcinku? Ja nie moge tego poprawnie ocenic gdyz je znam (i ogladam je w lepszej rozdzielczosci) :)
     
  3. casanunda

    casanunda Ten, o Którym mówią Księgi

    Rozdzial 10

    1360-1401

    [​IMG]


    AD 1360
    Jak dowiedzieliśmy sie z poprzedniego rozdzialu rok 1360 konczyl sie smiercia prawdopodobnie najwiekszego sposrod wladcow z rodu Galta. Jego nastepca zostal 42 letni Jakusz Galta. Tak jak i przodkowie zostal wychowany wsrod Polaków. Jednak jego wychowanie nie opieralo sie na znajomosci dyplomacji, w ktorej byl bardzo slaby, lecz na sztuce walki i znajomości finansów. Sytuacje pogarszal brak zrozumienia dla intryg oraz slaba szybkosc uczenia sie. W dotychczasowych wojnach wykazal sie jako błyskotliwy taktyk. Jego ulubionym zagraniem byl agresywny i szybki marsz na wroga a nastepnie zajecie bardzo dobrych pozycji obronnych i prowokowanie przeciwnika do ataku.


    [​IMG]


    Jego małżonką byla ksiezna Ashild I z Finlandii. Niestety z racji rządzenia przez nia Finlandia małżonkowie nie byli w stanie spedzac razem zbyt duzo czasu. Ashild byla dobrze wyszkolona w dyplomacji oraz srednio w pozostałych kierunkach. Jej nauka zajmowali sie mnisi, dzieki czemu stala sie ona wedlug nieprzychylnych jej osob bezwolna służebnica kościoła. Byla ona rzetelna, towarzyska i wstrzemięźliwa kobieta. Niestety bezwzględność i okrucieństwo nie zjednywały jej przychylnosci. Z racji braku meskiego potomka, tymczasowym spadkobierca wladzy bya 20 letnia Kunegunda Jakuszzdotter. Wladca rozpoczal swoje rzady on nagrodzenia prezentami dotychczasowych wasali.

    Ad 1362
    Niestety jak okazalo sie w lutym nie zadowolily one wszystkich. 11 tego miesiaca wypowiada posłuszeństwo nowemu wladcy hrabia Egil z Chlemna bedacy przywodca ligi walczacej o wyzwolenie sie spod Szwedzkeij wladzy. Do buntu przyłączają sie takze miedzy innymi ksiezna Sjaelland oraz wladca Skanii. Krol jest pewny zwycięstwa, choc niepokoją go wiadomosci o przechodzeniu grup bandytow oraz ludzi przeczuwających zwycięstwo rebeliantów do obozu przeciwnika. 11 marca oddzial 787 Szwedów zostaje przechwycony pod Segebergiem przez nich. Niestety nikomu nie udaje sie uciec. 2 tygodnie pozniej pod Hammershus kolejnych 640 zolnierzy krolewskich zostaje zabitych. Trzecia porazka dotyka krola pod Varnhem gdzie ginie 477 wojow. Koniunktura na wojnie poprawia sie 16 maja gdy Armia Królewska w sile 23 tysiecy przechwytuje pod Kungahalla 2177 buntowników. We wrzesniu w wyniku doświadczeń kolejnych potyczek wladca zyskuje miano gniewnego i zdecydowanego woja.


    [​IMG]


    12 października dochodzi do największej dotychczasowej bitwy na polnocy. Pod Ystad spotykaja sie glowne armie obu stron. Krol na czele 22 tysiecy jak zawsze przyjmuje pozycje obronne czekając na reakcje 24 tysiecy Duńczyków. Hrabia Egil przekonany o swojej przewadze decyduje sie atakować. Walki sa bardzo ciezkie i brutalne. Pod koniec dnia na pozycjach obronnych szwedów znalezionych zostaje 5000 zabitych wojow królewskich. Na szczescie buntownicy traca w wyniku ataków ponad 13 tysiecy zabitych. Manewry obu armii trwaja kolejny miesiąc. W koncu 18 listopada udaje sie ich osaczyć i zmusic do stoczenia bitwy w okolicach Avarskar. Krol jest w stanie zgromadzić prawei 17 tysiecy rycerzy. Bitwa rozpoczyna sie bardzo niepomyślnie dla Krola. Postanawia on dowodzic armia z pobliskiego wzgórza co przez jego rycerzy zostaje odczytane jako tchórzostwo. Walki rozpoczyna ostrzal 3500 szwedzkich łuczników. Niestety dalsze potyczki nie daja zdecydowanego zwycięstwa. Przeciwnik walczy ostrożniej i nie daje sie juz wiecej nabrac na sztuczki Jakusza. Pod koniec dnia obie strony wycofuja sie pozostawiając na polu bitwy 10 tysiecy zabitych. W międzyczasie dociera wiadomosc o utracie zamku Itzhoe.


    [​IMG]


    AD 1363
    Nie zwazajac na to dalej dazy do pokonania hrabiego w glownej bitwie. Dochodzi do niej pod Nasborgiem 16 stycznia. Szwedzi traca zaledwie 93 zabitych podczas gdy uciekający wrog pozostawia 1400 zabitych i rannych. 6 lutego dochodzi do kolejnej bitwy tym razem w okolicach Elleholm. Tym razem ostrzal łuczników, ktorych jest ponad 4krotnie wiecej niz przeciwników zmusza juz na poczatku bitwy do ucieczki oba skrzydla rebelianckie. Widzac to krol zarządza uderzenie piechoty na centrum. Wycofujący sie wrog zostawia kolejny 1200 zabitych i rannych. W kolejnych bitwach pod Piksbrgiem, Solvesborgiem, Nasborgiem oraz ponownie Solvesborgiem udaje sie do konca zniszczyć ta armie. W kwietniu z Lacka nadciaga smutna wiadomoc o śmierci pierworodnej córki. 15 czerwca zdobyty zostaje Helsingsborg a tydzien pozneij Goksholm. W tym samym czasie toczy sie bitwa pod Ringsted. Tym razem, dzieki skuteczniejszej współpracy oddzialow zaledwie 1000 buntowników wycofuje sie. Armia ta zostaje miesiac pozneij zniszczona w bitwie pod Bogense. W lipcu zdobyty zostaje Kallundborg. Niestety jednocześnie wladca traci Hammershus oraz Segeberg. W kwietniu 1364 roku zdobyty zostaje Orebro oraz miesiac pozneij Lund. 23 maja poddaje sie buntownikom Knudsker, Kiel oraz Lauenburg. 30 maja zdobyty zostaje Hallsberg a pod koneic roku Svendborg oraz Ystad.

    AD 1365
    Mimo toczenia caly czas dzialan wojennych wladca znajduje czas na nauke. Dzieki studiowaniu filozofii poprawia zdecydowanie swoja wiedze. Niestety 24 stycznia buntownicy zdobywaja Gluckstadt. W tym samym miesiacu ogloszone zostaja zaręczyny ksiezniczki Iliany z ksieciem Christophorosem synem Bartholomainosa I z Bulgarii. Małżeństwo to jest potwierdzeniem zawiązania sojuszu przez oba państwa. 10 marca pod Hagenow duzy oddzial buntowników zostaje doścignięty i otoczony. Zaledwie 400 sposrod nich udaje sie wydostać. Na szczescie w koncu i oni zostaja zabici. W kolejnych miesiącach zdobyte zostaje Ringsted oraz Odense. 29 listopada dochodzi do bitwy pod Wismar. Takze tutaj buntownicy doznaja kleski.


    [​IMG]


    W 1366 roku zdobyte zostaja Roskilde, Slesvig, Trelleborg, Bogense, Hagenow, Malmo, Kobenhavn oraz Nyborg. W październiku stoczona zostaje bitwa o Lauenburg. Mimo wyrównanych sil, blad dowódcy Szwedzkiego doprowadza do kleski jego oddzialow. Zaledwie 350 wojow udaje sie ujsc z tego pogromu.

    AD 1367
    Na szczęście armia ta zostaje doścignięta i zniszczona 13 lutego pod Grevezin. W maju zdobyty zostaje Ribe oraz Naestved. W październiku Król traci Rostock. W marcu 1368 roku zdobyta zostaje Brema a miesiąc pozneij Lillohus. W październiku pada takze Flensborg, Vordingborg oraz Beverstedt.

    AD 1369
    5 stycznia dochodzi do bitwy pod Avaskar gdzie 2500 Szwedów sciera sie z 1800 Dunczykami. W czasie gdy buntownicy nacieraja na centrum ich prawe skrzydlo zostaje zaatakowane przez Szwedów. Ich agresja powoduje, ze przeciwnik nie wytrzymuje naporu i ucieka z pola bitwy. Niestety zanim oddzialy zdolaja skierować sie w strone centrum wojska tam walczace nie wytrzymują naporu i takze uciekaja. Dowodca buntowników widzac ze uporal sie z przeciwnikiem kieruje swoja ciezka piechotę na prawe skrzydlo. W czasie gry tocza sie tam walki Szwedzi wygrywaja na lewym skrzydle zagrazajac pozostalym silom okrazeniem. Wrog wycofuje sie z pola bitwy uznajac sie za pokonanego. Niestety w bitwie tej ginie wiecej Szwedow niz Dunczykow. Na szczescie w bitwe pojmany zostaje hrabia Raynauld ze Skanii. Pozostalosci armi buntownikow zostaja doscigniete pod Trelleborg i tam zniszcone. W wyniku utraty kolejnych zamkow 19 pazdziernika Hrabia Egil poddaje sie. Wladca w koncu ma czas zajac sie swoim panstwem. Jego pierwszym krokiem jest odmlodzenie rady krolewskiej. Marszalkiem w niej jest Swietoslaw Galta, ktory swietnie sprawdzil sie w ostatniej wojnie. Skarbnikiem ksiaze Grupa III z Mecklenburgii natomiast kapelanem ksiaze Haldor z Anglii. Do rady dolacza takze burmistrz Toke z Lodose. Ostatnim czlonkiem, ktory zamuje stanowisko kanclerza zostaje ksiaze Itugen. Po smierci swojego ojca ktory rzadzil Zlota Orda zostaje On zmuszony, w wyniku spisku wielmożów, do ucieczki. Jakusza planuje wykorzystac mlodego ksiecia do zabezpieczenia swoich poludniowych granic, oraz byc moze do rozszerzenia wplywow na akwenie morza baltyckiego. A tymczasem postanawia skorzystac z jego dyplomatycznych umiejetnosci.


    [​IMG]


    AD 1371
    W styczniu wladca hrabstwa Jamtland, ktory jeszcze za zycia ojca Jakusza zdolal przylaczcy sie do Krolestwa Norwegii, ponownie sie buntuje. Sytuacje ta wykorzystuja Szwedzi wprowadzajac natychmiast swoje wojska na jego tereny. 1 marca dochodzi do jedynej powazniejszej bitwy tej wojny. Tego dnia 1600 zolnierzy zatepuje droge armii krolewskiej. Zdecydowana przewaga Szwedow doprowadza do otoczenia i zniszczenia tych sil. 1 listopada po zdobyciu kolejnych zmakow hrabia uznaje sie w koncu za pokonanego.


    [​IMG]


    AD 1372
    W styczniu wladca rozpoczyna z okazji wygranej wojny turniej. Niestety w czasie jednego z pojedynkow ciezko okaleczony zostaje gosc krola Adners Ylving. Na szczescie szybka pomoc krolewskiego lekarza ratuje mu zycie. Nie jesto ostatnia ofiara turnieju, gdyz w nastepnej walce taka sama sytuacja spotyka hrabiego Bjorna z Liivimaa. Turniej konczy sie zaskakujacym zwyciestwem 54 letniego krola. Dzieki temu zwyciestwu wladca przestaje odczuwac depresje spowodowana ciezkim poczatkiem sprawowania wladzy. W grudniu na dworze sluzba zaczyna niepokoich sie o stan swojego wladcy. Podobno rozmawia sam z sobia, krzyczy do nieistniejacych osob i w ogole sprawia wrazenie opetanego.
    W nastepnym roku, kosztem 72 dukatow, zostaje wyremontowana czesc zamku. W obecnym stanie nie gwarantuje on bezpieczenstwa gosci.


    [​IMG]


    W pazdzierniku 1374 roku do krolestwa przybywa grupa rycerzy. Wladca wyprawia na ich czesc uczte dzieki czemu nie jest juz traktowany jako chciwa osoba. tydzien pozneij zorganizowanyz ostaje okolicznosciowy turniej. Niestety w trakcie pojedynku jeden z nich zostaje ranny, dzieki bogu szybka reakcja nadwornego lekarza ratuje sytuacje.
    W kwietniu 1376 roku rozwija sie w hrabstwie Viken herezja. Do jej stlumienia zostaje wyslany nadworny kapelan. Jako, ze papierz szybko dowiaduje sie o tym wladca zmuszony jest wyslac tam wojska aby przyspieszyc dzialanie kapelanow. W tym samym okresie wybucha wojna z Norwegia. Jest ona o tyle latwiejsza ze odbywa sie ona przy wspolpracy z ksiestwem Finlandii, ktore ponownie wlaczy o samodzielnosc. 4 czerwca zdobyta zostaje Somna a 2 tygodnie pozneij Alstahaug.
    9 lutego 1378 dochodzi do bitwy w okolicach Baerum. Dzieki przewadze liczebnej Szwedow udaje sie ja wygrac. Niestety ginie w niej marszalek Sweitoslaw. Jego nastepca zostaje hrabia Svein z Halland. W lutym zdobyte zostaje Akershus. W wyniku kolejnych bitew krol zostaje zmuszony 31 maja uznac swoja porazke.


    [​IMG]


    AD 1379
    W lutym wladca wraca do rozbudowywania zamkow i miast. W Dalaborg rozbudowane zostaja mury miejskie, w Akershus baraki, w Bagahus stajnie natomiast w Nisborgu osrodek treningowy. W czerwcu papierz naklada na ksiecia Andrzeja ekskomunuke. Ksiaze ucieka w czasie proby zatrzymania przez gwardie Krolewska. 29 lipca pod Roskilde rozbita zostaje armia krolewska. Na szczescie miesiac pozniej natrafia ksiaze na glowne sily Szwedzkie, ktore kompletnie go rozbijaja. W wyniku zdobycia kolejnych zamkow 29 lipca 1380 roku ksiaze Andrzej poddaje sie.


    [​IMG]


    AD 1381
    W kwietniu ponownie wybucha wojna. Tym razem celem jest hrabia Tormod z Bergenshus, ktory podstepem przejal tam wladze. W sierpniu dochodzi do pierwszej bitwy pod Vaksala. Armia Norwegow zostaje kompletnie zniszczona. Niestety tydzien pozneij dociera do krola wiadomosc, o smierci jego zony.
    W styczniu nastepnego roku ogloszone zostaja jego zareczyny z ksiezna Malgorzata Piast wladczynia na Litwie. Do konca roku zostaje zdobyty Bergenhus. Udaje sie takze w koncu pokonac herezje w Viken.
    W maju 1383 roku Zdobyty zostaje takze Bergen. 30 lipca w wyniku studiowania "Ars Moriendi" wladca traci ceche osoby gniewnej. Do konca roku udaje mu sie takze zdecydowanie poprawic znajomosc intrygi.
    W lutym 1384 zdobyty zostaje Kinsarvik co zmusza hrabiego Tormoda do poddania sie. wladze w tym hrabstwie na nowo przejmuje hrabina Karin z Bergenshus.


    [​IMG]


    AD 1385

    W maju ksiaze Severin z Mecklenburgii razem ze swoimi sojusznikami wypowiada posluszenstwo wladcy. Juz 15 tego miesiaca pod Kobenhavn zostaja buntownicy zaatakowani i zniszczeni. 10 dni pozneij w czasie zbierania sie armii krolewskiej dociera do wladcy wiadomosc o narodzinach syna i nastepcy tronu ksiecia Eustachego. 29 lipca pod Saxholm scieraja sie glowne armie. W koncu, pod koniec dnia buntownicy zmuszeni zostaja do wycofania sie. Na polu bitwy zostawiaja prawei 4 tysiace zabitych. 2 wrzesnia dochodzi do kolejnej bitwy z buntownikami. Na ich nieszczescie do tego momenntu nadciagaja pod Gevezin glowne sily krolewskie. 5200 rebeliantow musi odeprzec atak 20 tysiecy Szwedow. Cudem udaje sie uratowac tysiacu z nich. 8 dni pozneij pod Akershus rozbity zostaje kolejny oddzial buntownikow. Widzacy kleske armii obroncy miasta jeszcze tego samego dnia poddaja miasto. 22 listopada pod Amordh w wyniku dwoch kolejnych bitew zostaje zniszczona nastepna armia. W czasie oblegania kolejnych zamkow, 13 listopada rodzi sie kolejny syn Usciech.


    [​IMG]


    26 lipca 1387 umiera nagle zarazona ospa Malgorzata Piast. Wladca po odczekaniu okresu zaloby zarecza sie z Eufrozyna corka Krola Norwegii. Doswiadczenie wojenne zmienia powoli wladce. Pod koniec 1388 roku jego wojowie zauwazaja, ze stal sie duzo bardziej cierpliwy.


    [​IMG]


    AD 1389
    30 marca w koncu wojna sie konczy. Przewaga liczebna, a takze kontrolowanie wiekszosci zamkow zmuszaja ksiecia Severina do poddania sie. We wrzesniu tego roku rozbudowane zostaja stajnie w Dalaborg, Akershus, Nasborg oraz miasto w Bagahus.


    [​IMG]


    AD 1391
    kolejna faza rozbudowy miast rozpoczyna sie w lipcu tego roku. Ponownie rozbudowane zostaja stajnie w Nasborgu, w Dalaborg i Akershus rozbudowane zostaja takze miasta, natomiast w Lacku i Bagahus buduja nowe wielkie mury miejskie. W pazdzierniku nastepnego roku konczy sie rewolta hrabiny Ingegerdy z Madelpad.


    [​IMG]


    AD 1393
    W styczniu Krol zauwaza, ze jego syn Eustachy staje sie bardzo ambitny. W listopadzie dociera swietna wiadomosc ze Zlotej Ordy. Okazuje sie, ze kanclerz Itugen, dzieki wsparciu Szwedzkich wojow i pieniedzy, odzyskuje tron po swoim ojcu. Zabezpiecza to posiadlosci Jakusza na poludniu i pozwalamu sie skupic na Norwegii i ksiestwach baltyckich. Niestety jeszcze w tym samym roku wybucha bunt Ruskiej ludnosci przeciwko Ordzie. Itugenowi udaje sie utrzymac na wschodzie, ale polnocne prowincje chwilowo zostaja utracone. Bez wzgledu na wynik tej wojny domowej Szwedzi zabezpieczaja sie na poludniu. Nalezy dodac, ze syn kanclerza Dytryk Iturgensen zostal wychowany na dworze w Lacku i jest uwazany za czlonka rodu Galta. Byc moze w przyszlosci uda sie przylaczyc jego tereny do krolestwa. Nowym kanclerzem i czlonkiem rady zostaje Tormod of Halland.


    [​IMG]


    AD 1394
    Ponownie wladca skupia sie na budowaniu. W Nasborg rozbudowane zostaje miasto, W Solvesborgu i Itzhoe budynki treningowe w Akershus nowe mury wokol miasta a w Bagahus Stolp. W listopadzie Krol dowiaduje sie, ze Halsten Galta bedacy kanclerzem w ksiestwie Finlandii probuje przygotowac powstanie w wyniku ktorego ksiezna Gunnhilda przejelaby wladze w Szwecji.


    [​IMG]


    AD 1395
    Proces budowy przeprowadzany jest przez kolejne dwa lata. Dzieki niemu rozbudowana zostaje fosa oraz budynek lucznikow w Dalaborg, nowe mury w Nasborgu, budynki treningowe w Itzhoe oraz Stolp w Akershus i Solvesborgu.


    [​IMG]


    AD 1398
    W lipcu rozbudowane zostaja stajnie w Itzhoe. W pazdzierniku w czasie uczty ktorys ze sluzacych zaprusza ogien. Krol probujac go ugasic sam zostaje mocno poparzony. We wrzesniu nastepnego roku rozbudowane zostaja mury miejskie w Solvesborgu.


    [​IMG]


    AD 1400
    Co prawda rany po poparzeniu w koncu sie zabliznaija, niestety krola w lutym ogarnia silna niemoc. Lekarze nie sa w stanie stwierdzic co jest jej powodem. W maju rozbudowany zostaje Stolp w Itzhoe, Solvesborgu i Nasborgu. W kwietniu nastepnego roku Wybucha jednoczesna wojna przeciw Polsce i Norwegii. W maju swietowane sa 16te urodziny ksiecia Eustachego. Przy okazji ogloszone sa jego zareczyny z Brunhilda corka ksiecia Mathiasa z Pomorza. Pod koniec maja Krol Polski zgadza sie zrezygnowac ze swoich praw do Kurlandii na rzecz Hrabiego Strasza. W sierpniu w czasie oblezenia Dovre krola dopada nagle silna goraczka. Zlozony niemoca umiera w czasie snu 4 wrzesnia w wieku 83 lat. Jego nastepca ogloszony zostaje prowadzocy wojska syn Eustachy II


    [​IMG]

    PS: qrde Goliat mnie zabije. Strona bedzie mu sie godzine wczytywac przez ilosc screanow na niej :| Wracajac do odcinka, to mialem niesamowitego pecha kierujac poczynaniami Jakusza. jego pierwsza zona byla wladczyni Finlandii. nie dosc ze jej nie zdobylem dla rodziny, to jeszcze jej anstepca chcial mi korone ukrasc. Moja druga zona dala mi w koncu syna. jednak o dziwo nie dalo mi to tytulu ksiecia Kurlandii ktory do niej nalezal. Po jej smierci wladze przejal najstarszy czlonek rodu :| Trzecia zona za krotko ze mna byla, zebym cos mial z tego uzyskac.
     
  4. casanunda

    casanunda Ten, o Którym mówią Księgi

    Rozdzial 11

    1401-1452

    [​IMG]


    AD 1401
    Jeszcze we wrześniu zorganizowana zostaje koronacja nowego władcy Eustachego I. Ten 16 letni Szwed wydaje sie byc swietnie przygotowanym do rzadzenia duzym państwem. Jest jednocześnie swietnym dyplomata jak i dobrym wojownikiem i skarbnikiem. Dobrze rozumie działanie intryg, a jego zdolność uczenia sie jest zadowalająca. Dotychczasowe doświadczenia wojenne powoduja, ze uwazany jest za blednego rycerza. Eustachy jest dumny i ambitnym władca potrafiącym stosować podstep. Jednoczesnie widac u niego towarzyskość i dobroczynność.
    Nowy władca jeszcze w czasie toczących sie dzialan wojennych w Norwegii rozpoczął nagradzanie swoich wiernych wasali. W październiku Krol oficjalnie zaprzecza plotkom jakby czul sie Polakiem a nie Szwedem. Powoduje tym samym wściekłość znajdujacych sie na dworze Polaków. W szczególności dotyczy to biskupów: Aleksandra, Wieslawa, Borzyslawa, Spytka, Boncza, Dobrogosta oraz Czcibora. Takze burmistrzowie: Leszek, Niezamysł, Boleslaw, Jakub, Karol, Krystyn, Przemysław oraz Mateusz poczuli sie zdradzeni. Jednak najbardziej zawiedziona byla ksiezna Eufemia I Pod koniec następnego roku 16 urodziny swietuje brat Wladcy Usciech. Niedlugo pozneij ogłoszone zostaja jego zaręczyny z Gunnhilda z Norwegii.
    W marcu 1403 roku Krol dowiaduje sie, ze Ksiaze ingolf II z Ostergotland probuje stworzyć dokumenty potwierdzające jego prawo do Korony Szwedzkiej. Okresy przerwy pomiędzy działaniami wojennymi krol spedza na studiowaniu historii Imperium Rzymskiego. Szczegolnym zainteresowaniem obejmuje wszelkie konstrukcje inżynieryjne jakie w tamtych czasach tworzono. Przy okazji mlody wladca po raz pierwszy zaczyna myśleć o stworzeniu prawdziwego zjednoczonego imperium na północy.
    W lipcu 1404 roku na dworze pojawia sie plotka jakoby następca tronu - brat krola Usciech Galta próbował zabic wladce i przejąc po nim koronę. W marcu następnego roku zdobyty zostaje Skiringssal a 3 miesiące pozneij Kaupang oraz Dovre.


    [​IMG]


    AD 1406
    W kwietniu zdobyte zostaje Lillehammer oraz Fredriksten. W czerwcu wladca rozpoczyna studia nad zasada lotu ptaków. Miesiac później rozpoczyna sie budowa pierwszej maszyny latającej. W tym samym miesiącu wojska Szwedzkie zdobywają Uvdal. 21 sierpnia odbywa sie lot prototypu. Pilotem zostaje dlugo opierajacy sie woli krola Meldrick. W koncu jednak udaje sie go zmusic do udzialu w testach. Niestety lot trwa bardzo krotko. Juz po sekundzie, konstrukcja przełamuje sie i wszystko zaczyna spadać w dol skarpy. O dziwo sam Meldtick wychodzi z opresji żywy. Mimo nieudanych kolejnych prob wladca poprawia swoja wiedzę w zakresie konstrukcji.


    [​IMG]


    AD 1407
    W styczniu poddaje sie Szwedom Eidsborg. W marcu wprowadzone zostaja zmiany w radzie. Kancelrzem zostaje hrabia Tormod, natomiast burmistrz Arne staje sie nowym dowódcą wojsk. Na skarbnika wybrany zostaje hrabia Bagge, natomiast za wykrywanie wszelkich intryg odpowiada ksiaze Sigbjorn. Nadwornym kapelanem zostaje biskup Ake. 24 czerwca dochodzi do duzej bitwy pod Bergheim. W tej miejscowości droge wojskom Szwedzkim blokuje 7300 Norwegow. Król wiedząc, ze ma przewagę postanawia zrezygnować z ostrzalu na rzecz szybkiego uderzenia jego prawei dwukrotnie liczniejszych wojsk. Atak kawalerii na lewym skrzydle powoduje prawie natychmiastowa ucieczke Norwegów. Co za tym idzie, atakowane z 2 kierunków centrum w koncu takze oddaje pole. W bitwie zostaje tylko dowódca prawego skrzydła. Na jego nieszczęście jego wojska zostaja otoczone i zniszczone. Bitwa w tym momencie wydaje sie byc skończona, gdy nagle zza jednego ze wzgorz zaczynaja sie wyłaniać sie kolejne zastepy piechoty. Wojska te nie wyglądają na wracających z ucieczki Norwegów. Prawdopodobnie jest to jakis oddzial najemników ktory spoznil sie na bitwe. Jego 5 tysiecy wojów dzielnie walczy, ale w koncu zmuszeni zostaja do wycofania sie. W wyniku bitwy Norwedzy traca prawie 7 tysiecy zabitych i rannych. 22 lipca dochodzi do kolejnej bitwy. Tym razem dochodzi do niej pod Lillehamer, gdzie dociera nowa armia Norwegów chcąca odbic miasto z rak napastników. Eustachy swiadom swojej przewagi wysyla od razu cala kawalerie do ataku. Wrog nie wytrzymuje naporu i oddaje pole bitwy. Szwedzi w czasie pogoni za uciekającymi Norwegami traca zaledwie 35 zabitych rycerzy. Jeszcze przez wiele lat beda krążyć wsrod wojow opowieści o tym ataku. Za każdym razem ich dowódca Eustachy bedzie nazywany szalenie odważnym. W sierpniu wladca Norwegii uznaje sie za pokonanego. Tydzien pozneij król ogłasza sie ksieciem Ostlandet.


    [​IMG]


    AD 1408
    W kwietniu w wieku 55 lat umiera skarbnik Bagge. Jego następca zostaje ksiaze Sigfried I z Vastergotland. W październiku nagle zostaje zabity ksiaze Sigbjorn z Norrland. Byl on w trakcie prowadzenia dochodzenia przeciw biskupowi Aleksandrowi ze Skary. Nowym członkiem rady zostaje jego spadkobierca ksiaze Arnfaste. W czerwcu następnego roku Eustachy zapada na zapalenie pluc. W marcu 1410 roku grupa rycerzy odwiedza Szwecje. Władca wystawia turniej z tej okazji. W czasie jednej z walk ginie, śmiertelnie raniony marszałek Arne. Nie jest to ostatnia ofiara turnieju, jednak pozostałe dzieki szybkiej akcji medyka królewskiego udaje sie uratować. Następca Arna w radzie zostaje burmistrz Bo z Sigtuny. W kwietniu władca znow czuje sie dobrze.


    [​IMG]


    AD 1411
    W październiku zorganizowane zostaja zaślubiny krola z Brunhilda von Tyrol corka władcy Pomorza ksiecia Mathiasa. Przy okazji zawiązany zostaje pomiędzy obiema rodzinami sojusz. Jest ona 16 letnia Niemiecka katoliczka wykształcona na uczonego teologa. Pod koniec roku w niewyjaśnionych okolicznościach ginie brat królowej mlody Peter. W listopadzie następnego roku W czasie turnieju ginie gosc krola Bengt Trolle. Tym samym turniej zostal wygrany przez barona Gunnara z Trelleborg. 27 października 1414 roku w Lacku świętowane sa narodziny następcy tronu - Folke Galty.


    [​IMG]


    AD 1415
    W marcu przybywa do Szwecji emisariusz papieski. Na jego życzenie zostaje zatrzymany oskarżony o herezje książę Siegfied. W czerwcu rozbudowany zostaje Stolp w Skiringssal, stajnie w Bagahus oraz fosa w Nasborgu.


    [​IMG]


    AD 1416
    W październiku dochodzi do kolejnego konfliktu. Tym razem celem ataku krola jest hrabia Naumadal, ktory wlasnie wypowiedział posłuszeństwo swojemu seniorowi. W marcu następnego roku dochodzi do bitwy w okolicach Lade. Szwedzi w bitwie tej maja ponad 5krotna przewagę liczebna dlatego zaskakującym jest ze az 700 spośród nich zdołało sie wydostać z pulapki. 1 czerwca mieszkańcy tego miasta poddaja sie w listopadzie poddaje sie takze Tinghaugen. 8 dni pozneij pod Mjalleborgen kolejna armia Norweska zostaje pokonana. 8 grudnia hrabia zostaje zmuszony do poddania sie.


    [​IMG]


    AD 1420
    W lipcu władca zdobywa uznanie jako swietny myśliwy. Pod koniec 1421 roku rozpoczyna sie kolejna rozbudowa Stolpu w Skiringssal, baraki w Dalaborg, nowe mury miejskie w Nasborgu oraz stajnie w Lacku. 9 września 1422 roku udaje sie dostac zgode papieża na rozwód z Brunhilda. Bylo to spowodowane zamknięciem Krolowej w lochach przez Cesarza.


    [​IMG]


    W niedługim czasie pozneij zostaja ogloszone zaręczyny krola z ksiezna Dobronega Piast. Jednocześnie zostaja zorganizowane kolejne zareczyny ksiecia Folke z ksiezna Krystyna Piast. Oba małżeństwa sa jednocześnie potwierdzeniem sojuszu obu państw. W roku 1423 rozprzestrzenia sie tyfus. Takze rodzina królewska zostaje nim zarażona. W lutym wladca zaczyna cierpiec na goraczke obozowa.


    [​IMG]


    AD 1424
    Rok rozpoczyna sie rozbudowa barakow w Nasborgu, strzelnica lucznicza w Itzhoe oraz rozbudowane miasto Lacku. 25 stycznia 1427 roku rusza rozbudowa barakow w Skiringssal oraz fosa w Itzhoe.


    [​IMG]


    AD 1429
    Na początku roku umiera na ospę Dobronega. Książę zmuszony jest szukać sobie nowej zony. Wybor pada na księżna Khojin, córkę znanego nam Hana Inancha ze Zlotej Ordy. Malzenstwo to jest potwierdzeniem sojuszu obu panstw. Pod koniec rorku konczy sie rozbudowa murow miejskich w Itzhoe.


    [​IMG]


    AD 1430
    W marcu Folke zdobywa uznanie jako osoba odwazna. Pol roku poznei w Lacku rozpoczynaja sie uroczystosci uzyskania przez niego pelnoletnosci. W maju 1433 roku rodzi sie kolejny syn Anund. We wrzesniu 1437 roku rozbudowany zostaje Stolp w Itzhoe.


    [​IMG]


    AD 1440
    Z poczatkiem roku ponownie dochodzi do wybuchu wojny z krolem Norwegii. 9 stycznia pod Horten dochodzi do pierwszej bitwy. 16 tysiecy Szwedow sciera sie tam z 3500 Norwegow. Co zaskakuje az 1200 spośród z nich zdola wycofac sie pod wieczor z pola bitwy. Ucieczka ta nie zdala sie na nic gdyz 8 lutego zostaja dopadnieci pod Dovre i zniszczeni. W lutym nagle umiera na gruzlice w czasie oblezenia Hammarhus Folke.


    [​IMG]


    W sierpniu miasto to w koncu sie poddaje. 3 pazdziernika pod Akershus kolejna armia Norwegow zostaje pokonana. 2 miesiace pozneij to samo dzieje sie pod Dovre. Rok konczy sie zdobyciem Hamar. W marcu nastepnego roku krol Norwegii ponownie uznaje swoja porazke. W lipcu 1442 roku rozbudowany zostaje mur miejski w Dalaborg, baraki w Itzhoe oraz Stolp w Akershus.


    [​IMG]


    AD 1446
    W lutym w czasie walk z buntownikami pod Lokstedt krol zostaje ranny. Poczatek nastepnego roku to rozbudowa murow w Nasborgu i Skiringssal, miasta w Itzhoe oraz barakow w Akershus.


    [​IMG]


    AD 1448
    W maju spolecznestwo Hedmark w koncu zasymilowalo sie z kultura Szwedzka. W pazdzierniku Eustachy zaczyna przejawiac objawy zestresowania. W maju nastepnego roku ksiaze Anund swietuje wejscie w pelnoletnosc. W nastepnym miesiacu zostaja ogloszone zaslubiny z ksiezna Ragna I z Orkan.


    [​IMG]


    AD 1450
    W maju rozbudowane zostaja mury miejskie w Bagahus oraz universytet w Vastervik, Re i Barum. W maju nastepnego roku nowym kapelanem nadwornym zostaje wasz przewodnik po tamtych dawnych czasach - biskup Hamburga ksiaze Bertil. W maju krol oglasza swoje roszczenia do korony Norweskiej.


    [​IMG]

    AD 1452
    Styczen rozpoczyna sie porazka pod Kiel, gdzie 1700 szwedow dostaje sie w pulapke zastawiona przez ksiecia Prus. 4 marca dochodzi do kolejnej bitwy z jego wojskami. Tym razem Szwedzi wystawiaja do walki 5000 rycerzy. Niestety ponownie ksiaze wykazuje swoja przewage taktyczna nad wrogami. Ledwie 2000 sposrod Szwedow wydostaje sie z pola bitwy. 1 kwietnia dochodzi do kolejnej bitwy. Tym razem to Szwedzi maja przewage. Juz sam ostrzal lucznikow zmusza lewe skrzydlo ksiecia do ucieczki z pola bitwy. Do konca dnia wiekszosc wojsk ksiecia zostaje zniszczona. Ich resztki zostaja doscigniete 5 czerwca pod Helsingborgiem. We wrzesniu w wyniku rozwoju infekcji w ranie umiera nagle krol Eustachy zwany Wielkim. Jego nastepca zostaje Anund II


    [​IMG]
     
  5. casanunda

    casanunda Ten, o Którym mówią Księgi

    Epilog

    1492

    [​IMG]


    Witaj czytelniku ponownie po dłuższej przerwie. Mamy obecnie rok pański 1492 i musze przyznać, ze wiele zmieniło sie w przeciągu ostatniego półwiecza. Na dalekim zachodzie wlasnie skończyła sie wojna stuletnia. Skończyła sie ona o tyle zaskakująco, ze wojska Angielskie toczące walki we Francji nie mieli właściwie królestwa do którego mogliby wrócić. W państwie tym doszło do całkowitego rozbicia dzielnicowego, które na cale wieki zahamuje rozwoj państwa. Co gorsze sytuacje wykorzystały Szkocja I Irlandia, ktore pod nieobecność wroga zjednoczyły swoje księstwa pod kierunkiem silnych wladcow, a nastepnie rozpoczeli odzyskiwać zagarnięte przez Anglików tereny. Uwolniona od rywala z północy Francja zaczęła mocniej wypierać islam na południu. Pomogli w tym Rycerze Zakonu Szpitalników, ktorzy desantowali sie w okolicach Porto. Zaskoczenie wroga bylo kompletne i bardzo szybko udalo sie otworzyć silny przyczółek do dalszych walk.
    Drugim znamiennym momentem byl upadek Konstantynopola, ktory wpierw zniszczony przez Turkow Osmańskich następnie rozgrabiony zostal przez Krolestwa Bulgarii i Grecji. Patriarcha Konstantynopola Anastazy II zmuszony jest do szukania ochrony w świeżo nawróconej w poprzednim stuleciu Zlotej Odrze.
    Jednak chyba najbardziej epokowa zmiana bylo wydanie drukiem przez Johannesa Gutenberga w Moguncji Biblii Mazarina. Obawiam sie ze możliwość drukowania w wielu egzemplarzach książek zachwieje podwalami obecnego swiata. Zresztą juz widać te zmiany. Podobno w maju tego roku z Palos wyruszyła wyprawa mająca na celu odkrycie drogi morskiej do Indii.
    Nie wspomniałem tu o zmianach społecznych i gospodarczych. Czarna śmierć jaka nawiedziła Europe spowodowala wzrost wartości ludzkiej pracy. Przy okazji zaczynają sie pojawiać nowe zasady prowadzenia działalności. W relacjach chlop - Pan coraz czesciej rezygnowano z daniny w naturze na rzecz renty. Powoduje to wzrost świadomości chłopów, ktorzy sami musza zajac sie sprzedażą swoich plonów. Daje tu ponownie znac o sobie upadek Konstantynopola. Zdarzenie to doprowadza do emigracji naukowców i rzemieślników do Włoch i Hiszpanii. Wpływa to drastycznie na rozwój nowych prądów ideologicznych. Odcięcie od handlu z krajami Levantu zmusza do poszukiwania nowych drog morskich. Zresztą jest to zrządzeniem opatrznosci, ze jednocześnie zachodzi potrzeba ich odkrycia, oraz pojawiaja sie zdolności do przemierzania mórz czy to dzieki nowym konstrukcjom statków czy tez nowych metod nawigacji. Omawiając zmiany, dziwnie patrzy sie na postacie mityczne takie jak Faste Galta założyciel miłościwie nam panującej dynastii. On to, traktowanych przez jemu współczesnych jako pozbawionego agresji, miękkiego i słabego, przez dzisiejszych historyków traktowany jest jak prawdziwie niecywilizowany wiking i barbarzyńca. Najlepiej świadczy to o tym jak Europa, a w szczególności Skandynawia sie zmieniły.


    [​IMG]


    Nalezy tu wspomnieć takze o mysli jaka pojawila sie wsrod możnych, a mówiąca o potrzebie współpracy i zjednoczenia wszystkich tutejszych ludów w jedno silne imperium. Skoro juz wspomniałem o dalekiej polnocy to nalezy opowiedzieć o niej. W roku panskim 1452 umiera Krol Eustachy zwany Wielkim.


    [​IMG]
    mlody Anund w dniu swoich 16 urodzin


    Jego następca Anund II rozpoczyna swoje rzady w trakcie Wielkiej Szwedzkiej Wojny o Sukcesje w Norwegii. Rozpoczął ja jeszcze jego ojciec uważając, ze ma większe prawa do korony niz Sigurd II. Z racji współdziałania Szwedzko-Fińskiego oraz z ogólnego osłabienia Norwegii władca ten nie byl w stanie stawiać dłuższego oporu. Jego armie bardzo szybko zostaly zniszczone, a Szwedzi rozpoczęli oblężenia zamków. W koncu na początku 1454 roku Sigurd II poddaje sie. W maju następnego roku Ragna I bedaca władczynią na Orkadach i w Islandii daje Anundowi syna Faste. W chwili gdy pisze ten tekst stary władca powoli przygotowuje sie do odejścia z tego świata i wlasnei mlody Faste sprawuje rzeczywista władzę. Jego domena, co prawda dręczona jest atakami zaraz rozwija sie niesamowicie szybko. Trzeba przyznać, ze ludy północy przejawiają wielka smykałkę do handlu. To on staje sie sila napędową Królestwa. Juz obecnie co bardziej odważni marynarze przebąkują o planie wyprawy szlakiem Bjorna Asbrandssona i innych mitycznych bohaterów. Ktory to podobno dotarli do wielkiego kontynentu leżącego daleko na zachodzie za wielkim morzem.


    [​IMG]


    Prosze :)

    PS: To juz ostatni odcinek tego aara. Wszystkim malkontentom przypominam, ze byl on przygotowywany pod rozgrywkę w EU3. Dlatego tez prowadziłem ja powoli nie chcąc zbyt szybko sie rozwinąć. Koniec końców i tak trochę za szybko to wszystko poszło. Jest to takze ostatni aar napisany przeze mnie z CK2. Pisanie w tej grze mi wybitnie nie idzie. Przy każdym zdaniu mam wrazenie ze juz tysiąc razy je pisałem. Teraz czas przygotować sie do nowego projektu :)
    PS2: dla tych co nie widza sensu grania malymi hrabstwami. Zaczynalem od pojedynczego holdingu. Jednego malego rozpoadajacego sie Longhousa. Jak widac dziekir ozsadnemu prowadzeniu dynastii uda sie stworzyc ciekawe imperium.
     
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie