Wymagania i inne kwestie związane ze sprzętem

Temat na forum 'EU IV - Pomocy!' rozpoczęty przez xxx000, 7 Sierpień 2013.

  1. Drakensang

    Drakensang Ten, o Którym mówią Księgi

    Jak umiesz się poruszać po systemie bez explorera to warto wyłączyć explorer.exe w menadżerze zadań. Zwolni dużo miejsca, a podczas grania nie będzie szczególnie potrzebny.

    Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
     
  2. davere

    davere Ten, o Którym mówią Księgi

    Można też zrobić sobie prosty pliczek .bat, którym później będzie się uruchamiało daną aplikację, a który na czas uruchomienia gry będzie wylaczał windowsowego explorera.

    Dzisiaj wieczorem wrzucę przepis ;)

    Sent from stolen Nokia3310
     
  3. davere

    davere Ten, o Którym mówią Księgi

    Wszystkich zainteresowanych przepraszam, ale po prostu mi się zapomniało. Oto rzeczona instrukcja:

    Otwieramy notatnik, wklepujemy do niego:
    Kod:
    @echo off
    taskkill /f /im explorer.exe
    eu4.exe
    pause
    start explorer.exe
    exit
    
    zapisujemy z rozszerzeniem .bat w katalogu z Europą Universalis 4 (najprawdopodobniej gdzieś w lokalizacji Steam) i przez ten pliczek uruchamiamy grę.
    Po uruchomienu (co widać w kodzie) wyłączy nam windowsowego explorera, później włączy eu4, a po wyłączeniu gry wystartuje explorera. Jakby co, u mnie działa :)
     
    cobran lubi to.
  4. Majczelov

    Majczelov Nowy

    Wie ktoś może czy da się jakoś zmniejszyć efekty graficzne (typu animacje mgły wojny etc., cokolwiek poza oczywistymi rzeczami w opcjach dostępnych w grze)? Bo mam kulejącą kartę graficzną, a różne graficzne szmery bajery bynajmniej nie ułatwiają życia.
    Albo cokolwiek co usprawni nieco działanie gry - zwyczajnie grając na MP ze znajomymi mam poważny problem, gdyż przy jakiejkolwiek próbie podniesienia prędkości powyżej 2 po ~miesiącu wyskakuje okienko, że niby zostaję w tyle. Sprawa ewidentnie związana z tym że sobie komputer z grą nie radzi, bo internet mam wcale niezły.
     
  5. Kentucky

    Kentucky Ten, o Którym mówią Księgi

    Polecam poszukać modów zmniejszających jakość grafiki, na pewno takie na forum paradoxu i/lub steamie się znajdą.
     
  6. Vigorius

    Vigorius Ten, o Którym mówią Księgi

    Wiecie może dlaczego pomimo tego, że w panelu nvidia dla Eu4 próbkowanie wysokiej jakości i antyaliasing mam ustawiony wysoko, to w samej grze tekstury i modele są nadal poszarpane? Zaznaczam, że we wcześniejszych wersjach ten problem nie występował.
     
  7. Legend

    Legend リヴェン

    Jedyne co mi przychodzi na myśl to to, że masz zaznaczone w ustawieniach karty by stosować ustawienia z gry, a w samej grze masz dziwne rzeczy ustawione.
     
  8. Vigorius

    Vigorius Ten, o Którym mówią Księgi

    Odnośnie wygładzania krawędzi mam w rozwijanej liście następujące rzeczy:
    - Pod kontrolą aplikacji,
    - Wyłącz,
    - Popraw ustawienia aplikacji, (wybrane)
    - Zastąp ustawienia aplikacji.
     
  9. Legend

    Legend リヴェン

    4 opcja.
     
  10. Vigorius

    Vigorius Ten, o Którym mówią Księgi

    Tak zrobiłem i zauważyłem w samej grze wygładzanie tekstu i interfejsu, ale obiektów na samej mapie już nie. Miniatury miast i flagi są nadal poszarpane, a dałem antyaliasing na chyba 32x i nic. Nawet spadku wydajności w związku z tym nie zauważyłem. Widać coś nie działa.
     
  11. Legend

    Legend リヴェン

    Jesteś pewien, że nie przesadzasz ? Tekstury w EU IV są takiej jakości, że żadne filtrowania i MSAA nie sprawią, że przestaną być szkaradne. Spróbuj jeszcze z wyłączeniem kontroli przez sterowniki karty i zobacz co sama gra stworzy.
     
  12. Vigorius

    Vigorius Ten, o Którym mówią Księgi

    Jestem pewien, że nie przesadzam, zdaję sobie sprawę, że tekstur lepszych nie zrobię, chodzi o to, że we wcześniejszych wersjach europki przy moich ustawieniach obiekty na mapie nie miały brzegów o schodkowanych krawędziach a teraz mają czego bym nie zrobił.
     
  13. Vigorius

    Vigorius Ten, o Którym mówią Księgi

    Teraz użyłem wygładzania w ustawieniach globalnych, więc w skrócie miał on działać przy każdej grze którą włączę i każda testowana łącznie ze starym Port Royale 2 miała ładnie powygładzane schodkowane krawędzie przy modelach i teksturach, oprócz Europki. Chociaż kiedyś to wygładzanie działało, a teraz nie. Paradox musiał więc wpaść na kiepski pomysł dotyczący optymalizacji, która i tak kuleje, a w dodatku zablokowano antyaliasing.
     
  14. Herfad

    Herfad User

    Mając 3giga ramu, i3, nvidia geforce gt 520m mam w europce mam 6fps;/ Da się coś z tym zrobić?
     
  15. Legend

    Legend リヴェン

    Proponuję zamówić jasnowidza, ewentualnie podać dokładną specyfikację sprzętową.

    Tak czysto teoretycznie to wnioskując po tym, że masz 5-letnią kartę graficzną, która nawet w momencie premiery nie była niczym specjalnym to pewnie by uzupełnić combo to Twój procesor jest mniej wydajny od tego, który ma moja nowa pralka. Nic wielkiego nie uda Ci się z grą zrobić, powyłączasz "fajerwerki" graficzne, zmniejszysz rozdzielczość to może dostaniesz +kilka FPS, ale nie wpłynie to znacząco na komfort rozgrywki.

    Kupić komputer przeznaczony do grania, który jest młodszy niż dzisiejszy przeciętny użytkownik internetu.
     
  16. Raferti

    Raferti Raf Członek Załogi Administrator

    Ludzie nauczcie sie specyfikacje pisać jak zadajecie takie pytania.
    Napisanie, że ktoś ma procesor i3 nic nie mówi kompletnie, bo może być desktopowy i3 3,5 GHz, a równie dobrze ktoś kupił laptopa razem z ziemniakami w markecie i będzie miał i3 1,6GHz w nim , a który to będzie miał gorszą wydajność od mocnego desktopowego zwykłego Pentium (jeżeli to będzie seria energooszczędna jaką sie wsadza do tanich laptopów).
    Gry typu eu bardzo lubią RAM, oraz dużą wydajność z 1 rdzenia.
    Tak wiec przykładowo lepszym wyborem będzie przy braku kasy mocniejszy procek z mniejsza ilością rdzeni, niż z większa ilością rdzeni słabszy.
    Z tym ze ta wydajność 1 rdzenia też niekoniecznie trzeba to przeliczać na GHz, a najlepiej się posłużyć stronami które takie testy mają (jest tam często podana wydajność z 1 rdzenia danego procka wielordzeniowego).



    Wysłane za pomocą Tapatalk
     
  17. kubas246

    kubas246 Znany Wszystkim

    @Herfad
    Podaj jaki dokładnie to jest procesor. Ponadto zgaduję, że gra odpala się na zintegrowanej grafice a nie dedykowanej NV. Wyłącz w grze wszystkie "dodatki" graficzne, lapka ustaw na profil "wysoka wydajność" i upewnij się, że gra uruchamiana jest na karcie NV (Panel NV > zarządzaj ustawieniami 3D > Ustawienia programu > dodaj EU4.exe i ustaw żeby używał karty NV).
    @Raferti
    Nie "niekoniecznie trzeba przeliczać na GHz" tylko nawet nie wolno.
     
  18. Herfad

    Herfad User

  19. Elas

    Elas Genialdo

    @Herfad jaki system operacyjny? Ogólnie EU4 potrzebuje tego 2 giga ramu wolnego - 1 giga spokojnie Ci zdejmie sam system, o innych programach już nie mówiąc. Sprawdź ile masz wolnego ramu w menadżerze zadań.
     
  20. Herfad

    Herfad User

    Win 7 home premium. Jak gram to jest zajęte tak 2,4gb a mam 3gb
     
  21. Raferti

    Raferti Raf Członek Załogi Administrator

    Ogólnie te procesory były w laptopach z 2011, trzeba mieć tez na uwadze ze serie m nie są odpowiednikiem desktopowych cpu o zbliżonym oznaczeniu.
    Teoretycznie procek tragedii nie powinien robić, bo w swoich czasach nie był najsłabszy.

    Co prawda i3-2310m jest na poziomie desktopowego staruszka pentium b960, ale dawać radę powinien (cały czas mam na myśli wydajność 1 rdzenia, bo fakt ze i3 ma ich więcej z wirtualnymi niż zwykły pentium, akurat gier paradoxu za dużej różnicy nie robi).

    Tu akurat dużo większa liczba rdzeni w grach paradox nie ma aż takiego znaczenia (o ile pamietam to długo borykali sie z wykorzystaniem wielowątkowości i przyznał sie szczerze, ze przestałem śledzić czy robi różnice większa ilośc rdzeni niż 2 o ile porównamy procesory o podobnej wydajności z 1 rdzenia).

    Wydaje mi sie ze powinieneś jednak mieć lepszy wynik niż te 9 klatek. No chyba ze mówimy o sporym przyspieszeniu czasu i sporej ilości dlc plus do tego kodyfikacje - jednak wtedy tez najnowszy i5-6600k potrafi sie zadławić... OT specyfika gier parqdox. ;)
    Ogólnie zastanawiam sie czy to koniecznie musi być cpu, bo w laptopach wąskim gardlemnsa wolne dyski, pamięci, itp

    Jak Ci wychodzi podczas grania to na monitorowaniu kompa w menadżerze?
    Włącz sobie w tle i zobacz ma co idzie największe obciążenie.
    Jak cpu będzie miał 100% a reszta nie, to wiadomo co jest powodem.
    Z łapkami jest ogólnie problem ze nawet konfiguracja windowsa może być powodem (włączona energooszczędność w profilu laptopa).


    Wysłane za pomocą Tapatalk
     
    Ostatnia edycja: 14 Kwiecień 2016
  22. Judykator

    Judykator Znany Wszystkim

    Padł mi HDD. Kupiłem nowy HDD i SSD na którym postawiłem system

    Czy EU4 i inne gry Paradoxu warto instalować na SSD (choć tam ograniczone miejsce)? Co mi do da?

    1) gra zainstalowana na SSD będzie szybciej startować i szybciej działać w czasie gry
    2) gra zainstalowana na SSD będzie szybciej startować i ale działać będzie tak samo jakby była na HDD
    3) to bez znaczenia dla szybkości startu i gry czy zainstaluje ją na SSD czy na HDD

    Która odpowiedź jest prawdziwa ? A może jeszcze inna ?

    No i na marginesie jaką temperaturę pracy winien mieć SSD? Bo u mnie jak jest dużo operacji dyskowych to nawet potrafi być 50-55 stopni ...
     
  23. Grewest

    Grewest Aktywny User

    EU4 startuje o wiele szybciej

    Co do temperatury polecam zamontować SSD pod HDD, aby ciepło z HDD nie podgrzewało ci SSD.
     
  24. Judykator

    Judykator Znany Wszystkim

    Przymierzam się do zakupu laptopa. Wiadomo chciałbym wydać jak najmniej. Zapewne odpowiedź brzmi TAK, ale spytam. Karta zintegrowana Intel HD Graphics nie wystarczy zapewne do w marę miłego grania w EU4?

    Mam do wydania powiedzmy 2500 zł (z system operacyjnym). Da się w tych pieniądzach kupić coś na czym pogram w EU4, CK2, Stalaris i może w CIV6?
     
  25. ers

    ers Ten, o Którym mówią Księgi

    Miałem tak samo w końcu zakupiłem ten laptop KLIK

    EU4, CK2 i Stellarka to nire problem. Z Civek to grywam w 5 i też płynnie. Nawet KSP bardo ładnie mi pracuje i jest płynny.

    Gdybyś chciał grać w M&T na EU4 to wyłacz bajerki graficzne - wydajnośc skacze zaskakująco wysoko.
     

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie