Wymagania i inne kwestie związane ze sprzętem

Temat na forum 'EU IV - Pomocy!' rozpoczęty przez xxx000, 7 Sierpień 2013.

  1. Legend

    Legend リヴェン

    Ta sama sytuacja, 32bitowy system (zapomniałem, że Win7 też jest dostępny w takiej wersji) wykorzystuje tylko max. do 4GB RAM (użytkownikowi wyświetli się mniejsza ilość dostępnej pamięci RAM z przedziału 3GB do ok. 3,5 GB. Sam jednakże nie widziałem więcej niż 3,25 GB. Nie ma to większego znaczenia.). Niedługo (słyszałem o datach z przedziału koniec lipca - początek jesieni) ma być (bezpłatna) aktualizacja do Windowsa 10 dla posiadaczy Win7 w górę, więc polecam się nią zainteresować i jeśli będzie taka możliwość to przesiąść się na wersję 64 bitową.
     
  2. Aleale2

    Aleale2 Ten, o Którym mówią Księgi

    Ok. Dzięki za pomoc.
     
  3. Judykator

    Judykator Znany Wszystkim

    Czy ktoś może mi polecić najtańszego laptopa (z Windowsem) na którym EU 4 i CK 2 pójdzie w miarę dobrze?
     
  4. cobran

    cobran Ten, o Którym mówią Księgi

    A jaki budżet ?
     
  5. Judykator

    Judykator Znany Wszystkim

    Ma być najtaniej. Budżet się dostosuje ;)
     
  6. Sidorf

    Sidorf Znany Wszystkim

    Ja mam prawie najnowszego i5 oraz podkręconego gf770. Gra jest na ssd. Chodzi marnie. Nie wiem czy jest sens kupować lapka tylko po to, żeby się denerwować.
     
  7. Judykator

    Judykator Znany Wszystkim

    Chodzi o miejsce. Dla desktopa nie mam miejsca.
     
  8. Hartey

    Hartey Aktywny User

    Witam, ja posiadam Samsunga NP550P5C. EU4(cała najdłuższa kampania, z DeI też daje rade) i CK2(Najdłużej dograłem od 867r do 12xx roku, więc nie wiem jak dalej gra się sprawuje) nie sprawiają problemów, co prawda lapek sie grzeje bardzo(a tego co kojarze jest to problem tego modelu), szczególnie gdy leży na kocu/łóżku/czymś co trzyma ciepło, kupiłem go ponad 2 lata temu za 2tys zł(bez złotówki)
    Podzespoły:
    Procesor Intel Core i5-3210M (2 rdzenie, od 2.50 GHz do 3.10 GHz, 3 MB cache)
    Pamięć RAM 6 GB (SO-DIMM DDR3, 1600 MHz)
    Dysk twardy 750 GB SATA 5400 obr. | Niedawno wymieniłem na dysk na SSD(Plextor M6V) i gra działa troche szybciej(ładowanie, autosave jak i samo zapisywanie)
    Karta graficzna NVIDIA GeForce GT 650M + Intel HD Graphics 4000
    Wielkość pamięci karty graficznej 2048 MB GDDR3 (pamięć własna)
    Przekątna ekranu 15,6"
    Nominalna rozdzielczość 1366 x 768 (HD)
    Więc laptopy z podobnymi podzespołami lub lepszymi bez problemu powinny dać rade z tymi grami, nie wiem jak tam wygląda teraz rynek laptopów(podzespoły do ceny) więc nie mogę doradzić konkretnego modelu.

    Inne gry które powinny działać na takich podzespołach(no u mnie działały bez problemy ;) ):
    CS: GO
    Serious Sam 3: BFE
    Payday 2
    Left 4 Dead 2
    BF 3
     
  9. PewienCzłowiek

    PewienCzłowiek Znany Wszystkim

    Witam, jak wiadomo Europka od jakiegoś czasu wymaga 2,5 GB ramu. Wiadomo też, że mój komputer jest z drewna. Czy deaktualizacja gry do patcha sprzed podniesienia wymagań umożliwi mi grę? Czy to co piszę ma choć trochę sensu?
     
  10. Mepho

    Mepho Aktywny User

    Jeżeli gra na obecnym patchu jest niemożliwa, no to nic nie tracisz testując wcześniejsze wersje. ;) Możesz też pobawić się z optymalizacją Windowsa (wyłączyć zbędne usługi czy procesy, defragmentacja dysku, może lekki OC). Może uda Ci się jakoś pograć, ale na dłuższą metę więcej będziesz miał z tego frustracji niż zabawy.

    A tak na marginesie - nie grałeś na wcześniejszych wersjach, czy dopiero zastanawiasz się nad kupnem gry? Bo jeżeli grasz już w EU od jakiegoś czasu, to sam powinieneś wiedzieć jak to na starszych patchach działało. :) A jeżeli chcesz kupić - nie rób tego, przynajmniej do czasu wymiany komputera.
     
  11. PewienCzłowiek

    PewienCzłowiek Znany Wszystkim

    Grę już mam. Spełniam wszystkie wymagania oprócz tych nieszczęsnych 2,5 GB ramu, przez co gra zawiesza się podczas zapisywania.
     
  12. Mepho

    Mepho Aktywny User

    Spróbój cofnąć grę do jakiejś wersji sprzed 1.12, wprowadzono w niej (o ile dobrze pamiętam) dosyć dużo nowych prowincji i pewnie dlatego komp nie wyrabia. Ewentualnie jeśli nie chcesz inwestować w nowy sprzęt zawsze możesz tą jedną kość RAM dokupić. 1gb DDR1 (bo domyślam się, że taki rodzaj pamięci obsługuje akurat Twoja płyta) to wydatek rzędu 20-40zł, a więc niewiele. O ile to faktycznie wina ramu, bo przyczyn crashowania się gry podczas zapisywania może być mnóstwo. Najlepiej sprawdź stare patche i sam podejmiesz decyzję, co dalej zrobić. :)
     
  13. PewienCzłowiek

    PewienCzłowiek Znany Wszystkim

    Dokupić ramu za bardzo nie ma po co, gdyż mam Windowsa XP. Ale tak, sprawdzę patche sprzed common sense, może zadziała.
     
  14. Judykator

    Judykator Znany Wszystkim

    Ja mam na jednym z komputerów Windowsa XP. Miałem 2 GB RAM i przy chyba Art of War przestało działać. Dokupiłem 1 GB RAM. Paradox wydał jakiś kolejny patch i działało. Na pewno tuż przed Cammon Sense (potem przestałem grać i rozmontowałem tamten komputer) Choć podobno Windows XP 32 bitowy nie zarządza wiećej niż 2 GB RAM.
     
  15. Drakensang

    Drakensang Ten, o Którym mówią Księgi

    Dla architektury 32 bit, limit wynosi 4 GB, a tak naprawdę 3,5 GB.

    Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
     
  16. davere

    davere Ten, o Którym mówią Księgi

    Przy czym - o ile się nie mylę - te 4GB to jest liczone dla całości systemu, a połowa z tego przeznaczona jest dla samego Windowsa, a druga połowa dla aplikacji, więc max jaki można wycisnąć to i tak 2GB dla gry.

    Z drugiej strony, wydaje mi się, że producenci gier brali ten stosunek pod uwagę przy podawaniu wymagań dla gier. Jak jest teraz przy powszechności 64-bitowych systemów, nie wiem, ale strzelam, że nie zapomnieli o tej złotej zasadzie.

    Sent from stolen Nokia3310
     
  17. Judykator

    Judykator Znany Wszystkim

    Przede wszystkim bezczelnością jest to że pierwotnie wymagania minimalne gry to było 2 GB RAM i Windows XP, i że te wymagania są zwiększane, mimo że ktoś kupując grę miał komputer który spełniał wymagania minimalne, a potem na skutek zmian w grze przestał spełniać.
     
  18. Mepho

    Mepho Aktywny User

    Można wymusić na systemie, aby aplikacje mogły korzystać z 3GB. Tak więc nawet na 32-bitowym XP można spokojnie w EU pograć.

    Racja. Pomimo, że nawet te 2,5GB RAM to jest śmiesznie mała ilość jak na dzisiejsze standardy, to i tak gracze ze słabszymi komputerami mogą czuć się oszukani. No ale to nie jest temat o obecnej polityce P-doxu, więc nie kontynuujmy offtopu.
     
  19. Legend

    Legend リヴェン

    No tak. Najlepiej żeby rozbudowywali grę i jednocześnie obniżali jej wymagania sprzętowe. Ja mam w szafie NES'a i też jestem oburzony, że na nim nie działa !

    Jak się nie podoba to możesz się cofnąć o "n" paczy i gra będzie działać, a jeśli Cię nie zadowala taka opcja to pora wyciągnąć komputer z ery HDD'ka łupanego.
     
  20. Hitek13

    Hitek13 Nowy

    Witam,
    Przejrzałem całe forum z wymaganiami ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. Mój komputer to GTX 660 , i5 3740, 8 RAM. Problem w tym że gra chodzi słabo. Przy poruszaniu myszą mapa się po prostu zacina. Jest to irytujące. Nawet gdy wyłączę wszystkie cienie, lasy itp nic się nie zmienia. Oczywiście mam najnowsze sterowniki i najnowszą wersje gry. Co smutniejsze CK II chodziło o niebo lepiej. Teraz pytanie do Was czy ktoś ma podobną konfigurację sprzętową? Ktoś zna rozwiązanie tego problemu? Coś można z tym zrobić?
     
  21. Przemo

    Przemo Znany Wszystkim

    Mnie gra chodzi spokojnie na XP (bajery graficzne wyłączyłem - bo i tak są mi obojętne) - mam 3 GB RAM i nie stosuje jakiś dodatkowych wymuszeń na systemie.
     
  22. PewienCzłowiek

    PewienCzłowiek Znany Wszystkim

    Jak?
     
  23. Judykator

    Judykator Znany Wszystkim

    Może tak (to odpowiedź z pomocy technicznej paradoxu):

    As you have XP this is almost certainly the 32bit Windows memory problem - with the 1.8 patch the game is now too big to fit in the 2gb of memory that is all that Windows allows an app to use.

    If you have 3gb or more of physical memory installed there is a workaround:

    - Select "My Computer" with a right-click and choose "Properties"

    - Click the Advanced tab.

    - Switch to the "Startup and Recovery" area and press "Settings"

    - In the System startup section, click Edit. It should automatically start Notepad displaying the Windows boot.ini

    - In the "Operating Systems" section, add /3GB /Userva=2560 to the end of the line that includes /fastdetect

    - Don't forget to save the changes and close Notepad and all open dialog boxes.

    - To let the changes take effect restart your computer

    Ale u mnie to nie działało, a wywalało kartę graficzną (sterownik).
     
  24. Mepho

    Mepho Aktywny User

    Komendą /Userva definiujesz ilość pamięci, którą system ma przydzielić dla aplikacji. Jeśli w komputerze masz łącznie 3072MB RAM, a userva ustawisz na 2560MB, to na potrzeby systemu zostaje jedynie 512MB a więc zdecydowanie za mało. Jeżeli komuś zależy, może próbować różnych wartości, zawsze jest jakaś szansa, że ruszy. Najlepiej by było po prostu wymienić sprzęt, no ale jeśli ktoś nie ma takiej możliwości to nic nie zaszkodzi się troszkę pobawić. :) Na necie jest też masa poradników, jak najlepiej zoptymalizować system i wycisnąć ze sprzętu siódme poty. Można spróbować, nic się nie traci.
     
  25. PewienCzłowiek

    PewienCzłowiek Znany Wszystkim

    Po cofnięciu do patcha 1.11.4.0 gra działa.
     

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie