veni vidi vici - Neapol AAR

Temat na forum 'EU III - AARy' rozpoczęty przez PZSW, 24 Listopad 2012.

  1. PZSW

    PZSW Znany Wszystkim

    Rzym powoli zaczyna tracić dominującą pozycję w Europie. Dlaczego? Dowiecie się w odcinku XX.
     
  2. kajzur

    kajzur User

    Bardzo fajny AAR :) czekam na odc. XX
    PS.: Będziesz konwertować do V2?
     
  3. PZSW

    PZSW Znany Wszystkim

    VENI VIDI VICI
    [​IMG]
    Odcinek XX (1808-1811)

    [​IMG]

    Pod koniec 1808 roku, jak zwykle odbyły się wybory na I-go konsula Republiki. Po raz pierwszy nie został nim kandydat większości, lecz powołano na to stanowisko Cossimo d'Appiani d'Aragona - wybitnego administratora, w przeszłości przedstawiciela rządu w Republice Katalońskiej. Decyzja ta spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem większości elektorów.

    Przez cały okres opisany w tym odcinku, talent administratorski nowego premiera zmarnował się. Utworzono zaledwie nic nieznaczące Centralne Biuro ds. Prowincji, które nieznacznie zmniejszyło wydatki na biurokrację.

    [​IMG]

    Zreformowano także wojsko - utworzono 5 wielkich jednostek - 44-tysięczne armie, 22-tysięczne "milicje kontynentalne" (po jednej dla Europy i Afryki/Azji) oraz 3 garnizony kolonialne różnej wielkości. Po raz kolejny zmieniono także specyfikację jednostek. Po wprowadzeniu reform armia składała się z piechoty liniowej, ułanów i "latających baterii".

    [​IMG]

    [​IMG]

    Około roku 1810 doszło do zmiany układu sił w Europie - po śmierci kanclerza Kurta von Linkendorfa, sprawującego dyktatorskie rządy od 1779 r, parlament pruski zaproponował objęcie rządów Fryderykowi Wilhelmowi I von Hochenzollern. Następca tronu przykładał wielką wagę do polepszenia relacji z sąsiadami. W tym celu przyłączył Królestwo Pruskie z powrotem do Cesarstwa, obiecując rozwiązać kwestie terytorialne w przyszłości. Odciął się kompletnie od idei republiki, choć zmuszony był współrządzić z parlamentem. Tak właśnie po raz kolejny nastąpił koniec sojuszu Prusko-Włoskiego.

    [​IMG]

    Z obozu republikańskiego wystąpiła także Rzeczpospolita, której rządzący nie podali jednoznacznego powodu porzucenia współpracy. Rzym otrzymał rok na wycofanie swoich oddziałów z jej terenu.

    Kolejny, bardziej satysfakcjonujący przewrót miał miejsce we Francji, gdzie rewolucjoniści obalili kolejnego władcę z dynastii Wettynów, tworząc następną republikę rewolucyjną. Na znak solidarności, Senat Rzymski przekazał Republikę Tuluzy "pod opiekę" Rewolucyjnej Francji. Niestety nie przekonało to rządu pewnego niebieskiego państwa nie leżącego w Skandynawii, ani w Ameryce, do przyłączenia się do wojny o oddanie władzy w ręce ludu. Rzym robił, co mógł aby ocieplić stosunki z nowo powstałym państwem, uświadomiwszy sobie, że został bez żadnego sojusznika, zaczął przekonywać decydentów francuskich do nawiązania współpracy.

    [​IMG]


     
  4. Drakensang

    Drakensang Ten, o Którym mówią Księgi

    Dawno takiego bałaganu w Europie nie widziałem.
     
  5. Aronet

    Aronet Znany Wszystkim

    Proszę nie katuj nas czekanie zbyt długo na nowy odcinek.
    A i powiedz co tam na Kremlu słychać.
    Pozdrawiam :)
     
  6. PZSW

    PZSW Znany Wszystkim

    VENI VIDI VICI
    [​IMG]
    Odcinek XXI

    Traktat Drezdeński


    Odbył się w 1811 r. z powodu zmiany rządów w Prusach, chcących uregulować stosunki z Cesarzem i sąsiadami. Uczestniczyli w nim:



    [​IMG]Elektor Bawarii Christopf von Bayern (Cesarz Rzeszy Niemieckiej)

    [​IMG]Cesarz Austrii Rudolf VI von Welf


    [​IMG]Król Prus Fryderyk Wilhelm I von Hohenzollern


    [​IMG]Król Polski i Wielki Książę Litewski Władysław Sobieski


    [​IMG]Król Niderlandów Ludwik VII Kastylijski

    [​IMG]Król Duński, Szwedzki, Norweski, Wlk. Książę Finlandii Christian II von Oldenburg



    Postanowienia:


    -utworzenie koalicji skierowanej przeciwko rewolucjonistom, wypowiedzenie wojny Włochom,
    -przywrócenie na tron obalonych monarchów,
    -ustanowienie nowego porządku w Europie,
    -pozwolenie Fryderykowi Albertowi wstąpienie na tron Pruski,
    -przyznanie Fryderykowi Albertowi tytułu króla-elektora Brandenburgii i Prus,
    -zwiększenie władzy Cesarza Rzymsko-Niemieckiego,
    -wprowadzenie zakazu odwoływania się od decyzji cesarza oraz Reichstagu


    Kwestie terytorialne:

    -Austria otrzyma Morawy, Czechy, Siedmiogród i Salzburg od Prus,
    -zwolnione z obowiązku lennego wobec Prus zostają: Saksonia, Wirtembergia, Hesja.
    -Frankfurt nad Menem zostaje przekazany królowi Prus,
    -Austria rezygnuje z roszczeń do Śląska,
    -książę Anhaltu otrzymuje Magdeburg,
    -Arcybiskupstwa Cleves, Munster, Kolonia i Trewir zostają oddane pod opiekę JCM Christopfa I.
    -Szlezwik, Holsztyn i Oldenburg zostają wasalami Skandynawii,
    -Kurlandia zmuszona stać się lennem króla duńskiego,
    -zostaje zrealizowana wymiana terytoriów między Rzecząpospolitą i Prusami ( polski Toruń za pruski Poznań i Wielkopolskę)


    [​IMG]
     
  7. PZSW

    PZSW Znany Wszystkim

    VENI VIDI VICI
    [​IMG]
    Odcinek XXII


    12 Luty 1812 stał się początkiem sprawdzianu stojącego przed trzydziestoletnią już Republiką Rzymską. Parę dni wcześniej, udało się w końcu uzyskać wyczekiwane gwarancje od Republiki Francuskiej (umowa handlowa + pakt o nieagresji + pakt o współpracy militarnej i dyplomatycznej). Niestety, jak to bywa z Francuzami, po wystrzale pierwszego pocisku z austriackiej haubicy, poddał się cały garnizon Lyonu. Dyplomaci francuscy, dowiedziawszy się o zaistniałym incydencie, odmówili przyłączenia się do wojny po stronie Włoch, tłumacząc się, że na wojnie ich żołdacy mogą sobie coś zrobić/zostać ranni/zginąć* [niepotrzebne skreślić].

    [​IMG]

    Takim więc sposobem, II Republika została zmuszona do walki przeciwko połowie Europy. Starcie z Cesarstwem Niemieckim, Niderlandami, Hiszpanią, Skandynawią (jej wojska nie wzięły udziału w żadnej bitwie, nie licząc pruskiego pułku utworzonego z najemników Szwedzkich. Jednakże finansowała koalicję.) wydawało się niemożliwe do wygrania. Celem dyplomatów i wojskowych stało się wynegocjowanie korzystnego pokoju.

    [​IMG]

    Założenia zaprezentowane przez Naczelnego Wodza Giovanniego Bartoliniego były następujące:
    - pokonać Hiszpanię, zanim sprowadzi posiłki z Azji i Meksyku,
    - przetransportować oddziały z Północnej Afryki (najlepiej drogą morską) - cel nie został zrealizowany z powodu słabości floty włoskiej. Posiłki pokonały trasę przez Bosfor, dzięki życzliwości Imperium Osmańskiego.
    - zawrócić armie powracające z Polski do Prus Książęcych,
    - bronić się w Alpach do czasu przybycia reszty oddziałów z innych frontów,
    - zmęczyć wojną przeciwników przedłużającymi się działaniami wojennymi,
    - wykluczona została bezwarunkowa kapitulacja (restauracja monarchii - cel koalicji)

    [​IMG]
    Giovanni Bartolini - naczelny wódz włoskiej armii

    Pozwolę sobie zrelacjonować przebiegu Wielkiej Kampanii przeciwko Koalicji w 2/3 odcinkach.



    CZĘŚĆ I

    Walki w Hiszpanii

    Zgodnie z wolą Bartoliniego, na początku zajęto się silną niegdyś Hiszpanią. Pisząc Hiszpania, mam na myśli jej część kontynentalną, ponieważ flota RR za słaba, aby przełamać blokadę holendersko-prusko-hiszpańską Neapolu (główna baza marynarki). Pozostał jedynie atak na Madryt. Tak więc zrobiono. 44-tysięczna Armia Iberyjska pod dowództwem Cesare Tempesty ruszyła na stolicę Hiszpanii, po drodze wygrywając bitwę z mniej licznym przeciwnikiem, a także realizując punkt pierwszy planu obrony republiki.

    [​IMG]

    [​IMG]
    okupowane prowincje

    W Grudniu 1812 Armia Iberyjska zostaje skierowana do obrony Sabaudii, pozwalając Hiszpanom oblegać zajęte wcześniej prowincje. Zostaje także zmieniony dowódca (Emmanuel Filiberto di Carde).


    Koniec części pierwszej.
     
  8. dembica

    dembica User

    AAR bardzo fajnie pisany, lecz nie które kwestie są bardzo wyssane z palca. Coś mi się nie wydaje żeby polska dała sobie zabrać Gdańsk, albo żeby Prusacy AŻ tak łatwo podbijali landy niemieckie, dosłownie 4FUN ! Powodzenia w kolejnych odcinkach ;D
     
  9. PZSW

    PZSW Znany Wszystkim

    Dziwniejsze rzeczy dzieją się na wersji bez modów. Prusacy zobowiązali się niektóre księstwa zwrócić Cesarstwu. W 1836 będą one (Prusy) wyglądać jak na screenie w odcinku XXI. Gdańsk natomiast został podbity, kiedy istniała jeszcze Brandenburgia (XVI/XVII w.) Potem na krótki okres czasu został z powrotem przyłączony do Polski, aby podczas którejś z wojen, razem z Poznaniem stać się prowincją pruską.

    EDIT

    Prusacy prez wieki "wyhodowali" sobie 190-tysięczną armię, stają. Się hegemonem w Rzeszy.
     
  10. PZSW

    PZSW Znany Wszystkim

    VENI VIDI VICI
    [​IMG]
    Odcinek XXII

    Część II
    Dalsze walki i upadek republiki

    Armia Sabaudzka wraz z oddziałami serbskimi zgodnie z otrzymanymi rozkazami wycofały się z Rzeczypospolitej, atakując jednocześnie Prusy - jedną z bogatszych części Prus-Brandenburgii. Przygotowywano się do długotrwałego oblężenia Królewca. Nie sądzono jednak, że siły pruskie skoncentrują się w 100 000 armię(Włochy dysponowały jedynie 88 000 ludźmi)wspieraną przez 30-tysięczne oddziały niderlandzkie. Początkowa faza bitwy toczyła się po myśli generała Antonio Grimaldi di Busca, jednak wraz z nadejściem Holendrów, szanse na wygraną oddalały się bezpowrotnie. Starcie okazało się miażdżącą katastrofą dla Włochów, którzy stracili dużą ilość dobrze uzbrojonych żołdaków (część zginęła, reszta dostała się do niewoli razem z generałem.

    [​IMG]

    W trakcie zajmowania się Hiszpanią i walkami w Prusach, Bawarczycy pokonując Alpy, przedarli się do północnej Italii. Powstrzymanie przeciwnika powierzono Armii Iberyjskiej pod dowództwem Emanuela Filiberta di Carde. Korzystając z aktualnego wciąż pozwolenia na przemarsz wojsk zawartego z Rewolucyjną Francją, zarządzono przemarsz do Cuneo, gdzie Włosi starli się z armią Cesarza Niemieckiego. Przeciwnik, chociaż mniej liczny, zadał niemal takie same straty większej armii rzymskiej, wycofując się do Lombardii. W wyniku błędu dowódcy, Włosi zamiast gonić przeciwnika, przemieścili się do Genui. Szanse na pozbycie się wojsk Bawarii legły w gruzach.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Również obecność wojsk prusko-holenderskich dała się we znaki mieszkańcom republiki. Ci drudzy zaczęli oblegać Wenecję. Prusacy zaś zagrażali wybrzeżom Chorwacji i mieszczącym się na nim ważnych portów w tym Rijece. W tym celu po raz kolejny wycofano armię generała Carlo Felice Pico z Karyntii. Po drodze pokonano słabe wojska austriackie. Z prusakami walczono na Chorwacji i Dalmacji. Początkowo starcia nie przynosiły rozstrzygnięcia, lecz po śmierci Lukasa von Schwerina w Dalmacji, zastępujący go Florian von Wermsdorf ostatecznie rozbił włoską armię. Ponowny atak (tym razem pod Triestem) z posiłkami, które zdołały przebić się z Afryki spalił na panewce (znowu przez oddziały holenderskie wracające ze zdobytej Wenecji).

    [​IMG]

    [​IMG]

    Wojnę z koalicją zakończyło zdobycie Rzymu przez oddziały bawarskio-austriackie. Tymczasowym zarządcą odtworzonego Cesarstwa Włoskiego został hrabia Neapolu Giovanni Sabaudzki - marionetka cesarza Austrii. Niektórzy widzieli w nim nowego władcę monarchistycznych Włoch, gdyż były cesarz, wraz z rodziną przebywający w Anglii został ścięty przez rewolucjonistów.

    [​IMG]
    Giovanni di Savoia​
     
  11. PZSW

    PZSW Znany Wszystkim

    VENI VIDI VICI
    [​IMG]
    Odcinek XXIII

    [​IMG]

    Po zainstalowaniu swoich ludzi we Włoszech, Austriacy przystąpili do ostatecznej rozprawy z Francją. Poprosili o pomoc swojego byłego wroga, który nie posiadał armii. Tymczasowy zarządca pokonanej Italii poprosił więc cesarza Austrii o pozwolenie na sformowanie na razie niewielkiej armii mającej za zadanie walczyć z resztkami armii rewolucjonistów. Na jej czele stanął Antonio Grimaldi di Busca - były jeniec pruski. Utworzone oddziały bezzwłocznie ruszyły zdobyć Neapol, będący ostatnim bastionem republikanów. 11-tysięcznego wroga zwycięzono, lecz niedługo potem wybuchło powstanie w Toskanii, które szybko udało się spacyfikować.

    [​IMG]

    Następnie wysłano je na wojnę z Republiką Francuską, przy okazji wypełniając zobowiązania sojusznicze. Główny cięzar walk spoczął na Prusakach, którzy razem z Bawarczykami, Holendrami i Austriakami niszczyli armie nieprzyjaciela na północy. Włosi zajmowali sie więc głównie opanowywaniem słabiej bronionych ziem na południu, a później przedzieraniem się w kierunku północym.

    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

    We wrześniu wyczerpane wojska włoskie były już nad kanałem La Manche. Tymczasem w Normandii wybuchł bunt rojalistów wspierających dążenia przebywającego na wygnaniu w Niderlandach Cesarza Ludwika XIX.

    [​IMG]

    Opisana wcześniej rebelia oznaczała kres rewolucyjnej Francji. Obie strony wspólnie usiadły do rozmów w zdobytym Paryżu, gdzie miał ukształtować się nowy europejski ład.
     
  12. Bardzo dobry AAR i mam nadzieje na kolejne odcinki.
     
  13. PZSW

    PZSW Znany Wszystkim

    Kolejne odcinki będą prowadzone już w Vic2. Na razie wstawiam tylko mapkę z końca gry. Resztę dodam, gdy uzyskam dostęp do komputera, w którym mam zapisane stany gry.

    [​IMG]
     
  14. Alberto

    Alberto Ten, o Którym mówią Księgi

    Kiedy i jak zostałeś zmieniony ponownie w Neapol? :)
     
  15. PZSW

    PZSW Znany Wszystkim

    Jako pokonana republika uwolniłem Neapol i wpisałem komendę "annex ITA", następnie zrobiłem prosty event dodający Neapolowi cory Włoch, gdyż nie chciało mi się już dłubać w plikach gry i zmieniać nazw i flag, kiedy zostały mi już tylko 3 lata do końca gry.
     
  16. Alberto

    Alberto Ten, o Którym mówią Księgi

    A nie lepiej było zostać dalej Włochami? :)
     
  17. PZSW

    PZSW Znany Wszystkim

    Za dużo roboty z tym było. Jak napisałem we wcześniejszych postach nie robiłem osobnego TAG-u dla Republiki (miała TAG Włoch, tylko nazwa i flaga zmieniona), więc po przywróceniu monarchii na mapie nadal widniałby napis "Second Roman Republic" oraz w przeciwieństwie do Vic2 flaga pozostałaby taka sama.
     
  18. Kiedy następny odcinek?
     

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie