Nowe Imperium Rzymskie

Temat na forum 'HoI II - AARy' rozpoczęty przez Hextor, 7 Luty 2005.

Status Tematu:
Zamknięty.
 1. Hextor

  Hextor User

  Witam was serdecznie, na dzisiejszych wykładach omówimy udział Włoch w drugiej wojnie światowej.

  Myślę że na początku powiniśmy omówić genezę przejęcia władzy we Włoszech przez faszystów, a także dokładniej przyjżeć się ustojowi panującemu w tym kraju:

  Włochy stały się pierwszym na świecie krajem w którym zapanowął faszyzm. W 1919 r. Benito Mussolini stanął na czele pierwszej organizacji faszystowskiej, która skupiała w swoich szeregach przede wszystkim kombatantów, anarchistów, monarchistów i byłych socjalistów. Jednym z głównych jej celów stało się zwalczanie komunizmu, dlatego też hojnie była sponsorowana przez przemysłowców i posiadaczy ziemskich. W szybkim czasie ruch ten zdobywał w społeczeństwie włoskim coraz więcej na znaczeniu i przekształcił się w liczącą siłę polityczną tego kraju. Tak wiec Benito Mussolini 28 X 1922 roku na czele swojej organizacji ruszył do Rzymu po władzę, którą miał przejąć w wyniku zamachu stanu. Król Włoch Emanuel III odmówił podpisania dekretu o wprowadzeniu stanu wyjątkowego, który najprawdopodobniej umożliwiłby rozbicie puczu faszystów. Zamiast tego monarcha 31 X 1922 roku powierzył wodzowi faszystów misję tworzenia nowego rządu. Od chwili przejęcia władzy Mussolini i jego ludzie zaczęli robić ?porządki? w swoim kraju oczyszczając go ze swoich wrogów politycznych. I tak 1925 roku wprowadzono dyktaturę partii faszystowskiej, a rok później w 1926 zakaz działalności partii politycznych i związków zawodowych. Nowa tyrania posługiwała się również swoimi bojówkami zwanymi ?czarne koszule?, które zastraszały społeczeństwo. Rozbijali oni wszelkie organizacje mogące zagrozić Narodowej Partii Faszystowskiej (NPF) w monopolu władzy. Ideologia faszystowska stała się we Włoszech od 1925 roku ideologią państwową. Cały aparat władzy w państwie takim został zbudowany w oparciu o zasadę skrajnego centralizmu. Wprowadzono masowe organizacje, do których zmuszeni byli należeć wszyscy obywatele bez względu na wiek. W szkole dzieci i młodzież została poddawana dużej propagandzie. Zlikwidowano wszelkie demokratyczne organizacje przedstawicielskie np. samorządy itd. Tajna policja czuwała nad spokojem społecznym usuwając w sposób dyskretny wszelkich przeciwników systemu. Faszyści chcąc zyskać zaufanie społeczne organizowali masowe roboty publiczne, a także wiece, na których podsycali wrogie nastroje wobec innych narodów. Jednym z głównych haseł NPF było prowadzenie przez Italię polityki imperialnej.
   
 2. Hextor

  Hextor User

  Myślę że takim zwrotnym punktem w historii Włoch był rok 1936 i od tego właśnie okresu zacznę dokładne omówienie udziłu Włoch w 2 WS.

  Benito Mussolini porazpierwszy pokazał światu swoje imperialne zapędy 3 października 1935 roku, kiedy to Włoskie wojska przekroczyły granicę z Abisynią. Jednakże początkowo nie odnosiły one więkrzych sukcesów, dopiero początek 1936 roku przyniósł przełom w walkach, 15 lutego wojska Włoskie wkroczyły do stolicy tego kraju ? Addis Ababa, a cestarz Abisynii Hajle Syllasje 1 podpisał kapitulację. Niedługo potem Wiktor Emanuel III został koronowany na Cesarza Etiopii. 20 Kwietnia przewieziono większosć wojska spowrotem na kontynent Europejski pozostawiajac w Abisynii tylko niewielki oddział mający tłumić bunty.

  Jednakże wojna Abisyńska pokazała że najważniejsza jest jakość wojska, a nie ilość, dlatego już 30 lutego rząd włoski podjoł decyzję o reformie armii. Postanowiono natychmiast rozwiązać wszystkie dywizjie Kwalerii i Milicji, a na ich miejsce z czasem utworzyć bardziej mobilne wojska złożone z czołgów, a także dywizje zmotoryzowane. Jak zapewne wszystkim wiadomo 18 Lipca wybuchła rewolucja Hiszpańska. Franco zwrócił się o pomoc do rządu Włoch, prożba została wysłuchana i już 25 lipca do Hiszpani pojechały pierwsze pociągi z zaopatrzeniem. Natomiast 4 Sierpnia wybuchła reoluchia w Chinach, nie miało to jednak większego wpływu na sytułację w Europie. Wracając spowrotem do polityki wewnętrznej należy przyznać że w 1936 roku włosi opracowali wiele przydatnych technologii. Może przytocze tutaj fragmernt raportu rządu dla Króla

  Natomiast co do stanu armii, to nie powiekszyła się ona znacznie, jednakże 18 sierpnia powstała pierwsza dywizja pancerna która stała się chluba włoskiej armii. Chciałbym żebyście zapoznali się w domu z materiałami zawartmi w książce na stronie 123. A na nastpnych zajęciach omówimy kolejne kolejną część historii Włoch.
   
 3. Hextor

  Hextor User

  Podręcznijk strona 123:
   
 4. Hextor

  Hextor User

  Rozdział 18.3 Przygotowania Włoch do wojny - rok 1938

  Sytuacja międzynarodowa
  W 1938 roku Włosi nie wyróżnili się niczym szczególnym na arenie międzynarodowej, natomiast ich nowy, nieoficjalny sojusznik, owszem. W marcu Adolf Hitler spełnił swoje pierwsze objetnice dane Benito Mussoliniemu rok wcześniej w Rzymie, a mianowicie włączył do III Rzeszy Austrię, kraj ten nie stawiał żadnego oporu, a ludność nawet wiwatowała na część wkraczających wojsk niemieckich. Dzięki temu posunięciu Włochy i Niemcy zyskali współną granicę i w razie wojny kraje te mogły bezproblemowo wymieniać się surowcami, czy nawet wysyłać do siebie korpusy ekspedycyjne. Kolejnym posunięciem wodza III Rzeszy były prowokacje w Suderlandzie, konflikty między Czechami a Niemcami miała rozwiązać komisja na zjeździe w Monahium 30 Września. W jej skład weszli Benito Mussolini, Adolf Hitler, a także premierzy Francji(Daladier) i Wielkiej Brytani (Chamberlaine). Adolf Hitler twardo bronił swojego stanowiska, a Benito Mussoli go poparł z całej siły więc niezdecytowani premierzy Francji i Anglii musieli pójść na ugodę, w wyniku której cały sportny teren przeszedł w ręce III Rzeszy.

  Rozwój Przemysłu oraz technologii
  Fragment raportu rządu dla Króla Emanuela III:
  Zbrojenia
  Na początku 1938 roku sformowano we Włoszech 3 pierwsze brygady ciężkich czołgów które zostały przydzielone do dywizji pancernych, dzięki temu miały one bardziej nadawać się do pełnienia funkcji pancernej pięści ? czyli do przełamywania linii wroga. W roku tym sformowano także kilka brygad altylerii polowej, a także kilka dywizji piechoty. Dwie z nowo sformowanych dywizji zostały natychmiast wysłane do Libii.

  P.S. Wiem że troche nudne, ale akcja zacznie się dopiero w 1939 :wink:
   
 5. Hextor

  Hextor User

  Na początku postaram się odpowiedzieć na stawiane mi zarzuty:
  Po pierwsze Włochy nie są wcale takim wielkim mocarstwem
  Po drugie specjalnie mój AAR nie skupia się na jednym bohaterze, ponieważ to jest AAR a nie "mój pamiętniczku..." Benito Mussoloniego
  Po trzecie dzięki wielkości Włoch nie musze się skupiać na róznych pierdolach

  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Witam wszystkich, mam nadzieję że przeczytaliście i przyswoiliście sobie zadany przezemnie materiał i teraz będziemy mogli przejść do ciekawszych rzeczy.

  Od początku Marca dyplomaci Włoscy prowadzili negocjacje z Albańczykami w celu nakłonienia ich do przyjęcie protekcji Włoch, jednakże negocjacje nie przyniosły żadnego skutku. W związku z tym Benito Mussolini podjoł decyzję o wprowadzeniu w życię wcześniej już przygotowanego planu inwazji na Albanię. 26 Marca 5 dywizji piechoty dokonało desantu morskiego, na wybrzeże Albanii i po kilku niewielkich starciach rozgromiła niewielkie i zasofane wojska Albańskie. 2 Kwietnie padła stolica tego kraju, a król Albani podpisał akt bezwarunkowej kapitulacji. Na nowego króla koronowany został Wiktor Emanuel III. Następnego dnia Benito Mussolini, podczas zwycięskiej parady wojskowej w Rzymie, wydał orędzie do narodu którego fragment pozwolę sobie przytoczyć:

  Na paradzie obecnych było kilkaset tysięcy Rzymian, wszyscy ochoczo wiwatowali na częśc Duce oraz Króla. Największe wrażenie na tłumie wywołały czołgi średnie i cięzkie, które pokazały swój cały majestat, a także pokaz akrobacji powietrznych w wykonaniu najlebszych pilotów wojskowych. Po przemówieniu wodza z głośników popłynęła pieśń Duce, Duce, Duce a tysiące kardeł natychmiast podjęły te słowa.

  P.S. Pieśń Duce, Duce, Duce do zassania tutaj
   
 6. Hextor

  Hextor User

  Jednakże nie była to jedyna akcja wojskowa w tym roku na świecie, to był dopiero pierwszy punkt tajnego porozumienia zawartego pomiędzy Benito Mussolinim a Adolfem Hitlerem. Jako że wszystko przebiegło bez zbędnych trudności, a alianci nie wypowiedzieli wojny Włochom, Niemcy też postanowili poszerzyć swoje terytorium, w Marcu pod wpływem szantażu, prezydent Czechosłowacji podpisał traktat na mocy którego, zachodnia część tego kraju została włączona do III Rzeszy, wschodnia ogłosiła się niepodległą Słowacją z Tiso na czele i przystąpiła do sojuszu z Niemcami, natomiast najmniejsza, południowa cześć została przyznana Węgrom. Kolejnym krokiem Adolfa Hitlera było ultimatum w sprawie Gdańska, rząd Polski oczywiście odrzucił tą propozycje, w wyniku czego 30 sierpnia Niemcy wypowiedzieli Polsce wojnę. Jednakże wbrew wcześniejszym przewidywaniom alianci nie pozostali obojętni na losy swojego wschodniego sojusznika i już w tym samym dniu opowiedzieli się po stronie napadniętej 2 RP. Jak się później okazało były to tylko trze zapowiedzi, ponieważ demokracje zachodnie nie zamierzały ruszać swoich wojsk z granic. Wojska Polskie stawiały zacięty i mężny opór jednakże nie mogły sobie poradzić z wyższością techniczną, a także z liczebnością armii Niemieckiej. Po długich i krwawych walkach 13 października cały teren polski został zajęty przez Niemców, rząd Polski udał się na emigrację. Jednakże połowa polski przypadła ZSRR, na mocy tajnego paktu Ribentropp ? Mołotow, o którym wcześniej wiedziało tylko kilku ludzi w Niemczech, Rosji, a także we Włoszech, gdyż Adolf Hitler informował o wszystkim swojego tajnego sojusznika.

  Podczas gdy wojska Niemieckie odnosiły kolejne sukcesy na ziemiach Polskich, Włosi postanowili nie zostawiać w tyle i 10 Wrześnie wypowiedzieli wojnę Jugosławii. Jugosławia posiadała dokładnie 24 dywizje piechoty, natomiast Włosi wysłali do wojny 40 dywizji, 35 miało uderzyć od północy, natomiast 5 z terenów dawnej Albanii. Dzięki lepszemu wyszkoleniu i wyposażeniu armii włoskiej, a także dzięki wsparciu lotniczemu, wojska Włoskie nieustannie parły na przód, 5 października zdobyły Belgrad, natomiast kraj podpisał kapitulację 11 Października. W Rzymie ponownie urządzono defiladę woskową, jednakże już nie tak wielką i huczną jak ostatnio, co mogło sugerować że Włosi wkrótce wykonają kolejny krok. Potwierdził to także Benito Mussolini w swoim majestatycznym przemówieniu.
   
 7. Hextor

  Hextor User

  Królik napisałem już że nie chciałem wypowiadać wojny Jugosławii w 1937 rokuw AAR, ponieważ to było by pozbawione logiki (co innego gdyby to nie był AAR). Jednakże chciałem sprawdzic jak zareagują alianci, dlatego zapisałęm grę, wpowiedziałem wojnę Jugosławi i zaraz wczytałem sava. Jeżeli nie wypowiedzili by mi wojny to też bym wczytał. To był tylko mąły eksperyment testujący AL Aliantów, nie był zrobiony na potrzeby AAR'a.

  [ Dodano: Nie Lut 27, 2005 11:51 pm ]
  Część terenów które zostały zajęte przez Włochy było zamieszkane przez ludność Bułgarską, dlatego 9 Listopada rząd Bułgarski wysłał delegację do Włoch, która zażądała zwrócenia spornych ziem do Bułgatii. Benito Mussolini odrzucił jednak tą propozycję, a delegacja Bułgarska odjechała z pustymi rękoma. Niedługo po tym wydarzeniu, związek Radziecki wchłonął Republiki Nadbałtyckie, a 16 listopada wypowiedział wojnę Finlandii. W tym czasie wojska Włoskie już przegrupowywały się na granicy z Grecją i przekroczyły ją 19 Listopada dokładnie o godzinie 2.00. Ofensywa Włoska posuwała się niezwykle szybko, co już nie było niespodzianką, gdyż świat poznał już siłę wojny błyskawicznej na przykładzie Polski i Jugosławii. 2 Grudnia wojska Włoskie wkroczyły do Aten, natomiast 3 Grudnia odbył się desant na Kretę, następnego dnia Grecy podpisali akt bezwarunkowej kapitulacji. Ziemie Greckie zostały włączone do odradzającego się Imperium Rzymskiego, a Wiktor Emanuel III został koronowany na króla Gracji. Działania Włoch znowu nie spodobały się Bułgarom, gdyż kolejne tereny zamieszkane przez ludność Bułgarską zostały wcielone do Włoch. 30 Grudnia Benito Mussolini przyjął kolejną delegacje z Bułgarii, która domagała się oddania powiatów takich jak Skopie, Strip, Edessa, oraz Kavala, oczywiście propozycja ta spotkała się z ewidentną odmową, ale tak rozwścieczyła Duce że następnego dnia kazał przygotować plan inwazji na ten bezczelny kraj.

  1 Stycznia na ręce Mussoliniego został złożony raport z osiągnięć Włoskich naukowców, może przytoczę tutaj jego fragment:

  Nie należy także zapominać o nowo sformowanych wojskach Włoskich. Wojska Włoskie zostały wzmocnione między innymi dywizjami pancernymi, a także piechoty zmotoryzowanej.
   
 8. Hextor

  Hextor User

  Ja tu tylko wykładam Historje panię Jędrek, decyzje o ataku podjął sam Benito Mussolini, ale z nim to się już raczej nie skontaktujesz :D

  [ Dodano: Wto Mar 01, 2005 5:23 pm ]
  W związku z tym że do 13 stycznia sztab Włoski zdążył już opracować plany inwazji, a wojska przegrupowały się na granicy, rząd Włoski wypowiedział wojnę Bułgarii. 35 dywizji przekroczyło granicę i szybko przedarło się przez umocnienia wroga. Swoją dużą przydatność w boju pokazały dywizje pancerne a także nowo powstałej piechoty zmotoryzowanej. Wojska Bułgarskie nieliczne i źle wyposażone nie mogły przeciwstawić się świetnie wyszkolonym wojska Mussoliniego, w związku z czym rząd Bułgarski popisał 25 Stycznia akt kapitulacji. Wiktor Emanuel III przyjął tytuł króla Bułgarii, podczas koronacji na jego cześć odbyła się defilada wojskowa, na której główną atrakcją były pokazy lotnicze.

  Na dzisiaj to by było na tyle, na następnych wykładach zobaczymy film o wojnie Włosko/Niemiecko ? Francuskie.

  P.S. Nie wiem jak z innymi AAR'ami ale mój będzie też kontułowany po zakończeniu konkursu :D
   
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum