Od Rusi do Rosji

Temat na forum 'CK II - AARy' rozpoczęty przez de Mont Salvy, 21 Listopad 2015.

  1. moskal

    moskal Опричник

    Hinduizm i Krisznowcy? To byłaby rzeźnia...

    EDIT

    A Jabdertim jakiej wiary?
     
    Ostatnia edycja: 24 Styczeń 2016
  2. de Mont Salvy

    de Mont Salvy Ten, o Którym mówią Księgi

    Jabdertim przy jedynie słusznej wierze trwa.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Ogólnie nie jest źle. Wolałbym silniejsze Niemcy (Cesarstwo mogliby powołać) no i powstanie Węgier. Ale jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma. Szpitalnicy zaskoczyli za to.
     
  3. de Mont Salvy

    de Mont Salvy Ten, o Którym mówią Księgi

    Od Rusi do Rosji

    XXI. O tym jak kniaź Snorri potęgę i wielkość Rusi ustokrotnił i o waśniach w Rodzie Rurykowym słów kilka


    Po zwycięstwie nad Chazarami jął kniaź Snorri zamyślać nad rozszerzeniem swych ziem kosztem jarlów północnych i kunigasów litewskich co zbyt często w sprawy ruskie się mieszali. Tedy latem roku 983 poszedł kniaź Snorri na Dźwinę co podówczas w rękach jarla Ofeiga z rodu Flatnefrów władającego irlandzkim Dyflinnem się znajdowała.

    [​IMG]

    Szybko tedy Wielki Kniaź rozbił pułki wareskie i zajął ziemie dźwińskie. I choć po stronie Ofeiga młodego stanęli jarl Helgi Mocny - władca Wyspy Mann i król Offa Sprawiedliwy - władca Lothianu to nic oni wskórać nie zdołali i Dźwina Rusi przypadła.

    [​IMG]

    W tym to czasie Eskild Tjudmundsson - woj chrobry na dworze duńskim siedzący, postanowił wojnę wszcząć z kniaziem Snorrim. A szło mu o Polskę. A był on synem Skuld - córki Freyra Rurykowicza kniazia ruskiego. Wsparł go zaś Halfdan - król dzielnych Danów co przy Sundzie siedzą.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    I poszedł Eskild z Halfdanem w ziemię lacką i grody jął dobywać i Większą Polskę czynił sobie powolną. I zebrał kniaź Snorri Drużynę swą dzielną i powiódł ją na zachód ku Wiślech i na Kujawach w bitwie wielkiej z Danami się potykał.

    [​IMG]

    I pobił tam kniaź Snorri najezdników a króla Halfdana pojmał pod Bytowem kniaź Rościsław Smoleński. A rozbiwszy wojska wareskie musiał Eskild pokój zawrzeć i przed kniaziem Snorrim ugiąć kolan.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    W roku klęski Eskilda kniaź Snorri również powstanie prawosławnych pod wodzą Szokszy Riazańczyka stłumił.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Latem roku 989 poszedł kniaź Snorri na Rymgajłłę II z rodu Palemonaitisów - kunigasa litewskiego co Grodno - gród ważny dzierżył i skąd dzicy Litwini na ziemie ruskie wypady czynili zbójeckie.

    [​IMG]

    Tedy pod Grodnem rozbił kniaź Aleksiej Rymgajłłę. A na wiosnę roku 990 zdobyli Rusowie Grodno co wojnę zakończyło.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    A zwycięstwy te, nowe ziemie i łupy władzę wielkoksiążęcą pomnażały i umacniały. I nie podobało się to wielu. I spiskować poczęli i schadzki tajemne pod osłoną nocy odczyniali, zamyślając jak samodzierżawie ukrócić, dobrą zmianę wprowadzić i samemu uróść.

    [​IMG]

    A na czele niewiernych kniaziów stanął Sorkver z Witebska - Rusin ze starożytnego rodu Krywiczów.

    [​IMG]

    A sprzyjali mu: Eskild z Tweru co o Stolcu Nowogrodzkim zamyślał;

    [​IMG]

    Oysteinn II - kniaź fiński i stolnik ruski - co skłonność do zdrady widać po ojcu, buntowniku odziedziczył a o wywyższeniu na króla fińskiego roił i z Krzyżaki, Szwedy, Niemce i Waregi i z kim się jeszcze dało znosił i knuł przeciw kniaziowi Snorriemu;

    [​IMG]

    Sveinn Łowca - kniaź krakowski, co sam będąc gołodupcem myślał, że rękoma możniejszych od się kołpak królewski polski na skronie założy;

    [​IMG]

    Ake - kniaź czeremiski i miecznik ruski, wódz znamienity i chrobry, w wojnach z Chazarami i Litwą zasłużon, lecz na złą drogę przez innych zawrócon.

    [​IMG]

    A wszyscy oni poza kniaziem Sorkverem Waregami byli i bogom wareskim cześć oddawali i niechętni byli kniaziowi Snorriemu co Światowidowi i Welesowi ofiary zwykł składać.

    [​IMG]

    I powstali zdrajcy przeciw Wielkiemu Kniaziowi i poraził on ich rychło pod Połockiem gdzie wojska buntowników kniaź Aleksiej pobił i kniazia Sorkvera do niewoli wziął co też rebelię zakończyło.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    C.D.N.
     
  4. de Mont Salvy

    de Mont Salvy Ten, o Którym mówią Księgi

    C.D.

    Ledwo jednak bunt kniaź Snorri poskromił a już nowa groźba się objawiła. Oto Piotr Stigandsson z rodu Rose, awanturnik bandę Waregów i zbójów nająwszy w granice Rusi wszedł chcąc Estonię, wcześniej przez kniaziów fińskich zdobytą, oderwać i we władztwo swoje obrócić.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Wiosną roku 991 wkroczył tedy Piotr do kraju Estów i Narwę dobywał lecz kniaź Aleksiej Pułki Ruskie przywiódł i pobił go sromotnie. I pokój tedy nastał.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Coby jednak dalsze losy Rusi pojąć koniecznym jest o rodzinie Wielkiego Kniazia wiadomości posiąść.

    [​IMG]

    Wielki Kniaź Snorri miał wówczas jedynego syna - Radosława, którego małżonką była Jartilek córka starego kagana Jabdertimu - Ilika Budowniczego i siostra nowego kagana Kundaca. A trzeba wiedzieć, że stadło to na wielką szkodę Rusi wyszło i w przepaść bezbrzeżną ją wepchnęło o czym jednak kniaź Snorri wiedzieć ani podejrzewać jeszcze nie mógł. W ojcowych bowiem planach miał Radosław zasiąść na tronie Rusi Nowogrodzkiej i dalekiej Polski.

    [​IMG] [​IMG]

    Następstwo na Rusi Kijowskiej miało przypaść bratu Wielkiego Kniazia - księciu Większej i Mniejszej Polski oraz Rostowa - Fredrikowi Śmiałemu. Był to mąż nad wyraz dzielny, uczony i w boju zaprawiony. Zawsze był wierny Wielkiemu Kniaziowi i nigdy przeciw niemu miecza swego nie obrócił. Był jednak Fredrik w tym czasie już okaleczon i byli tacy co nie wróżyli mu by przeżył brata swego - kniazia Snorriego. Przeto wielu oczy swe zwracało na kniaziewicza Radosława jako przyszłego dziedzica Wszechrusi.

    [​IMG]

    Fredrik z małżeństwa z Tekce - córką kagana Jabdertimu - Jawdiego Beztroskiego doczekał się dwóch synów a to Freyra i Światosława.

    Freyr Frederikowicz był mężem w sprawach skarbowych wielce obeznanym a do tego żądnym władzy lecz prawym. I choć najstarszym był synem kniazia Fredrika to jednak lekce go ważono. Kniaziewicz Freyr pojął bowiem - wbrew woli ojca i wielkiego kniazia - niewiastę nierówną mu stanem - Ryksę Polkę.

    [​IMG] [​IMG]

    Była to białogłowa podstępna i niegodziwa (jako wszystkie z tej ziemi). Do złego też kniaziewicza Freyra przywodziła i wiele się przez nią stało. Ona ci to uknuła spisek na życie kniaziewicza Radosława Snorrowicza. Zgon księcia tego prawego, w obliczu podeszłego już wieku Wielkiego Kniazia Snorriego jak i stanu kniazia Fredrika, mężowi jej oddałby dziedzictwo w Rusiach.

    [​IMG]

    Intrygę tą jednak Oczy i Uszy Wielkiego Kniazia odkryły a sama Ryksa ledwo co umknąć zdołała na dwór Mściwoja Lechowicza - kniazia wołogoskiego i tam na odwrócenie losu swego czekając. Tedy nic nie uzyskawszy ziarno podejrzliwości i zdrady jeno zasiała wśród potomków Ruryka.

    [​IMG]

    Drugim synem kniazia Fredrika był Światosław, mąż uczciwy i prawy o którym wspomni się jeszcze wkrótce szerzej.

    [​IMG]

    Miał jeszcze jednego syna kniaź Fredrik a to Romana Nerewinicza - że jednak z nałożnicy był on poczęty do kołpaku wielkoksiążęcego praw żadnych nie miał.

    [​IMG]

    Siedział też na północy, we Włodzimierzu, najmłodszy brat Wielkiego Kniazia - Rusłan Nowogrodzki. Mąż był to porywczy i gniewny. Jad zawiści serce jego struł albowiem działu własnego po ojcu nie zyskał i choć bunty wszczynał kołpaku wielkoksiążęcego upragnionego nie posiadł. Ostatnim był też wśród potomków Ruryka wyznawcą bogów wareskich i wierze słowiańskiej wielce był niechętny. Przeto nie miał książę Rusłan kniaziów i bojarów oddanych. Żona jego - Ulfhildra z rodu fronijskiego następcy mu też nie dała. Nikt tedy w książęciu tym nadziei na wyniesienie nie upatrywał.

    [​IMG]

    A trzeba wiedzieć, że na starość kniaź Snorri rozpustnym a lubieżnym się stał i ku zgryzocie małżonki swojej - Asli z Jabdertimu - za latawicami, młódkami uganiał się. Jedna zaś szczególnie usidliła Wielkiego Kniazia a to Malfryda zwana Dziką, co ją kniaź w czasie konnej wyprawy zapoznał i konkubiną, nałożnicą swą uczynił.

    [​IMG]

    [​IMG]


    I powiła ona kniaziowi Snorriemu kolejnego syna - kniaziewicza Dobrynię.

    [​IMG]

    A że kniaź Snorri owdowiał i po śmierci dostojnej Asli sojusz z Jabdertimem umocnić chciał tedy pchnął nad Don posłów wielkich coby małżonkę odpowiednią z klanu kagana wyszukali i małżeństwo nowe ułożyli. Tedy zrękowiny kniazia ze szlachetną Esin uzgodniono i małżeństwo po dojściu oblubienicy do lat sprawnych.

    [​IMG]

    Jednak nie dane było Wielkiemu Kniaziowi ponownie stanąć na ślubnym kobiercu. Przeżywszy lat pięćdziesiąt i dziewięć wyzionął ducha w Kijowie będąc.

    [​IMG]

    A śmierć ta nowy, mroczny rozdział w dziejach Rusi obu otwarła.


    C.D.N.
     
    Artafrates lubi to.
  5. kubilaj2

    kubilaj2 Znany Wszystkim

    Czy tylko ja mam wrażenie, że będą trzy rewolty równocześnie?
     
  6. de Mont Salvy

    de Mont Salvy Ten, o Którym mówią Księgi

    Wojen ci u nas będzie dostatek.
     
  7. Piterdaw

    Piterdaw Ten, o Którym mówią Księgi

    Wyczuwam poszarpaną mapkę ;D
     
  8. de Mont Salvy

    de Mont Salvy Ten, o Którym mówią Księgi

    Oczywiście! Najbardziej irytujące są terytoria nie będące de iure terytoriami Nowogrodu a leżące na północ od niego. Szkoda że nie można jakoś sensowniej robić podziałów.
     
  9. de Mont Salvy

    de Mont Salvy Ten, o Którym mówią Księgi

    Od Rusi do Rosji

    XXII. O Roku Trzech Kniaziów, wojnach domowych i buntach co Rusiami wstrząsnęły słów kilka.


    Wiosną roku 993, po śmierci wielkiego kniazia Snorriego, brat jego – Fredrik wyniesion został na stolec wielkoksiążęcy kijowski. Korona królewska polska, przypadła najmłodszemu synowi wielkiego kniazia Snorriego – Dobryni, co wówczas pacholęciem jeszcze był i w Płocku siedział pod opieką regentów. Natomiast kołpak wielkoksiążęcy nowogrodzki na skroniach starszego syna kniazia Snorriego spoczął a to Radosława.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Jednak nie było miłości między stryjem a bratankiem a dwie tego były przyczyny. Pierwszą była nieufność jaką zasiała Ryksa Polka, sneszka kniazia Fredrika. Książę Radosław podejrzenie miał bowiem, że intryga Ryksy bez wiedzy i zgody kniazia Fredrika miejsca mieć by nie mogła. On to przecie najprzód ze zgonu kniazia nowogrodzkiego korzyści by wyniósł. Tedy i o życie i władztwo Dobryni Snorrowicza – brata swego młodszego - lękał się też kniaź Radosław. A żądał władca nowogrodzki by wszystkie ziemie korony polskiej do niej powróciły a to w szczególności Kujawy i Małopolska co przy Kijowie się ostały. Podobnie pragnieniem jego było zwierzchność swoją nad północnymi ziemiami a to Estonią, Finlandią i Bjarmią rozciągnąć.

    Wielki kniaź Fredrik, niesłusznie pomówion o spiski na życie kniazia Radosława, zrzekać się ziem swych nie zamierzał. Lękał się jednak, że książę Radosław po stolec kijowski sięgnie i ostatniej woli swego ojca, a Fredrikowego brata, nie uzna. Tedy na wiosnę roku 993 wojnę kniaziowi Radosławowi wypowiedział i wici rozpuścił.

    [​IMG]

    A nie wiedział kniaź Fredrik, że książę Radosław, za wstawiennictwem małżonki swojej - kniahini Jartilek, pakta tajemne z kaganem Jabdertimu - Kundaczem zawarł. A w traktatach owych pomoc wzajemną i sojusz przeciw Kijowowi uzgodniono. Za co ziemię perejasławską, halicką i trembowelską a nawet Kijów sam kagan Jabdertimu miał otrzymać. Tedy Jabdertim po stronie Nowogrodu się opowiedział i zbrojnie przeciw Wielkiemu Księciu Kijowskiemu wystąpił.

    [​IMG]

    Jeszcze się jednak Pułki Ruskie nie zebrały a kniaź Fredrik zmarł z ran dawnych w Kijowie przeżywszy lat pięćdziesiąt i jeden.

    [​IMG]

    Tedy trzeci już w ciągu roku kniaź miał władzę w Kijowie sprawować. Rządy objął najstarszy synowiec Fredrika a to kniaź Freyr, drugi tego imienia. A niewojenny był to pan acz prawy i dowcipu tęgiego. Podejrzliwy był jednak ponad miarę i wielu zacnych a oddanych ludzi swych o zdradę niesłusznie posądzał.

    [​IMG]

    Młodszy zaś syn kniazia Fredrika – Światosław w schedzie po ojcu zasobne księstwo briańskie dostał. A wiary on dotrzymał kniaziowi Freyrowi i wspierał go zawsze.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Jako się wspomniało pierwej Wielki Kniaź Freyr wielce podejrzliwym był i wszędzie knowania przeciw sobie upatrywał. Ofiarą jego podejrzeń padła nawet kniahini Ryksa – małżonka jego a działo się to tak. Wielki Książę zachodził jak to być mogło, że żona jego brzemienną się stała chociaż był on daleko i listów nawet do niej nie słał.

    [​IMG]

    A że trapiło go to wielce szpiegów najął aby dowiedli winy Ryksowej.

    [​IMG]

    Szpiedzy jednak, choć dwoili się i troili nijak dowodów na wiarołomność Wielkiej Księżnej zdobyć nie mogli.

    [​IMG]

    Ryksa powiła zaś córkę – Eufrozynę. Lecz Wielkiego Kniazia nie opuszczały wątpliwości co do wierności swej żony i gdy ponownie brzemienną była – tym razem z Anastazją Friejrówną – historia się powtórzyła. Podejrzliwość zaś kniazia Freyra przysłowiową się stała i do dziś powiadają: „nieufnyś jako Frejr”.

    Jednak w każdej legendzie ziarna prawdy się znajdują. Tako i prawda jest, że zarówno na żywot kniazia Freyra jak i na jego córki – Eufrozyny, spiskowcy tajemni nastawali.

    [​IMG] [​IMG]

    A wiedząc, że Radosław – kniaź nowogrodzki wrogiem jego jest i do zgody z nim nie sposób dojść postanowił Wielki Kniaź Freyr to co jego ojciec rozpoczął dokończyć i władze wielkoksiążęcą nad Nowogród rozciągnąć.

    I poszły Zastępy Ruskie na Nowogród i zdobyły gród nowogrodzki i toropiecki.

    [​IMG] [​IMG]

    A wieść tedy doszła z Ładogi, że wielki kniaź Radosław zginął śmiercią nagłą i że kniaziowie i bojarzy nowogrodzcy na wiecu zgromadzeni obrali nowego Wielkiego Kniazia a to Rusłana księcia rostowskiego. A stało się tak za sprawą kniahini Jartilek, która kniazia Freyra za zgon księcia Radosława obwiniła, a przy tym nadzieję miała pozostać w pałacu nowogrodzkim jako następna żona kniazia Rusłana. A nowy kniaź nowogrodzki gwałtownikiem i okrutnikiem był. Zaprzysiągł też, że drugi raz kołpaku nowogrodzkiego żywy nie odda. A że był jedynym żyjącym synem Wielkiego Kniazia Freyra I i ostatnim z braci co na kijowskim tronie nie zasiadł jeszcze, tedy do władzy nad całą Rusią prawem starszeństwa roszczenie zgłosił.

    [​IMG]

    [​IMG] [​IMG]

    Jednak Pułki Freyrowe Torżok – gród mocny zdobyły i Chram Tichwiński zajęły. Kanclerz Gnupa zaś z Płocka powrócił z wieścią, że władający Polską w imieniu króla Dobryni Snorrowicza w przyjaźni z wielkim kniaziem Freyrerm żyć chcą i pomocy żadnej kniaziowi Rusłanowi nie udzielą.

    [​IMG] [​IMG]

    Pułki Nowogrodzkie w bitwach pod Toropcem i Kołomną rozbite zostały i bliska była chwila upadku kniazia Rusłana i zjednoczenia obu Rusi...

    [​IMG] [​IMG]

    ...wtedy jednak Orda Jabdertimska w granice Rusi weszła i zniosła doszczętnie pod Możajskiem Zastępy Kijowskie. Wojska Ruskie jazdy bowiem nie miały i ze stepowcami walki nawiązać nie mogły.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Sam kagan Kundacz na pomoc przyszedł Nowogrodowi z cała swą potęgą i już forsował Okę by zgnieść armię Baldra – bojarzyny Freyrowego co pod Moskwą stał, gdy wielki kniaź Freyr z kniaziem Rusłanem pokój zawarli. Tedy każdy przy swoich włościach pozostał. Zwrócił kniaź Freyr wszystkie grody i ziemie zajęte i z Rusi Nowogrodzkiej ustąpił. A widząc to i kagan Kundacz w Stepy zawrócił.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    C.D.N.
     
    Ostatnia edycja: 28 Styczeń 2016
  10. de Mont Salvy

    de Mont Salvy Ten, o Którym mówią Księgi

    C.D.

    A nie tylko klęska możajska do zawarcia pokoju kniazia Freyra przymusiła. Źle się bowiem działo w samej Rusi. Oto Halsten Uzurpator, kniaź perejasławski wojów licznych zebrawszy na Briańsk uderzył, co go trzymał brat Freyrowy – książę Światosław. A rozbiwszy drużynę jego, w walkach na północy przetrzebioną, dobywał kolejne grody i ziemie.

    [​IMG]

    Kniaziowie i bojarzy ruscy przeciw Wielkiemu Księciu spiskować poczęli. I tak oto, kniaź czeremiski Eilif z rodu białojezierskiego zażądał by Wielki Kniaź zrzekł się na rzecz książąt części swej władzy.

    [​IMG]
    [​IMG]

    A wsparli Eilifa - bojar Wsiewołod Stepanowicz, co Halicz i Trembowlę trzymał, bojar grodzieński Daniel Nezdinicz, kniaź smoleński i kujawski Dag Młodszy z rodu Syktywarów oraz kniaź Mścisław Riazański z Krywiczów - rodu starożytnego się wywodzący.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    A widząc tak wielu przeciw sobie, ugiął się Wielki Kniaź i wydał przywilej wielki, którym przelał część władzy wielkoksiążęcej na kniaziów i bojarów swoich.

    [​IMG]

    Jednak i to dumnego Eilifa nie zaspokoiło. Przeto sojusz z bojarem narewskim Haesteinnem i Danielem Grodzieńskim zawarł i posłuszeństwo Wielkiemu Kniaziowi wypowiedział.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Niepokoje Rusią Nowogrodzką też wstrząsały – oto bojar Wechkas z Uglicza przeciw tyranii kniazia Rusłana powstał i kniazia Freyra II ogłosił Wielkim Księciem Nowogrodu.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Nie miał go jednak jak wesprzeć kniaź Freyr buntem Eilifa zajęty.

    Jesienią roku 995 Pułki Freyrowe zdobyły Grodno i na wschód, ku Czeremisi poszły.

    [​IMG]

    W tym to roku kniaź Światosław ze stolicy swej został wygnany a całe księstwo briańskie na przeklętego Halstena spadło. Tedy ziemia perejasławska odpadła od Rusi Kijowskiej.

    [​IMG]

    Wiosną roku 996 kniaziowie ruscy w bitwie wielkiej nad Oką, w Czeremisi, rozbili wojska buntownika Eilifa i zdawało się, że już nic nie uratuje kniazia czeremiskiego od miecza katowskiego...

    [​IMG]

    ...jednak w miesiąc później kagan kirgizki - Eldeczjuk Wilkiem przezwany z całą swoją potęgą wszedł w granice Rusi.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Wojna ta miała rozstrzygnąć czy Rusią rządzić będą samodzielnie potomkowie Ruryka czy też sługami jeno będą potężnego kagana Kirgizów.

    C.D.N.
     
    Ostatnia edycja: 28 Styczeń 2016
  11. moskal

    moskal Опричник

    Będziesz rabem kirgizkim - bez niewoli chanów nie będzie brutalizacji i despotyzacji a bez tego i samej Rosji nie będzie.
     
  12. de Mont Salvy

    de Mont Salvy Ten, o Którym mówią Księgi

    To się obaczy! Rusia o muerte! :p
     
  13. Kentucky

    Kentucky Ten, o Którym mówią Księgi

    Robi się śmiesznie. Oby Kniaź był mądry i wiarę potężnego najeźdźcy z wschodu przyjął, bo na Izrael 3.0 to już chyba za późno :/
     
  14. de Mont Salvy

    de Mont Salvy Ten, o Którym mówią Księgi

    Cóż. Zlamiłem, przyznaję się. Miałem rok na feudalizację i konwersję przed śmiercią Snorriego ale zapomniałem, że ludzie są śmiertelni. I doczekałem się wojen, buntów i zapaści władzy centralnej a na końcu tych łachmaniarzy... Na Izrael 2.0 trzeba będzie poczekać.
     
  15. Piterdaw

    Piterdaw Ten, o Którym mówią Księgi

    Eh, w takim momencie przerwać. Zakończenie jak w amerykańskim serialu, czekam już na dalsze losy wojen na Rusi. A tak przy okazji, pozostając w klimacie to jak ktoś lubi metal to dobrze się tego słucha czytając tego AARa:

     
    de Mont Salvy lubi to.
  16. de Mont Salvy

    de Mont Salvy Ten, o Którym mówią Księgi

    Amerykańscy naukowcy nazwali coś takiego cliffhangerem. Taki to mój "Who shot J.R.?" ;) Zresztą gdzieś zakończyć wypadało. I tak mam ponad limit fotek i muszę rozbijać posty. A obrobienie tego wszystkiego, hosting, itd. trochę trwa.
     
  17. Artafrates

    Artafrates Ten, o Którym mówią Księgi

    Znowu zrobiło się niezwykle ciekawie, wraz z kolejnymi problemami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Mam nadzieję, że już niebawem na początku kolejnego stulecia zostanie przyjęta nowa religia i może Rusini zostaną czcicielami ognia.
     
  18. Maciej-Kamil

    Maciej-Kamil Ten, o Którym mówią Księgi

    Faktycznie ciekawie - od pokonania jednego plemienia do inwazji drugiego. Może teraz i Niemcy trochę się ruszą?
     
  19. moskal

    moskal Опричник

    Znalazłem plakat propagandowy Rusi Kijowskiej. I wprawdzie uczeni wynajęci przez wielkiego kniazia Freyra pomylili wrogich koczowników, ale w końcu liczy się fakt, że wrogiem są nomadzi ze wschodu (a którzy to to ważne nie jest)

    [​IMG]
     
    Piterdaw i Maciej-Kamil lubią to.
  20. de Mont Salvy

    de Mont Salvy Ten, o Którym mówią Księgi


    Od Rusi do Rosji


    XXIII. O tym jak Kirgizi na Ruś nastąpili i o Sromocie Smoleńskiej słów kilka.




    Roku 996 w skutek grzechów naszych sprowadził na nas Pan gniew swój, miast radości ściągnął na nas płacz i miast wesela żałość. Oto bowiem pogańscy Kirgizi widząc nieład wielki w Ruskiej Ziemi zadufali się wielce i zebrali wszystek naród swój przeciw Wielkiemu Kniaziowi Freyrowi.

    [​IMG]

    I poszli Kirgizi dzicy na Ruś i pod Czeboksarami znieśli ze szczętem Pułki Ruskie co bliskie stłumienia rebelii Czeremisów kniazia Eilifa byli.

    [​IMG]

    [​IMG]

    A widząc tak haniebną klęskę wojsk swych pchnął Wielki Kniaź Freyr posła do kniazia Eilifa coby mir w Ruskiej Ziemi przywrócić i zgodę.

    I ukorzył się kniaź Eilif przed Freyrem i pokłon mu złożył i dań przyobiecał za co włości swe ocalił przed niechybna zatratą.

    [​IMG]

    I zebrał Wielki Kniaź Freyr siły swe ze wszystek państw swoich i wojewodzie Rogwołodowi poruczył i przykazał by na odsiecz grodom czeremiskim mąż ów poszedł i zniósł zagony kirgiskie.

    [​IMG]

    A w tym czasie chłopi co na Kujawach siedzieli bunt podnieśli pod wodzą niejakiego Zbyszka i ziemię lacką jęli pustoszyć.

    [​IMG]

    Kirgizi zaś mocni gród po grodzie dobywali i bezeceństwa wielkie czynili aż Kardaz – chłop burtaski sztandar rebelii przeciw nim podniósł.

    [​IMG]

    A widząc to wojewoda Rogwołod co Dniepr już przekroczył ku Moskwie a dalej ku Muromowi i Riazaniowi się skierował i nad Sołoczą zwycięstwo wielkie nad Kirgizami odniósł.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Po zwycięstwy nad Sołoczą wojewoda Rogwołod do rozprawy gotował się z chanem Czilbu - co na odsiecz pobratymcom swym spóźnił się – i brody nad rzeką tą obstawił. I pewnie przeprawę by obronił gdyby nie najście Wielkiego Tarchana Kirgizów – Kozy Semeteja.

    [​IMG]

    [​IMG]

    A wzięty w kleszcze wojewoda Rogwołod walczył dzielnie lecz widząc niechybną klęskę wojsk swych drużynę porzucił i zbiegł ku Dnieprowi. A wojska jego wciśnięte między diabłów semetejskich i wody Sołoczy oraz jazdę chana Czilbu wybite zostały co do nogi.

    [​IMG]

    Koza - Chan Semetejski - z mnogim krociem siły swojej rebelię Kardaza zdusiwszy, Rogwołda pobiwszy, ku Riazaniowi poszedł i okrążył gród, i był Riazań w oblężeniu wielkim. Postawił zaś Koza paroki – machiny niebywałe przy wałach i bijąc bezustannie dzień i noc wybili Kirgizi dzicy wały. Wnet strzały przysłoniły niebo i wzięty został gród.

    [​IMG]

    Wzięli więc gród Kirgizi i wycieli wszystkich - od małych do dużych. I padł Riazań dumny i kamień na kamieniu z niego nie został. A i inne grody po trzykroć przeklęty Koza wziął a to: Mordwę, Kierżeniec, Weda Suwar i Oszel.

    A Wielki Kniaź słysząc o pogromie nad Sołoczą i zagładzie Riazania w gniew wielki i żal wpadł a to dlatego, że wiedział mądry kniaź, że całe Zadnieprze w mocy kirgiskiej jest i od Rusi odpadło. I był w Kijowie od wszystkich ludzi jęk i smutek, i boleść nieukojona, i łzy nieustanne, i trwoga wielka.

    A Koza Semetej zastępy swe rozdzielił i grody co niepomne losu Riazania opierały się Stepowcom dobywał. I padł Makarjew, Sołocza, Murom, Prońsk i Chopior.

    A nawała kirgiska ku Dnieprowi się posuwała a widząc to Wielki Kniaź ostatnie kosztowności swe przetopił na monetę i wojska kumańskich koczowników co w kipczackim stepie pod wodzą Bulszy żywot niespokojny wiodły najął i złączył z resztką swej drużyny. I takie wojska napowrót wojewodzie Rogwołodowi oddał z zaleceniem by Smoleńska i przepraw na Dnieprze strzegł.

    [​IMG]

    Do Smoleńska bowiem ciągnęły zastępy kniaziów ruskich by bronić grodu przed Kirgizami co już Desnę przekroczyli. Jednak, że niezgoda była wielka w ich obozie i sił swych nie złączyli rozbił ich Etrek – wódz kirgiski a gród smoleński dobył.

    [​IMG]

    I choć Etrek przed Rogwołdem z ziemi smoleńskiej ustąpił to pod Kołomną wojska kniaziów smoleńskich i witebskich co na zachód się przebijali zniesione zostały przez chana Czilbu.

    [​IMG]

    Ten zaś wódz na Smoleńsk pociągnął i w drugiej bitwie pod wałami tegoż grodu wojska ruskie i ich sojuszników wyciął.

    [​IMG]

    [​IMG]

    A widząc tak wielkie klęski, nie mając już sił żadnych, pieniędzy i pomocy znikąd ruszył tedy Wielki Kniaź ku Smoleńskowi z orszakiem nielicznym i w grodzie tym padł do stóp Kagana Eldeczjuka Wilka. Czołem zaś biwszy, dary wielkie złożył a Ruś całą i siebie samego oddał kniaź Freyr w kirgiskie władanie. A o ulitowanie nad Rusią szczerą błagając dań i posiłki przyobiecał, wierność i służbę zaprzysiągł.

    [​IMG]

    [​IMG]

    I tak oto, Bóg Najwyższy karząc Ruś za grzechy bałwochwalstwa oddał ją w jarzmo największe.

    C.D.N.
     
  21. Grewest

    Grewest Aktywny User

    Posiadasz dodatek konklawe ?
     
  22. de Mont Salvy

    de Mont Salvy Ten, o Którym mówią Księgi

    Nie, nie posiadam. I pewnie długo jeszcze posiadać nie będę.
     
  23. moskal

    moskal Опричник

    Skoro ponad 90% Twoim wojsk to jest lekka piechota no to żadnych szans mieć nie mogłeś :rolleyes:

    I się nie martw - to dopiero początek, bo jeszcze przyjdzie pora na jarłyk oraz uzyskanie przydomku "kalita" ;)

    Po stratach w bitwach widać, że gra na wcześniejszej wersji, ergo - nawet gdyby zdobył ten dodatek to i tak musiałby grać w takiej wersji, aby kontynuować grę.
     
  24. de Mont Salvy

    de Mont Salvy Ten, o Którym mówią Księgi

    Cóż, gdyby nie fakt, że to aar to w ogóle bym wojny nie prowadził tylko od razu się poddał. Trzeba było jednak zapozorować walkę dla celów fabularnych. I tak jedną bitwę udało mi się wygrać co już jakimś sukcesem było. ;)
     
  25. ers

    ers Ten, o Którym mówią Księgi

    Teraz kilka lat okupacji kirgiskiej może nawet 2-3 pokolenia i asymilacja kulturowa. A następnie judeorusini o twarzach nordykow będą gromic wrogów swą stepowa jazda.

    Wysłane z mojego ZTE Kis 3 przy użyciu Tapatalka
     

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie