veni vidi vici - Neapol AAR

Temat na forum 'EU III - AARy' rozpoczęty przez PZSW, 24 Listopad 2012.

  1. PZSW

    PZSW Znany Wszystkim

    Veni Vidi Vici

    [​IMG]

    Odcinek XIV (1770-1775)

    [​IMG]
    Vittorio Claudio di Parma - przewodniczący Rady Regencyjnej ​


    Po nagłej śmierci cesarza utworzyła się rada regencyjna złożona z najbardziej wpływowych magnatów w państwie. Do udziału nie dopuszczono duchowieństwa, powołując się na konkordat z 1696 roku.
    W porównaniu do rządów jaśniepana Matteo di Saluzzo, read gospodarowała nadzwyczaj umiejętnie; spłaciła pożyczki zaciągnięte na potrzebę wojny z Francją, wydała statut o monopolach, czy utworzyła Akademię Morską w Neapolu.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Kraj od 17. maja 1772 roku był w większości katolicki, jedynie ludność służebna z Afryki i Ameryki Łacińskiej pozostała heretykami.
    Gospodarka Włoch opierała się głównie na eksporcie wina (światowy lider!), artykułów spożywczych i włókienniczych
    Ok. 70% społeczeństwa pochodziło z Europy (Grecy,Austriacy,Francuzi,Włosi)

    [​IMG]

    Innym ważnym wydarzeniem było zmniejszenie pańszczyzny. Aby to uczynić, zapłacono właścicielom ziemskim za bezczynność chłopstwa.

    [​IMG]

    Dość zabawnym faktem okazało się stanowisko Cesarza Austrii. W obawie przed interwencją ościennych monarchii, ogłosił, że w jego państwie panuje porządek i harmonia. Jednak wszyscy zdawali sobie sprawę z szerzącej się anarchii w Monarchii von Welf'ów. Dodatkowo Leopold Wilhelm nałożył sankcje na Włochy za (jego zdaniem) bezprawną okupację Prowansji.

    [​IMG]

    [​IMG]


    Wojna o niepodległość SZAP* i ZPAC **

    W 1773 r. kongres USA wydał Deklarację Niepodległości. Oznaczało to jedno - wojnę światową. Nowo powstałe państwo utworzyło koalicję krajów uwolnionych spod jarzma imperialistycznych kolonistów (USA, Ameryka Centralna, Paragwaj, La Plata, Kolumbia, Banda Oriental, Haiti).
    Jedynym państwem europejskim, które popierało rebeliantów była Szwajcaria. Włochy przystąpiły do walki po stronie sojuszniczej Hiszpanii. Ich udział w wojnie polegał głównie na zajęciu się Szwajcarią. Italia posiadała także 4-tysięczne oddziały milicji w Gujanie, którym do końca wojny udało się zająć ziemie Paragwaju leżące na zachód od ujścia Amazonki. Tym czasem na kontynencie główna armia Szwajcarów zacięcie broniła się w alpejskich fortecach. Rada Regencyjna uznała, że dalsza walka nie ma najmniejszego sensu. Włochy jako pierwszy kraj wycofał się z tej wojny. Zdobycze: jedna prowincja na wschód od amazonki, włoskojęzyczna część Szwajcarii (prowincja Chur).

    [​IMG]


    USA po wojnie boryka się z buntami separatystów, indian i właścicieli ziemskich.​

    [​IMG]

    Po uzyskaniu niepodległości w Centralnej Ameryce dochodzi do powstań pretendentów do tronu, a także rdzennej ludności.

    [​IMG]

    Dzięki głupocie Hiszpanów Paragwaj bez większego wysiłku zajął większość ziem Ameryki Łacińskiej.
    ___________________________
    *SZAP - Stany Zjednoczone Ameryki Północnej
    *ZPAC - Zjednoczone Prowincje Ameryki Centralnej



    cdn...








     
  2. JURI

    JURI User

    X Ci zjadło ;)
     
  3. PZSW

    PZSW Znany Wszystkim

    Dzięki ;) Już poprawiam.
     
  4. PZSW

    PZSW Znany Wszystkim

    Rewolucja!!!

    Veni Vidi Vici

    [​IMG]

    Odcinek XV (1775-1781)


    [​IMG]
    [​IMG]

    W tymże jakże króciuteńkim odcinku postaram przedstawić przyczyny, przebieg i skutki upadku Cesarstwa Włoskiego.

    Wstąpienie na tron Wiktora Amadeusza I

    Jaśnie Cesarz w wyniku osiągnięcia pełnoletności (18 lat) objął w rządy w Imperium Włoskim. Po dość stabilnym okresie regencji, nie spodziewano się większych rozruchów.
    Bardzo silna pozycja arystokracji, poddaństwo i zacofanie państwa skłoniły młodego władcę do podjęcia działań zmierzających do zwiększenia roli mieszczaństwa i burżuazji. Aby to osiągnąć, zaplanował podróż po kraju, aby lepiej przyjrzeć się sytuacji wewnętrznej Państwa Włoskiego. Z powodu braku wystarczających funduszy w skarbcu, poprosił najwyżej postawione osoby w państwie o pożyczkę (nie ważne, że nie zamierzał jej spłacić). Chcąc nie chcąc towarzystwo dołożyło się do tej inwestycji, a nieposłuszni wylądowali w Prigiono Nuove w Wenecji.
    Tak więc, w końcu udało mu się opuścić Italię. Z obstawą skierował się do Ziemi Świętej.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Rewolucja!!!

    Podróż Cesarza wykorzystała wykorzystali bogaci właściciele ziemscy, odwołując nadane chłopstwu przez Radę Regencyjną przywileje, a nawet obciążając burżuazję podatkami. Władca zgodził się na te "innowacje", licząc, że po powrocie do Rzymu ukróci samowole szlachty.

    [​IMG]

    Wkrótce, bogaci mieszczanie stanowczo odmówili płacenia świadczeń, żądając cofnięcia przywilejów i wyjaśnienia zaistniałej sytuacji podczas obrad Stanów Generalnych. W ramach zemsty, ziemianie dodatkowo podwyższyli taksy. W efekcie mieszczaństwo i część chłopstwa utworzyli oddziały partyzanckie i zorganizowali rewolucję. Głosili hasła równości obywateli wobec prawa, reformy wsi i potrzeby stworzenia konstytucji.

    [​IMG]

    Do buntowników chętnie przyłączali się mieszkańcy pozostałych miast, obcokrajowcy (Bośniacy, Szwajcarzy, Grecy), a nawet żołnierze liczący na poprawę własnej sytuacji. Po długich kłótniach wśród dowódców powstania, dyktatorem został Piotr Leopold della Rovere.

    [​IMG]

    Po dwóch latach oblężenia, buntownicy zdobyli Rzym. Dowiedziawszy się o tym, Cesarz uciekł do Hiszpanii, a potem udał się do Wielkiej Brytanii. Oba te kraje stanowczo zażądały zaprzestania działań mających na celu ustanowienie republiki, zrywając sojusze. W odpowiedzi, nowo powstały senat zdetronizował monarchę, przez co na nowo wybuchły walki pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami monarchii, a także samozwańczymi pretendentami do tronu.

    [​IMG]

    Do końca 1781 roku opanowano sytuację w państwie. Jedynie w Afryce trwa walka z lojalistami. Pierwszym prezydentem Republiki Włoskiej został były dyktator rewolucji.

    Wykorzystując słabość wewnętrzną Włoch, Prusy na drodze wojny zaczęły powiększać swoje terytorium. Po rewolucji, dzięki której niepodległość uzyskały Czechy i Węgry zaatakowały Austrię i zabrały prawie połowę jej terytorium.

    [​IMG]



     
  5. kamil3212

    kamil3212 Znany Wszystkim

    II Republika Rzymska :)

    "mieszczaństwa i burżuazji"
    toż to to samo :p
     
  6. MiXB

    MiXB Znany Wszystkim

    Coś pięknego - Republika Rzymska!!! Swoją drogą to dziwne, że rewolta wybuchła u ciebie - miałeś przecież raczej zbalansowany rząd więc to dość niespotykane. Będziesz mógł przynajmniej podbić do końca Grecję itd. by mieć ładne granice.
     
  7. PZSW

    PZSW Znany Wszystkim

    Miałem zbalansowany rząd, ale kiepską administrację i kłopoty z wyżywieniem ludu. Jeśli zdążę, to jutro będzie kolejny odcinek.
     
  8. Lordek Lucasso

    Lordek Lucasso Aktywny User

    Wielka Rewolucja Włoska, a na czele Napolione Buonaparte? To byłby w sumie fajny easter egg.

    EDIT: Fail, nie doczytałem :p. Oczywiście zamierzasz później rozwinąć się na resztę dawnego Imperium Romanum? IV wojna punicka :)
     
  9. PZSW

    PZSW Znany Wszystkim

    Veni Vidi Vici

    [​IMG]


    Odcinek XVI (1781-1785)

    [​IMG]
    [​IMG]

    Jako pierwszorzędny cel po obaleniu monarchii dyktator Piotr Leopold della Rouvele postawił sobie ustanowienie republikańskiej administracji na całym obszarze dawnego cesarstwa. Aby tego dokonać, wysłano oddziały Gwardii Narodowej do walki z monarchistami na granicy z Hiszpanią i Tunezją. Republikanie nie odnieśli większych strat, a lojaliści musieli przerwać walkę i poddać się. Następnym problemem było ogłoszenie niepodległości przez bośniackich separatystów. W tym celu wysłano liczne oddziały do szybkiego zajęcia tych dwóch prowincji. Pomimo dosyć długiego czasu przemarszu armii z Trypolisu, rebelianci nie zrobili nic, aby wzmocnić obronę. Sporne terytorium przyłączono do macierzy po czterech miesiącach walk. Podczas kampanii zaczęły nasilać się działania żydowskich bojówek. Dyktator rozwiązał ostatecznie ta kwestię, wzywając ich do pomocy logistycznej Gwardii Narodowej.

    [​IMG]

    Po ustabilizowaniu się sytuacji zaczęto intensywnie reformować kraj. Proces zmian zaczęto od denazyfikacji prowincji nazwanych na cześć dawnych władców, chwalących rządy absolutne. Nim tego dokonano, odprawiono pogrzeb dwóm generałom zmarłym podczas interwencji w Bośni.

    [​IMG]

    W sprawach militarnych także poczyniono pewne "innowacje": wprowadzono nowy regulamin, mówiący między innymi o ilości regimentów w armiach ( 12 piechoty/6 kawalerii/4 artylerii ) oraz podziale sił na regularne i milicyjne. Ich wdrażanie zakończono po trzech latach ( w 1784 roku ). Przeprowadzono także czystkę w kadrze oficerskiej. Stracono dowódców podejrzewanych o defetyzm i kolaborację z lojalistami. Pomysłodawcą takiego rozwiązania był Giuseppe Stallini.

    [​IMG]

    Kolejną reformą przyjętą przez della Rouvelle'a było nadanie większych praw chłopom. Ich uwłaszczenie miało przynieść podwyższenie efektywności rolnictwa, którego niewydolność w poprzednich latach doprowadziło do fali niedobory żywności w większych miastach.

    [​IMG]

    W 1783 zamknięto ostatecznie zakon Kawalerów Maltańskich. Od zakończenia soboru w Bremie nie byli oni potrzebni ( koniec krucjat ), jednak ze względów prestiżowych szły na ich utrzymanie pokaźne sumy.

    [​IMG]

    4. marca 1785 roku był wielkim dniem świętowania dla Ludu Włoskiego. Odbyły się wybory do senatu. Po długiej debacie parlament uchwalił konstytucję i wybrał Fabia Gentileschi'ego na uząd Pierwszego Konsula. Zmieniono także nazwę kraju na Drugą Republikę Rzymską.


    [​IMG]

    W pierwszych dniach urzędowanie senat zatwierdził propozycję sojuszy z Hiszpanią i Austrią. Większość senatorów uznała to tylko za tymczasowe rozwiązanie, ponieważ uważali, że powinno się odzyskać rdzenne rzymskie ziemie.


    [​IMG]


    cdn...​
     
  10. MiXB

    MiXB Znany Wszystkim

    Sam robisz flagi? Poza tym gdzie Rewolucja i Kontrrewolucja? Co to ma być w ogóle?! My chcemy wojny!!!
     
  11. PZSW

    PZSW Znany Wszystkim

    Własnoręcznie sklejam własność wujka Google'a w PaintNECIE.

    Będzie na 100% w następnym odcinku, tylko napiszę event dla Prus.
     
  12. PZSW

    PZSW Znany Wszystkim

    Veni Vidi Vici


    [​IMG]


    Odcinek XVII (1785-1792)
    [​IMG]
    [​IMG]

    Pierwszy Pierwszy Konsul Republiki Rzymskiej dążył do polepszenia sytuacji, w jakiej znajdowała się Druga Republika Rzymska po sukcesie rewolucji. Sojusz z Hiszpanią traktowano jako rozwiązanie tymczasowe, ponieważ dążono do podboju dawnej Aragonii, jednak gwarantował bezpieczeństwo na granicy włosko-francuskiej, ponieważ Francja dążyła do odzyskania utraconych ziem. Przełom w polityce międzynarodowej nastąpił w czwartek 1 sierpnia 1787 r. , kiedy to w Berlinie spotkano się z delegacją pruską na czele z prezydentem Ervinem von Knobelsdorfem. Prusacy zabiegali o poparcie dla wchłonięcia ich republik satelickich (Saksonia, Brunszwik, Palatynat, Trewir, Wurzburg i Wirtembergia), na co nie otrzymali zgody od cesarza. Zgodzono się na to rozwiązanie, po warunkiem oddania Austrii Linzu oraz zagwarantowania nienaruszalności jej granic. Strona włoska zobowiązała się udzielić pomoc w odzyskaniu Poznania, który niedawno przejęli Polacy. Po wspólnych obradach, 11 sierpnia podpisano sojusz. Tymczasowo nie wypowiedziano go Hiszpanii, ponieważ zamierzano osłabić ją uczestnictwem w planowanych wojnach.


    [​IMG]

    jasnoszary - Prusy
    zielony-przyłączone terytoria wasali
    fioletowy - Linz oddany Austriii
    czerwony - pozostali członkowie HRE

    [​IMG]


    Wojna z Turcją


    Inwazję na Imperium Osmańskie poprzedzono intensywnymi przygotowaniami. Na granicę włosko-turecką przerzucono ok. 198 tys żołnierzy, a 44 tysiące pilnowało zachodnich granic. Dnia 14 sierpnia rozpoczęła się wojna. Walczący z Rosją Turcy wszystkie swoje siły trzymały w zagrożonym Chanacie Krymskim, gdzie broniono się przed Caratem. W takim wypadku przystąpiono do zajmowania silniej bronionych twierdz. Do zimy zajęto Macedonię, Bułgarię, a na południu Damaszek i Hawran. Na wiosnę wznowiono pochód. Dzięki zwycięstwu floty Hiszpańskiej, przekroczono Bosfor i wkroczono do Anatolii. Szybko zajęto tę krainę, z powodu słabo ufortyfikowanych twierdz. Zarządzono podział armii. Połowa skierowała się nad Morze Czarne, a druga nad Śródziemnomorskie. 24 kwietnia 1790 zaproponowano pokój sułtanowi Ahmedowi III. Republika Rzymska zyskała Macedonię, Kosowo i Serbię, a także porty w Karamanie i Adanie.


    [​IMG]

    jasnozielony - nabytki terytorialne
    jasnoczerwony - zdobyte prowincje​


    Front Alpejski


    Korzystając z zaangażowania Włoch walczących z Turcją, Szwajcaria przystąpiła do działań zbrojnych mających na celu przyłączenie rdzennie szwajcarskich ziem do macierzy. Natychmiast wysłano liczniejsze (44 tys. przeciwko 36 tys.) wojsko. Mimo przewagi w sile ludzkiej bitwa o Wallis została przegrana. Wycofujące się włoskie armie zostały ostatecznie unicestwione w Sabaudii. Na nic zdał się podpisany z pogrążonym w anarchii USA (sojusznik Szwajcarii) biały pokój. Nie widząc możliwości podjęcia szybkiego kontruderzenia oraz przez atak francuski, oddano Szwajcarom sporną prowincję.

    Potyczki (a raczej ich brak) z Francją


    Cesarstwo Francuskie okazało się największym beneficjentem. Podpisany w Rousillionie rozejm przyznawał im ziemie zabrane w 1770.


    Walka o dominację w HRE


    Pod koniec 1790 r. margrabia Mainzu utworzył koalicję skierowaną w umacniające swoją pozycję Prusy. Wierząc w zwycięstwo do walki przyłączył się margrabia Holsztynu i Hamburga. Monarchowie liczyli, że uda im się pokonać Prusaków i osiągną zdobycze terytorialne. Jednak brak współpracy między poszczególnymi krajami przyczynił się do zbrojnego przyłączenia niektórych księstw.


    [​IMG]
    [​IMG]


    Mała ciekawostka:

    [​IMG]


     
  13. Aux_Teergois

    Aux_Teergois Ten, o Którym mówią Księgi

    Koniecznie wstaw w przyszłych odcinkach informację o następcy Benedykta XVI, może się sprawdzi :)
     
  14. Lordek Lucasso

    Lordek Lucasso Aktywny User

    Jan Paweł III?
     
  15. MiXB

    MiXB Znany Wszystkim

    Nie może być Jana Pawła III ani w grze, ani w rzeczywistości, bo:
    1. Gra nie ma potencjalnego imienia John Paul w imieniach papieży.
    2. Nie było w grze Johna Paula I, a ty już chcesz III?
    3. Gdyby ktoś wybrał imię Jana Pawła to dałby do zrozumienia, że kontynuuje tradycje/pomysły/styl (wymyślcie sobie co jeszcze tu pasuje) pontyfikatu Jana Pawła II, a to by było straszne Faux Pas biorąc pod uwagę, że obecny jeszcze żyje i go pomijamy czyli umniejszamy jego "ogromne zasługi dla Kościoła" :>
     
  16. PolishEmpire

    PolishEmpire Ten, o Którym mówią Księgi

    wtf??

    Upomnienie za omijanie autocenzora
    Pozdrawiam, konserw.
     
  17. PZSW

    PZSW Znany Wszystkim

    Veni Vidi Vici


    [​IMG]


    Odcinek XVIII (1792-1804)

    [​IMG]
    [​IMG]

    [​IMG]

    Po rozejmie kończącym wojnę w Cesarstwie, Bawaria, zaniepokojona wzrostem potęgi Prus wypowiedziała wojnę włoskiemu sprzymierzeńcowi pod pretekstem odzyskania polskiego Poznania . Rząd Republiki Rzymskiej bez zastanowienia odpowiedział na wezwanie do walki. Potencjał wojskowy obu stron konfliktu był wyrównany (300 000 żołnierzy), jednak agresor posiadał znacznie lepiej wyszkoloną i bardziej liczną kawalerię. Bawarczyków poparły takie kraje jak: Rzeczpospolita, Węgry, Mołdawia i Gruzja.


    [​IMG]

    Republika Rzymska mogła wysłać na pole walki "zaledwie" 140 000 sołdatów, ponieważ reszta oddziałów walczyła w Tunezji i zabezpieczała kolonie. Główne walki toczyły się w Alpach i na Węgrzech ( Włochy musiały walczyć "samotnie", ponieważ Prusacy oblegali sobie najsilniej bronioną prowincję na Litwie ). W 1796 zajęto przygraniczne prowincje Węgierskie. W Bawarii starano się niszczyć mniejsze jednostki wrogów ( Bawarczycy stworzyli jednego stacka po 87 000 żołnierzy), natomiast Węgrów pokonano w pobliży granicy włosko-węgiersko-austriackiej.

    Rok póżniej sojusznicze wojska kontrolowały 3/4 Bawarii i 1/3 Węgier. Rzymscy generałowie zamierzali raz na zawsze rozprawić się z wrogami, jednak ich plany pokrzyżowali pruscy dyplomaci, którzy jesienią 1797 r. zawarli pokój na dość łagodnych warunkach.


    [​IMG]

    Trochę wcześniej zakończono podbój Tunezji, anektując ten kraj.

    [​IMG]


    Jak widać na poniżej załączonym screenshocie, we Francji po raz kolejny wybuchła rewolucja (według moich wyliczeń siły rebeliantów to około 200 tysięcy buntowników).


    [​IMG]

    Armia popierająca monarchię powoli zaczęła zdobywać przewagę, jednak na południu proklamowano Republikę Tuluzy.


    [​IMG]

    Francja, broniąc swej integralności terytorialnej, wypowiedziała wojnę nowo-powstałemu narodowi. Republika Rzymska nie zamierzała bezczynnie przyglądać się tejże wojnie domowej. Zaatakowano Tuluzę, pragnąc odzyskać wcześniej utracone ziemie. Cesarstwo Francuskie również wypowiedziało wojnę Rzymowi, jednak dzięki wcześniej otrzymanemu ostrzeżeni wplątała się w walkę z Imperium Osmańskim.


    [​IMG]

    Północne ziemie Tuluzy poddały się praktycznie bez walki, natomiast południe zaciekle stawiało opór. Do zimy 1798 zajęto cały obszar wroga.
    Na woiosnę następnego roku wznowiono walki. Zajęto kilka przygranicznych francuskich prowincji. Szansę (wykorzystaną) na pokój dał udany szturm na Paryż.


    [​IMG]


    Po zaledwie szesnastu dniach obrony miasto. Cesarz Francji przyznał się do porażki i wstrzymał interwencję w Tuluzie. Drugi kraj zamierzano zaanektować, jednak ten pomysł spotkał się z dezaprobatą członków senatu. Ostatecznie, nowo wybrany rząd zwasalizował zachodniego sąsiada.


    [​IMG]
    Krótko po wojnie Prusy, Włochy kontro reszta cesarstwa+Rzeczpospolita, Gruzja, Węgry i Wołoszczyzna, Austria, powołując się na prawo do korony węgierskiej, zaatakowała słabnącą monarchię. Pomocy udzieliła jej sojusznicza Rosja.


    [​IMG]

    12. marca 1804 roku został rozwiązany parlament. Powodem była odmowa podpisania ustawy wprowadzającą cenzurę. Pomimo poparcia społeczeństwa, pierwszy konsul podał się do dymisji.


    [​IMG]

    cdn...

    Oficjalnie zapowiadam kontynuację w Victorii II
     
  18. Alberto

    Alberto Ten, o Którym mówią Księgi

    AAR Arcyciekawy :D
    Mam tylko pare pytań jako zwykły gracz EU III :)
    1.Jak wrzucasz tą flagę do gry? :)
    2. Nazwa kraju sama Ci się zmienia czy masz jakieś mody czy edytujesz save'a?
    3.To, że w Ameryce powstają państwa "prawdziwe" to też jest robota jakiegoś moda czy to gra tak działa?

    Z góry dzięki za odpowiedź :)
     
  19. PZSW

    PZSW Znany Wszystkim

    Z powodu mojego "lenistwa" nie tworzę osobnego TAG-u dla II Republiki Rzymskiej - zmieniłem flagę, edytując w plik ITA.tga w folderze gfx\flags, przy zmianie ustroju zmieniam nazwę państwa w localisation.txt ,znajdującym się w katalogu o takiej samej nazwie.

    Państwa w Ameryce powstają, kiedy nacjonaliści okupują prowincję narodowe przez pewien okres czasu (chyba 2-3 lata), robiąc straszny syf na mapie, którego bez edycji wstyd zamieszczać w internetach. Wcześniej wyskakakuje event o buncie kolonistów. Informacje wyżej podane są w 66,6% prawdziwe, ponieważ nie gram imperium kolonialnym.
     
  20. Alberto

    Alberto Ten, o Którym mówią Księgi


    Dzięki wielkie :) Powodzenia z dalszym prowadzeniem AARa :)
     
  21. PZSW

    PZSW Znany Wszystkim

    Witam Towarzyszy po dłuższej przerwie spowodowanej przez Egzamin Gimbazjalny i inne duperele. Tak więc, nie przedłużając tego króciutkiego wstępu:


    VENI VIDI VICI
    [​IMG]
    ODCINEK XIX (1804-1808)

    [​IMG]

    Dyplomacja

    We wtorek 4 lutego 1805 roku podpisany zostaje historyczny dokument zawarcia sojuszu między Republiką Rzymską, a Rzeczpospolitą Wielu Narodów. Drugi kraj próbował oprzeć się ekspansjonizmowi moskiewskiemu. Skutkiem tych decyzji była utrata województwa pskowskiego i czernichowskiego. Między dwoma stronami nie występuje konflikt interesów, ponieważ oba kraje dążą do osłabienia Austrii i Turcji, a ponadto Rzym jako jedyny kraj ma realne szanse przeciwstawić się militaryzmowi Prus i powstrzymać je przed Drang nach Osten, zapewniając pokój w Europie Centralnej. W ramach pomocy sojusznikowi wysłano 22-tysięczne Legiony Włoskie (podporządkowane dowództwu polskiemu) i dodatkowo 3 włoskie armie do upilnowania Rusinów.


    [​IMG]

    Gospodarka i wojsko



    W kwietniu tegoż roku dały się odczuć pierwsze oznaki docierającego kryzysu, spowodowanego pustoszącymi Europę wojnami. Gospodarka Włoch nie poniosła znaczących strat, gdyż produkowano głównie na potrzeby armii, jednak pospolitego mieszkańca było stać na coraz mniej. O złą sytuacje zaczęto obwiniać władze państwowe. Pomimo wydania zapasów biedocie, sytuacja nie polepszyła się. Coraz chętniej wstępowano do wojska, lecz rekruci nie powiększali jej stanu osobowego, który zaczyna spadać od 1802 roku, lecz uzupełnili jednostki, które i tak nie utrzymywały się w maksymalnej liczebności. Jest to spowodowane niżem demograficznym spowodowanym Wielką Rewolucją. Utrzymuje się on nadal.


    [​IMG]

    Wojny


    Ostatnią przeszkodą stojącą na drodze do zjednoczenia ziem byłego Cesarstwa Rzymskiego pozostała Hiszpania. Wojna z Portugalią ukazała jej główną słabość - zbyt duże terytorium rozsiane po całym świecie. Portugalczycy zdołali podbić europejskie posiadłości kolosa. Ostatecznie pokój podpisany w 1808 r. całkowicie skompromitował Hiszpanię. Słabość sąsiada wykorzystały oczywiście Włochy, które błyskawicznie podbiły wschodnie terytoria przeciwnika. Przyłączono Republikę Katalońską - twór całkowicie podporządkowany Rzymowi.

    [​IMG]


    Bandycki napad na Węgry przeprowadzony przez Cesarstwo Austriackie w roku pańskim 1806 znacznie wzmocnił siły agresora. Zagrażało to wartościom republikańskim, których jedynym słusznym protektorem była Republika Rzymska, której pomocy udzieliły Prusy. Wojna zakończyła się po krótkim okresie. Austria musiała zrzec się kilku południowych prowincji i uwolnić Siedmiogród.


    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]


    Wojny toczone w tym odcinku udowodniły, że jedyne liczące się kraje to te, które nie dążyły, nie dążą i nie będą dążyć do konfrontacji z Rzymem.
     
  22. John Miller

    John Miller Znany Wszystkim

    No, to już cały teren byłej Jugi Twój :p
     
  23. kamil3212

    kamil3212 Znany Wszystkim

    Może by tak przyłączyć Konstantynopol?
     
  24. PZSW

    PZSW Znany Wszystkim

    W najbliższym czasie nie da rady, albowiem mam teraz inne plany. Muszę także ogarnąć sytuację wewnętrzną, która znacznie pogorszyła się w ostatnim czasie.
     
  25. MiXB

    MiXB Znany Wszystkim

    Mnie za to rozbawił tekst na końcu... Jak dla mnie udowodniły one hegemoniczną pozycję Rzymu w tej części Europy, a nie siłę np. UK, ale co ja tam wiem :>
     

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie