Zamiast AARów - Wasze aktualne gry w HoI2

Temat na forum 'HoI II - AARy' rozpoczęty przez Saw, 14 Maj 2005.

  1. Severian

    Severian Doctore

    W sumie 395 - 283 piechoty, 5 kawalerii, 36 zmotoryzowanych, 4 zmechanizowane, 20 pancernych, 3 spadochronowe, 23 górskie, 15 garnizonowych (40 w produkcji), 4 dowodzenia (kolejne 2 produkowane) i jedna milicja.
    Oprócz tego kontrola militarna nad:
    - Finlandią (31 dywizji)
    - Tanu Tuwą (2 dywizje)
    - Bułgarią (9 dywizji)
    - Mongolią (11 dywizji)
    Niemal cała moja piechota jest wzoru '41. Obecnie modernizacji do '43 nie przewiduję, gdyż mam kolejkę modernizacyjną na 780PP

    Edit: teraz 495 dywizji (nowe garnizony). Cała piechota wzór '41, szkolenia do wzoru '43 (1700PP!). Pancerniacy szaleją w nowych T34 m.44
     
  2. Mati992

    Mati992 User

    U mnie sytuacja wygląda następująco jest rok 1938 wojna od 2 lat zaczęło się od Szwajcarii. Po jej stronie stanęli Alianci i Komintern przez krótką chwilę w Osi były Niemcy (ja nimi gram ) , Francja Vichy, Włochy i Węgry . Potem do sojuszu zaczęły się wpraszać takie państwa jak
    Polska, Bułgaria, Turcja i Czechosłowacja. W roku 1936 zająłem Francję i Szwajcarię rok potem wbiłem się do Rumunii, Jugosławii potem wypowiedziałem przeciągającą się wojnę Rep. Hiszpanii a teraz sytuacja wygląda tak. Ps. wiem że ta gra jest ahistoryczna
    [​IMG]
     
  3. Raulek

    Raulek Guest

    Grudzień 1941

    Gram Niemcami od 1936. Sojusz z Włochami i Japonią.

    [​IMG]
    Surowce oraz potencjał przemysłowy.

    [​IMG]
    Europa i Afryka Północna.

    [​IMG]
    Azja.

    [​IMG]
    Siły lądowe państw Osi.

    [​IMG]
    Siły powietrzne państw Osi.

    Standardowo na początku podbiłem Polskę, później kampania we Francji i Belgii. Następnie przeprowadziłem desant na Anglię, który niestety odbył się z pewnymi komplikacjami. Straciłem 2 lotniskowce, a mało brakowało do stracenia 30 dyw. Swoje siły skierowałem w kierunku Irlandii. Padła po kilku dniach. Po wycofaniu sił inwazyjnych z Wysp Brytyjskich nadszedł czas na Holandię. Bagna na terenie całego kraju utrudniały nieco marsz, ale przytłaczająca przewaga liczebna moich wojsk zmiotła Holandię. Podczas tej kampanii znakomicie sprawdziło się moich 40 flotylli okrętów podwodnych, które zatopiły 14 jednostek Holenderskich. Kilka dni po zwycięstwie w Holandii do sojuszu wciągnąłem Włochy, które bardzo szybko zdobyły Egipt, gdyż był całkowicie nie broniony, wojska Angielskie zostały zmiażdżone w Szkocji. 1 lipca wypowiadam wojnę Związkowi Radzieckiemu, a do sojuszu dołącza Japonia wraz z Syjamem i Nacj. Chinami. W międzyczasie do wojny dołącza USA, spowodowane jest to atakiem na ich bazę na Pacyfiku Pearl Harbour przez Japonię.

    Nic szczególnego, ale to moja pierwsza naprawdę poważna gra, którą mam zamiar skończyć...

    PS. Zapomniałem wspomnieć o flocie. Mam 6 lotniskowców, 2 pancerniki, 2 ciężkie krążowniki, 7 lekkich krążowników, 16 flotylli niszczycieli oraz 48 flotylli okrętów podwodnych.
     
  4. Raulek

    Raulek Guest

    Tak jak mówisz, to marionetka Japonii. Produkuję obecnie okręty podwodne, 3 ciężkie krążowniki, czołgi oraz brygady art. s. b. Staram się już nie nadwyrężać rezerw.

    [​IMG]

    Na początku, czyli równo 3 miesiące temu wg wywiadu mieli 270 DP i 16 DPanc.

    Co do Norwegii i Danii to bałem się, ponieważ Wlk. Brytania miała przewagę na morzu, a później po prostu zapomniałem.

    PS. Normal/Agresywny
     
  5. Raulek

    Raulek Guest

  6. Raulek

    Raulek Guest

    Czerwiec 1942

    [​IMG]
    Na czerwono linia frontu z grudnia 1941 r.
     
  7. Raulek

    Raulek Guest

    Styczeń 1943

    [​IMG]
    Czerwona linia - front grudzień 1941
    NIebieska linia - front czerwiec 1942

    [​IMG]
    Reaktor atomowy w Berlinie.

    Ofensywa na Kaukazie i w okolicach Stalingradu. Padła wreszcie Moskwa. Teraz jak najszybciej do Sverdlovska i czekać na Bitter Peace.
     
  8. Raulek

    Raulek Guest

    Sprostowanie: Poprzedni upload nie jak napisałem ze Stycznia 1943, a był z Października 1942

    Marzec 1943

    Listopada 1942 Stalin poddaje się.

    [​IMG]
    Tereny Rzeszy.

    [​IMG]
    Partyzantka na terenach podbitych przez III Rzeszę.

    [​IMG]
    Reaktor jądrowy w Berlinie.

    W Afryce ciągle Amerykanie w ofensywie. Mam w planach wyparcie ich od bliskiego wschodu, podbijając Turcję. Teraz szykuję atak na Jugosławię, Grecję oraz Rumunię. Zaanektowałem Danię.

    [​IMG]
    Sytuacja w Afryce.
     
  9. Raulek

    Raulek Guest

    Kronika wojny na morzu:

    Japończycy cały czas kontrolują akwen Oceanu Spokojnego i Indyjskiego. Amerykanie skierowali swoje siły na Morze Irlandzki i wybrzeże Francji. Tam w bitwie straciłem 2 CA i 3 CL, ale moje lotnictwo zostało w ten rejon natychmiast przemieszczone i w okresie 3 miesięcy zatopiło 14 CV Amerykańskich, 4 BB oraz kilka mniejszych jednostek. Wyszukanie celów powierzyłem swoim 4 flotom podwodnym (Po 30 UBootów, razem 120), opłaciłem to stratą 9 SS.

    Przyznam się, że pierwszy raz (!!!) w swojej karierze użyłem lotnictwa do likwidowanie marynarki, co ciekawe nie mam bombowców okrętowych. :) Wszystko załatwiły 16 CAS i 8 Takt. Jak widziałem w jednej bitwie jak padają 4 CV to mnie zatkało. Lotnictwo to potęga! :D Następnym razem będę inwestował w lotnictwo morskie. :)
     
  10. Raulek

    Raulek Guest

    Kazdy lubi w HOI potyczki na morzu. Ja uwielbiam bitwy morskie. Pod tym wzgledem ta gra wyszla wspaniale.

    Straty:

    Panstwa Osi:
    Kriegsmarine (Niemcy) - 2 CV, 1 BC, 2 CA, 4 DD, 24 SS, 3 TP
    Regia Marine (Wlochy) - 6 CL, 5 DD, 1 SS, 1 TP
    Imperial Navy (Japonia) - 1 CL, 5 DD, 1 SS, 7 TP

    Alianci:
    US Navy (USA) - 14 CV, 1 CVL, 5 BB, 14 CA, 10 CL, 43 DD, 2 SS, 84 TP
    Royal Navy (Wlk. Brytania) - 3 BB, 2 CA, 9 CL, 17 DD, 6 SS, 22 TP
     
  11. Warzkins

    Warzkins Ten, o Którym mówią Księgi

    Ja zacząłem grać włochami od 1936 do 1940 szło dobrze ofensywa w afryce szła dobrze jednak desant brytyjczyków w bengazi i tripoli zmusił moje wojska do odwrotu na kontynent tym samym w grudni afryka padłana morzu okręty podwodne zatapiały konwoje zaś marynarka robiła swoje niszcząc kolejne okręty.W Marcu 1941 Rozpoczeła sie ofensywa na jugosławie padła w pare dni jednak niemcy węgrzy bułgarzy i rumunie też sobie troche "wzieli"
    W Marcu również brytyjczycy zdesantowali sie w tarencie 3 dywizjami jednak szybko zostali zniszczeni.W Kwietniu Rosja wypowiada wojne węgrom tym samym państwom osi do sojuszu niemieckiego dołanczają również Hiszpanie,Portugalczycy,Szwedzi i Grecy.W skandynawi Szwedom i niemcom idzie bardzo źle zaś finowie zostali zniszczeni w przeciągu 1 miesiąca.
    Sytuacja w maju.

    [/img][​IMG]
    [​IMG][/img]

    Następne pół roku trwały loty bojowe moich samolotów nad morzem sródziemnym dominacje w powietrzu przejeły moje myśliwce przechwytujące i wielozadaniowe zaś na morzu bombowce okrętowe robiły prawdziwą sieczke zatapiając ponad 20 okretów w 3 miesiące 3 BB 7 TP 3 CV 7 DD Amerykańskich i około 30 brytyjskich.
    W Październiku zrobiłem desant w afryce i teraz aktualna sytuacja w afryce siedze i myśle nad nową ofensywą jednak siły brytyjske mają przewage liczebną.
    Moje Siły:posiłki w drodze są w palermo około 1 DPancerna 2 Zmot 3 DP
    Zuara-2 DP Nie pisze brygad bo nie pamiętam :p
    Tripoli-3 DP 2 Pancerne
    Homs-7 DP 2 Pancerne
    Ghadanes-1 DP
    Przypuszczalne Siły Brytyjske:
    Socna-7-9 Dywizji
    Sirte-7-9 Dywizji
    Ghat-1 DP
    Murguk-1 D Pancerna
    Agadebia-2 Dywizje
    Bengazi-2-5 Dywizji
    Może pomożecie mi wymyslić jakąś ofensywe :p
    Aktualna sytuacja:
    [/img][​IMG]
    [​IMG][/img]

    Za wszelkie błędy językowe i ortograficzne przepraszam
     
  12. Warzkins

    Warzkins Ten, o Którym mówią Księgi

    Po zastoju 2 miesięcy i przybyłych posiłkach nadszedł wreszcie czas na atak jednak nie ofensywe tylko atak okrążający.
    Około 11 dywizji w tym 1 pancerna i 2 zmotoryzowane wyruszyły z zuary na rankiem do prowincji Ghadames kiedy już tam dotarły z łatwością odparły atak brytyjczyków około 3 dywizji.
    Na szczęscie tylko 3 bo kilka dni wczesniej nastąpił atak sił z homs i brytyjczycy musieli sie wycofac zaś wojska z homs wróciły na pozycje nie zajmując socny.
    Generał Polskich sił we włoszech spostrzegł że jest szansa na okrążenie wojsk brytyjskich we Ghacie jednak musiałby on zaatakować Murzuk.
    Kiedy otrzymał zgode dowódzctwa Wyruszył ze swoj 1 Polska Armia Zmotoryzowana do Mrzuka droga była trudna bo infrastruktura sięgała 0.
    Kiedy dotarł na miejsce 6 Dywizji brytyjskich które drastycznie próbowało sie wycofać z Ghata zaatakowało jego pozycje jednak były tak słabe że wycofały sie po 1 godzinie walki.
    Pozostałe wojska włoskie w ghadames zaatakowały 6 dywizji w ghat.
    Brytyjczycy skapitulowali 24 lutego o 7.00 tracąc 6 dywizji.
    [/img][​IMG]
    [​IMG][/img]

    Teraz Siły włoskie miały zająć socne i zaatakowały od ghadamesu jednak kiedy dotarł do socny zostały wyparte przez dywizjie pancerne aliantów.
    Rozpoczeły sie ataki na socne ale tylko takie które zmuszały wojska aliantów do odwrotu prowincji nie zajmowano.
    Dzieki doświadczeniu pilotów w zaledwie kilkanaście dni zostało zniszczonych 3 dywizje piechoty.

    3 Kwietnia o godzinie 11.00 Została zniszczona dywizjia pancerna.
    [/img][​IMG]
    [​IMG][/img]

    Kilka dni później została zniszczona kolejna dywizjia pancerna dokładnie 9 kwietnia o godzinie 18.00

    [/img][​IMG][/img]

    11 Kwietnia o godzinie 7.00 została zniszczona dywizjia piechoty wraz z brygadą.

    Zaś dzieki lotnikom bombowców okrętowych w ciągu tygodnia zatopionych zostało 21 transportowców i 13 eskortowców konwojowych

    [/img][​IMG][/img]
     
  13. Kurczaki

    Kurczaki Aktywny User

    Aktualnie gram Wegrami, jest juz 16 Kwiecien 1939 i przymierzam sie do wojny z Polska (jestem w sojuszu z niemiaszkami).Niestety to jest II RP mod wiec jest 70% szans ze Polska wejdzie w sojusz z ZSRR za pomoca eventu :?.Caly rozwoj to przedewszystkim budowa dywizji piechoty, i technologie. Jakims cudem udalo mi sie wstrzelic w ta opcje robioru Czechoslowacji w ktorej Wegry dostaja Slowacje. W przyszlosci planuje atak na Jugoslawie, a moze i nawet na Bulgarie, o ile zdaze.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  14. Mati992

    Mati992 User

    Ja wczoraj grając Niemcami postanowiłem zagrać Austrią i zjednoczyć i odtworzyć cesarstwo Austro-Węgier o oto obecne efekty. Ja chcę zaanektować całe Węgry a na razie to mi wystarczy. Mój plan jest taki zajmę Węgry a potem Jugosławia , Słowacja, i kawałek Polski a potem się zobaczy
    [​IMG]
     
  15. Mati992

    Mati992 User

    Na tej drodze stanęła wojna z Włochami i wielka działalność partyzancka[​IMG]

    No i jak pisałem partyzanci
    [​IMG]

    A mam pokój z Włochami i rozbroiłem ich wojsko.
    P.S Jak są jeszcze jakieś pytania to proszę dzisiaj bo jutro chyba nie dam rady i nie mam informatyki by wejść na forum

    Jak widać sytuacja się zmieniła Austria odzyskała tereny od Czechosłowacji
    [​IMG]
     
  16. Warzkins

    Warzkins Ten, o Którym mówią Księgi

    Coś temat zamarł :D
    To ja teraz troche opowiem a potem wkleje zdjęcia.
    Jest rok 1947 wrzesień.
    Wojska Niemieckie (czyli moje) Docierają do granicy z meksykiem na północy rozpoczyna się nowa ofensywa i natarcie dociera do denver do kwietnia zaplanowano zająć całą ameryke i kanade.Na Froncie w kanadzie natarcie idzie powoli z powodu zbyt dużych odległości pomiędzy prowincjami.
    Flota Amerykańska składa sie już zaledwie z kilkunastu statków bądz troche więcej ponieważ około 150 zostało już zatopionych w tym większość lotniskowców w portach badź morzu przez bombowce okrętowe.
    Duża działalność partyzancka w ameryce zmusza do pozostawiania coraz to większych sił na tyłach frontu.
    Z Rosją pokój od 1943 po ich kapitulacji i oddaniu prowincji do uralu jednak ostatnio żądają ich zwrotu i stosunki z nimi psują sie na dodatek koncentrują oni nowe wojska na granicach czyżby znów chcieli przegrać ?
    W składowiska w Drezinie Pod specjalną ochroną znajdują sie 4 bomby atomowe które w każdej chwili mogą być użyte.
    Ogromna ilość rakiet V-2 stoi w magazynach z powodu szybkiego natarcia wojsk niemieckich.
    W Indiach i tybecie spokój od 1944 kiedy to niemcy zajęły je wraz z japonią kolonie brytyjskie na wyspach brytyjskich zaś duża działalność partyzancka w scapa flow i bristolu.
    W sierpniu 1947 udało sie zdesantować w australi i teraz coraz to nowe wojska są tam dosyłane natarcie główne ma sie rozpocząć wiosną 1948 roku.
    Lotnictwa alianckiego nie widać więc to znaczy najprawdopodobniej że go nie ma.
    W afryce bronią sie tylko Liberia i 3 prowincje które odgradzają prowincje vichy.
    Konwoje niemieckie nawet jeżeli sa ich setki to mają wciąż za mało transportowców i eskortowców budowa ich trwa nonstop.
    Japończycy zajęli większość wysp na Pacyfiku i niedługo może dojść do ankesji Wielkiej Brytani,Australi i możliwe że za rok może dwa nawet ameryki.

    Co do statków to nie jestem pewien ale potem wkleje zdjęcia.
     
  17. Warzkins

    Warzkins Ten, o Którym mówią Księgi

    Co do statków to sie troszke w poprzednim poście pomyliłem :p
    Zatopionych przez moją marynarke statków :200
    Zatopionych przez moją flote powietrzną :522
    Co daje 722 zatopionych statków :D:D :rotfl:

    Brytyjczycy stracili 267 statków łącznie w walce z Osią
    Amerykanie stracili 497 statków łącznie w walce z Osią
    Alianci poza WB i USA stracili 151 statków łącznie w walce z Osią
    Łącznie na dno poszło 915 statków

    Europa
    [/img][​IMG]
    [/img]

    [/img][​IMG]
    [/img]

    Afryka
    [/img][​IMG]
    [/img]

    Atak na Australie
    [/img][​IMG]
    [/img]

    Ameryka i Kanada
    [/img][​IMG]
    [/img]

    Stan Wojsk Lądowych
    [/img][​IMG]
    [/img]

    Stan Sił Morskich
    [/img][​IMG]
    [/img]

    Stan Sił Lotnictwa
    [/img][​IMG]
    [/img]

    Najnowsze Pancerniki i w budowie superciężki w Maiami
    [/img][​IMG]
    [/img]

    Lotniskowce i teretoria Japońskie w budowie 3 lotniskowce najnowocześniejsze + opracowywanie nuklearnego lotniskowca i łodzi podwodnych.Łodzie podwodne klasy VI w budowie i opracowywanie nuklearnych łodzi podwodnych i kawaleri powietrznej.
    [/img][​IMG]
    [/img]
     
  18. Widder

    Widder Ten, o Którym mówią Księgi

    Francja (1)

    Kurcze ! Chyba sobie zagram rajchem :)

    Ale póki co - Francja. Bazuję na sejwie z AARa z końca 1936 r. Postanowiłem popróbować i trochę na szybko sobie pograć, zobaczyć co się stanie i jak mi pójdzie.

    Armia w chwili wybuchu wojny liczyła 70 dywizji, przy czym nie ruszałem wojsk z kolonii (wyj.: 2 dyw. z Dżibutii).
    [​IMG]
    Prawie cała piechota wz. 39 (wyj.: 1 dyw. w Maroku i 2 w Wietnamie), piechota górska wz. 39, czołgi przepoczwarzają się właśnie w model Suoma-35.
    Lotnictwo liczy 15 grup: 5 taktycznych (2* mod. II, 3* mod. III) i 10 myśliwców (3* MS.406 tj. przechwytujący mod. II, 7* Bloch MB.152 tj. przechwytujący mod. III).

    Ideą było brutalne wjechanie w rajch. Trochę jednak zaspałem i siły na Linii Maginota zgromadziłem dopiero 11.IX.
    [​IMG] [​IMG]
    8.IX.1939 we Francji i w Polsce

    Generalnie jednak wjazd się udał (raczej). 11.IX ruszyłem na Saarę łamiąc niem. opór przytłaczającą przewagą ilościową. Gdy 1.X upadła Polska, trochę już zawojowałem.
    [​IMG]
    1.X.1939

    Za cel bieżący obrałem okrążenie i eliminację wojsk niemieckich w zagł. Rury i okupację tego przemysłowego i surowcowego terenu.
    [​IMG]
    2.X Francja zdobywa Münster - tworzy się kocioł.
    Teraz trzeba wyczyścić, co też się udaje, 20.X.1939 pada Kolonia.

    [​IMG]
    20.X.1939 maksymalny zasięg wojsk francuskich !!!

    Jednak pięknie nie jest. Szkopy zaczynają ściągać dywizje z Polski, co do końca listopada powoduje, że tracę 3 prowincje, Frankfurt a.M, Kassel i Münster. Potem cisza, cisza, cisza... w każdej prowincji frontowej trzymam po 15-20 dywizji, więc nawet nie próbują. Toczą się jedynie walki powietrzne, jednak udaje mi się zabezpieczyć własne wojska przed nadmiernym rozhasaniem Luftwaffe, problemem są natomiast ich naloty na moje konwoje na M. Śródziemnym :wall:

    [​IMG] [​IMG]
    front na przełomie 39/40 oraz notoryczne akcje niem. Luftwaffe na moich konwojach

    Generalne uwagi:
    - za mała ilość wojska, czyli piechoty
    - bombardowania moich konwojów na M. Śródziemnym przez niem. lotnictwo morskie (skąd taki zasięg mają ?!)
    - zerowe wsparcie Anglii
     
  19. Widder

    Widder Ten, o Którym mówią Księgi

    Francja (2)

    Cóż, miałem ideę :) Zebrać do kupy wszystko, co szybsze od muła i zrobić z tego armię pancerną, która ruszy front i zacznie francuską generalną ofensywę na Berlin. Oto ta zbieranina:
    [​IMG]

    Jednak zanim wszystko poustawiałem na pozycjach wyjściowych, front już ruszył, ale niestety w złą stronę. 22.III dzicy hunowie ruszyli z Münster i Kassel na okupowany Dortmund. Nie wyglądalo to ciekawie:
    [​IMG]

    Potem poszło z górki, Essen, Aachen (padło 29.III)... postanowiłem bronić się na linii Saarbrücken-Köln. Nie wyszło, a wielki atak na Saarę stworzył zagrożenie odcięcia wojsk francuskich w Kolonii - ściągnąłem co się dało z LM (konkretnie 6 dyw. piechoty i wspomnianą A. Panc.) i jakoś udało się obronić (8.IV). W międzyczasie wyparli mnie z Kolonii. 1.V.1940 Niemcy wypowiedziały wojnę Belgii, Holandii i Luksemburgowi, zaś 13.V.1940 ruszyli wielką masą na zajętą (jeszcze) przez mnie Saarę.

    [​IMG]
    13.V.1940 niem. uderzenie na Saarę

    Tak zakończył się okres bytności wojsk francuskich w rajchu.

    Generalne uwagi:
    - za mało miałem dywizji na "kolońską imprezę"
    - Wlk. Brytania dalej siedzi na wyspach i nic nie robi
     
  20. Omareth

    Omareth User

    Ostatnio gram sobie na modzie All The Russias. Jest to całkiem ciekawy mod, nie ma ZSRR, jest za to Rosja i państwa w stylu Kazachstan, Turkmenistan. Istnieje Ukraina jako marionetka Polski, sama Polska ma granicę dalej na wschód, niezłą armię i sporo PP. Jak grałem za pierwszym razem Polską to nie miałem najmniejszych problemów z zajęciem Niemiec (jest nawet w 36 specjalny event wypowiedzenia wojny z okazji remilitaryzacji Nadrenii). Ale nie o tej grze chciałem pisać.

    Nową rozgrywkę zacząłem Rosją. W pierwszych dniach stycznia dostaje się event, w którym wybieramy jaka opcja polityczna ma rządzić w naszym kraju. Ja wybrałem oczywiście koalicję mieńszewików i eserowców :) Potem jest jeszcze kilka eventów politycznych o statusie cerkwi, nacisku w odbudowie kraju, czy nowych wyborach do Dumy. Mod został skonstruowany tak, że na początku nie możemy odkrywać doktryn lądowych, dopiero w 37 wyskakuje event, w którym odblokowuje wybraną ścieżkę i daje nam trochę blueprintów (ja wybrałem Grand Battle Plan, z zamariem pójścia w Infiltration Assault). Fanów Blitzkriegu muszę rozczarować, bo za pójście w "Spearhead" jest bodajże +15 dissent :)

    Ale najważniejszy event dotyczy polityki zagranicznej, wybieramy opcję izolacjonistyczną, "realpolityk" i ekspansjonizm. Ja poszedłem w ekspansjonizm :) W maju 38 wyskoczył event o Mongolii i kolei Transsyberyjskiej, wybrałem opcję wojny i oczywiście zająłem bardzo szybko. Następny event był o Transamurze (Rosja nie posiada kraju nadamuryjskiego, istnieje satelita Japonii - Transamur), gdzie wybrałem opcję inwazji :) Wybuchła więc wojna z Japonią. Na początku nie było łatwo, zajęli mi trochę prowów w Mongolii, a także przejściowo zrobili kocioł we Władywostoku (na szczęście przerwałem okrążenie). Wojna była bardzo długa, zakończyłem ją dopiero w sierpniu 1940.

    W międzyczasie prowadziłem dwie wojny z Turkmenistanem (najpierw był sojusznikiem Japonii, zabrałem mu parę prowów, po czym zaatakował znowu, wtedy anektowałem :) ), który był wzmocniony bo zajęciu Kazachstanu. Dostałem też event o core'ach na Kaukazie i w państwie Kozaków. Zająłem Kozaków i już zmierzałem do Baku, ale nagle Gruzja z Turcją zaatakowały Azerbejdżań i Armenię, czym uprzedziły mnie w zajęciu tych roponośnych terenów (i czego wkrótce pożałują :) ).

    Wracając do wojny z Japonią: zakończyłem ją anektując marionetkowe Nacjonalistyczne Chiny i zabierając kilka prowów Japonii, gdyż oczywiście na desant na Wyspy Japońskie nie było widoków (nie buduję statków :) ).

    Bardzo ciekawa jest sytuacja w Europie. 23 sierpnia 39 wyskoczył event podobny do Ribbentrop-Mołotow: propozycja sojuszu z Niemcami, a oprócz tego opcja sojuszu z Polską i jeszcze jakimiś małymi krajami. Wybrałem małe kraje, bo dodało mi to do interwencjonizmu, a na prowadzenie wojny z Polską nie byłem militarnie przygotowany - 95% wojska zaangażowanego w wojny z Japonią i Turkmenistanem. Siedem dni to za mało na dyslokację odpowiednich sił na Zachód, sojusz z Niemcami mógłby zatem oznaczać polskie rajdy w okolice Moskwy. Poza tym zamierzam rozprawić się z hitlerowcami, a sojusz by mi to utrudnił. Jedyne czego żałuję to core'y na Białoruś i Ukrainę :)

    Sama wojna niemiecko-polska była bardzo ciekawa. Polska była sprzymierzona z Czechosłowacją (nie miała natomiast sojuszu z aliantami). Niemcy szybko uporali się z Czechami, ale o dziwo linia frontu im utknęła w okolicach Wisły. Na początku '40 do wojny przyłączyli się alianci, co najprawdopodobniej zmusiło Niemców do przerzucenia sporych sił na Zachód. W każdym razie Polacy powoli odzyskują teren :) (Front zachodni stoi w miejscu.)

    Parę screenów:
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Moja armia:
    171 INF/27 MTN/2 ARM/1 CAV/1 HQ (razem: 202)

    Lotnictwo:
    INT 10/TAC 9 (razem: 19)

    Flota:
    n/c :)
     
  21. Widder

    Widder Ten, o Którym mówią Księgi

    Francja (3)

    Gdy Adolf wypowiedział wojnę Beneluksowi, nie zdążyłem się pozbierać a z Holandii szybko zostały jedynie południowe skrawki. Postanowiłem oprzeć obronę na granicy Belgii i na LM. Plany pokrzyżowała utrata Luksemburga (23.V) i przebicie się Niemców w... Ardenach. Gdy 26.V przegrałem w Brukseli, przesunąłem linie obronne na płd. Belgii (Ghent-Mons-Namur i dalej Reims i LM). 1.VI klęska pod Namur i 6.VI atak 35 dyw. niemieckich na 14 moich w Reims sprawił, że sytuacja wygląda tak jak wygląda:
    [​IMG]

    Zastanawiam się teraz czy próbować gdzieś sklecić jakąś obronę, czy też jak najszybciej ewakuować co się da na Wyspy i do Afryki...

    Jedyne co nie zawiodło to lotnictwo - myśliwcy skutecznie wywalczyli przewagę nad całym obszarem działań, zaś bombowce i szturmowce przeszkadzały ile się dało (niewiele ich więc niewiele się dało) i nawet każdy z nich dorobił się złotej gwiazdki.
    [​IMG]
    niewielka pociecha

    Główne siły flot patrolowała wybrzeża Belgi i Holandii, 6.VI doszło nawet do bitwy. 3. Flota (najnowocześniejsza) w składzie patrz screen + 1*CL IV + 4* DD IV, oraz Anglicy, w sumie 27 jdn. alianckich, pokonały silny zespół adm. Raedera (15 jdn.), zatapiając nawet Tirpitza. Anglicy dostali w plecy 1 flotyllę niszczycieli, moja flota jedynie jakieś uszkodzenia. Z ciekawostek warto dodać, że samoloty z HMS Eagle bombardowały mojego Joffre :)
    [​IMG]
    3. Flota Francuska, same cuda techniki

    Uwagi:
    - specjalnie postanowiłem nie przejmować kontroli nad Anglikami, żeby zobaczyć co ci będą robić
    - niemieckie bombowce morskie (model I) faktycznie mają zasięg wystarczający do akcji nad M. Śródziemnym, jeśli tylko stacjonują w Monachium (800 km) - osobiście do głowy by mi nie przyszło bazować samoloty morskie pod Alpami
    - za mało dywizji, zaskutkowała moja słabość do marynarki w l. 37-39, chociaż od IX.39 masowo klepię piechotę, to wciąż za mało
     
  22. Matheos

    Matheos Ten, o Którym mówią Księgi

    Kom. Chiny

    Gram sobie Komunistami Chińskimi w scenariuszu od 1936, stworzyłem jeden event którego, oczywiście użyłem. Ale tylko raz. Dawał on mi 2 HQ oraz 2 Pancerne wraz z 5 dywizjami piechoty.

    Jak wiadomo Komuniści mają od razu wojnę. Na początku najłatwiej przychodziła mi walka z Satelitą Nacjonalistów Chińskich czyli Xibei San Ma (czy jakoś tak). Ich prowincje były duże a liczba to chyba 6? W każdym bądź razie teren średnio trudny (pustynie i wzgórza) na północy i trudniejszy na południu (góry). Pomimo że może się wydać iż komuniści nie mają żadnych szans, twórcy gry dali im wszystkie początkowe dywizje piechoty modelu '36 z zasobem doświadczenia (ok. 25) oraz kilka dywizji piechoty górskiej modelu 1 -wszego również doświadczonych. Nie jestem w stanie podać jak długo tam walczyłem, jednak gdy sąsiadowałem z prowincją Golmud (stolica w/w satelity nacjonalistów) Chińczycy Chang Kai Sheka dokonali ich aneksji. Więc zacząłem walczyć z "wrogiem nr. 1". Dodatkowo rozprawę na "Północy" ułatwił mi fakt odcięcia wrogów od dostaw zaopatrzenia.

    Wkrótce zacząłem sie zmagać z nalotami wrogich samolotów. Co nie ułatwiało mi pracy. No ale, nie tylko na północy walczyłem. Z nacjonalistami, jak już wspominałem walczyło się gorzej, mieli liczniejszą armię która szybko zdobywała doświadczenie. Pierwszą prowincją która wpadła w moje ręce była Baoji a o którą później toczyłem zacięte boje. Oczywiście nacjonaliści atakowali mnie tylko i wyłącznie tam gdzie na nich zdobyłem cośik, nie ruszali na umocnienia początkowych terytoriów Chińczyków z pod znaku sierpa i młota. Jednak gdy rozwinąłem ofensywę łatwo zauważyłem iż jednak ustępują pola moim doświadczonym wojakom. Przewodniczący Mao dowodząc korpusem złożonym z 3 dywizji nabył nową umiejętność: "Specjalista do walki w Górach" co bardzo mnie ucieszyło. Prowadziłem jego wojska do walk w górach, nie jedno krotnie dzięki tej interwencji uratowałem przegrywających.
    Udało mi się zrobić też dwa inne kociołki. Jeden pod Zigong przy granicy z jakimś innym tworem chińskim przedstawianym na mapie w grze kolorem brązowym, w nim Śmierć poniosło 7 wartościowych (około 30 doświadczenia) dyw. piechoty. Drugi kociołek powstał pod Anyang, tam śmierć poniosło chyba 3 dyw. piechoty. W miedzy czasie wojsko które złożyłem z 2 dyw. czołgów i 1 HQ nabierało doświadczenia, co ciekawe nigdy nie ponieśli klęski! Zupełnie tak jak Mao. I to też oni jako pierwsi wjechali tryumfalnie do Nankinu. NIe mogę też zapomnieć o tym że po trosze pomogła mi wojna między ... (kraj na południu Nacjonalistycznych Chin, ma - Haikou tą wysepkę) a Nacjonalistami. Początkowo nie zauważyłem że odnoszą jakieś sukcesy. Gdzieś pod koniec Sierpnia zacząłem z nimi graniczyć, stworzyło to jeszcze inny kociołek ale na nieszczęście żadne wojsko tam nie stało Więc nie ma potrzeby o tym się rozpisywać. Chińczycy Chang'a przyznali sie do klęski dopiero gdy zdobyłem jakiś inny prow za 2 albo 1 punkt. O to co mi oddali po tej wojnie, zapowiadam że po rozrachunku z Japońcami przyjdzie ponownie na nich kolej.
    Gwoli wytłumaczenia czemu sie zgodziłem skoro miałem więcej zdobyczy: zbliżał sie Listopad a w miedzy czasie Japońcy wypowiedzieli wojnę południowemu krajowi graniczącemu z Nacjonalistami, wiec obawiałem sie że nastąpi event o pokoju między Mao a Chang'iem i stracę wszystkie zdobycze.
    Oto i screen moich nabytków:

    [​IMG]

    Zastanawiam się teraz czy pójść i podbić to to zielone, ale oczywiście gdy moje wszystkie dywizje rozmieszczę. Te dywizje w początkowych prowincjach to garnizony, w celu odpierania możliwego ataku. Mógłbym juz je rozwiązać ale mi sie nie chce, może się jeszcze przydadzą.

    A i przy okazji: jak się do chol... zmienia wielkość obrazków uploadowanych z imageshacka?
     
  23. Widder

    Widder Ten, o Którym mówią Księgi

    Francja (4)

    Sensacja! Anglicy wysłali mi korpus ekspedycyjny - konkretnie 1 dyw. piechoty :rotfl:

    A poza tym napór coraz większy. Doszedłem do wniosku, że za Chiny nie można dopuścić do odcięcia Linii Maginota, czyli, że trzeba zlikwidować "wyrwę" w Reims. 10.VI ruszyłem ze zmasowanym kontratakiem wspieranym przez całość lotnictwa bombowego i szturmowego:
    [​IMG] [​IMG]
    12.VI Reims było moje, ale już 13 Niemcy znowu natarli (25 ich na 14 moich) i 14.VI znowu było w szarym kolorze, 15.VI moja druga kontrofensywa, a 16.VI atak niemiecki, po którym zorganizowanie moich dywizji było jakoby go nie było. Tak więc 4 dni walk o Reims nie przyniosły efektu.

    Tymczasem w płd. Belgii zastosowałem metodę łatania dziur przez przerzucanie wsparcia - jedyną rzeczą, którą łatwo dało się przesunąć była Armia "Pancerna". Najpierw 10.VI uderzyło 26 dyw. niem. na 23. fr-belg-hol. w Ghant, gdzie przerzuciłem AP z Mons, potem z Ghant do Mons (11.VI). I tak w kółko.

    Ok. 18-20.VI się wszystko zaczęło sypać, zorganizowanie wojsk w płd. Belgii zupełnie padło, Niemcy atakowali wszędzie oprócz LM. 25.VI padlo Lille, Belgia skapitulowała, 27.VI Węgry weszły do osi. 1.VII.1940 sytuacja wygląda tak:
    [​IMG]

    Oczywiście zdarzały się też chwile miłe, ale nie na ziemi. Flota wspierała ogniem walki przybrzeżne, a lotnictwo radziło sobie całkiem calkiem:
    [​IMG]

    5.VII będę miał gotowe 6 dywizji piechoty. 7 transportowców czeka w Marsylii Pytanie... wycofać się i czekać 4/5 lat na desant w Normandii, czy alokować te nowe dywizje i próbować dalej (to drugie mnie bardziej korci).

    Uwagi ogólne
    - za mało dywizji
    - marne zorganizowanie
    - no i za mało dywizji

    edit 15.XII
    Nowe dywizje rozlokowane na początku lipca na niewiele się zdały. W 1. tygodniu tego miesiąca Niemcy uzyskali przełamanie frontu na najważniejszych kierunkach i się już potoczyło... 2.VIII zgodziłem się na Vichy.
    Dalsze losy Francji i jej armii polegaly na zbieraniu sił i wsparciu ze strony mysliwców w bitwie o Anglię (powietrznej) oraz myśliwców i bombowców w płn. Afryce. Od czasu do czasu okrętami podwodnymi trochę potopiłem niemieckie konwoje do Norwegii, co zwykle kończyło się wejściem do akcji Kriegsmarine i/lub Luftwaffe, czyli dosyć boleśnie.
    Sytuacja pod koniec 1941 r. - siedzę sobie w koloniach, wyspy nietknięte, Włosi spychani wgłąb Libii, Niemcy podchodzą pod Moskwę, a...

    sejw... ulega wykasowaniu ze względu na nudę rozgrywki. Przy okazji zaznaczam, że sejw do AARa "Wolność, Równość, Braterstwo" datowany na 1.I.1937 jest bezpieczny i zamierzam do niego powrócić, jak tylko najdzie mnie przypływ weny i extra dawka wolnego czasu.
     
  24. Świerszczu

    Świerszczu Guest

    Gram Polską na All The Russias. Rozgrywka ciekawa. Trochę się pomęczyłem z Niemiaszkami, ale jakoś poszło, eventy bardzo ciekawe sa, dzięki czemu zdobyłem core'y na Opawę, Ruś Zakarpacką i takie tam. Po zajeciu Niemiec i przy okazji Austrii - krótka wojna z Czechosłowacją. Event o unii z państwami bałtyckimi - i jazda na Rosję.
    Tu zaczął się kłopot - choć Rosjanie mieli dość niski poziom technologiczny, to jednak dużo jednostek. pierwsza wojna rosyjska zakończyła się rozejmem.
    Nastapił event o roszczeniach polskich co do Bessarabii, który skwapliwie przyjąłem, później sojusz z Rumunią i Węgrami.
    Stwierdziłem, że ryzyko buntu w niemieckich provach jest zbyt duze, wiec uwolniłem NRD i... mały zonk. Otóż, dostali oni Bawarię i Badenię, więc reszte Niemiec dałem im dyplomatycznie, uwolniłem Austrię i przekazałem im Czechy (oprócz core'ów), oraz część Niemiec.
    Druga wojna rosyjska przyniosła przesunięcie granicy pod Moskwę i wciągnięcie do sojuszu Armenii oraz Azerbejdżanu. Ta pierwsza jajęła prawie cały Kaukaz oraz odepchnęła pozostający w sojuszu z Rosją Kazachstan.
    Trzecia wojna spowodowała podbicie Bułgarii przez Rumunię oraz spuppetowanie i podział Rosji.
    Jako że bez wojen sojusz istniec nie może, a Turcja wadziła, nastąpił podział Turcji mniej więcej na pół - wschód do Armenii, zachód do Rumunii.
    Po tej wojnie Rumunia wystąpiła z sojuszu i nie wiem jakim sposobem powstała Bułgaria kontrolująca jedynie Constancę. Szybko jednak pokonaliśmy Rumunów, potem Greków i Kazachów. Właściwie, to Kazachów pokonali Kirgizi, którzy nie chcą być w naszym sojuszu, ale trudno.
    Po podbiciu Jugosławii czekało mnie następne zdziwienie, otóż Rosja miała core'y na Serbię. Podzieliłem więc to co pozostało na narodowe państwa.

    Teraz jest wojna Japonia vs. Reszta Świata. Jakim cudem? Otóż wspaniale AI Japonii przegrywając wojnę chińską w okolicach 5 grudnia 1941 wypowiedziało wojnę USA, UK i HOL, a miesiąc później Japonii wojnę wypowiedziała Rosja.

    [​IMG]
    Na czerwono granice Sojuszu, na czarno granice państw w Sojuszu, na brązowo granica Europy z Azją wg. Sojuszu.
     
  25. Severian

    Severian Doctore

    Wczoraj wieczorem z moim kumplem z pokoju zaczęliśmy wspólną grę Polską (normalny/normalny) z zamiarem przetrwania. W toku dyskusji uznaliśmy, że wybieramy wariant agresywny, bo obrona ma o wiele mniejsze szanse powodzenia, a w dalszej perspektywie podbicie Niemiec. Dograliśmy mod techteamów Crystiano i start.

    Przez pierwsze dwa miesiące dyslokowaliśmy większość sił na granicę z Litwą, gdyż pakt o nieagresji z Niemcami wydał się za trudny do obalenia w sensownym terminie.

    II Wojna Światowa - konflikt spowodowany nieuzasadnioną agresją Rzeczpospolitej Polski na Republikę Litwy dnia 1 marca 1936. Wobec miażdżącej przewagi strony polskiej obrona została złamana w ciągu 24 godzin. Dnia 15 marca Republika Litewska przestała istnieć. Przed tym faktem w ramach wzajemnych zobowiązań państw bałtyckich wojnę wypowiedziała Polsce Estonia, a 2 dni później Łotwa. Od tej chwili nastąpił efekt domina. Chronologicznie (z numerami wojny):
    1. Polska wypowiada wojnę Litwie
    2. Estonia dołącza do wojny po stronie Litwy
    3. Łotwa dołącza do wojny po stronie Litwy i Łotwy
    -> Litwa przestaje istnieć
    4. Niemcy wypowiadają wojnę Łotwie. Estonia dołącza się po stronie Łotwy.
    5. Niemcy wypowiadają wojnę ZSRR. Mongolia i Tanu Tuwa dołączają po stronie ZSRR
    6. Rumunia wypowiada wojnę ZSRR (+Mongolia +Tanu Tuwa)
    -> Rumunia dołącza do Osi
    -> ZSRR zrywa pakt o nieagresji z Polską
    7. Grecja wypowiada wojnę ZSRR (+Mongolia +Tanu Tuwa). Nie należy do Osi
    -> Łotwa przestaje istnieć
    8. Jugosławia wypowiada wojnę ZSRR (+Mongolia +Tanu Tuwa). Nie należy do Osi
    9. Węgry wypowiadają wojnę Tanu Tuwie (+ZSRR + Mongolia). Nie należą do Osi.
    10. ZSRR (+Mongolia + Tanu Tuwa) wypowiada wojnę Polsce.
    11. Bułgaria wypowiada wojnę ZSRR (+Mongolia +Tanu Tuwa). Nie należy do Osi
    -> Polska dołącza do Osi
    -> Estonia przestaje istnieć
    12. Wielka Brytania (+Francja + Kanada +Australia + Jemen +Nepal +Bhutan +Nowa Zelandia +RPA +Oman +Irak) wypowiada wojnę Niemcom (+Polska +Rumunia)
    -> Jugosławia dołącza do Osi
    -> Włochy dołączają do Osi

    W pierwszym okresie walk Polski z ZSRR zaskoczeni polscy sztabowcy szybko dyslokowali siły na wschodnią granicę oraz pospiesznie kończyli podbój Estonii. Wskutek nieudolnych posunięć ZSRR Polska traci na początek jedynie kilka prowincji, a groźba odcięcia północnego zgrupowania WP zostaje odsunięta. Dołączenie do Osi oraz oddanie kontroli militarnej Polsce przez Rumunię i Jugosławię umożliwia przedyslokowanie poważniejszych sił na południowy odcinek frontu. Zastosowana strategia obrony punktowej pozwala przy mniejszych siłach na efektywną obronę przeciwko liczniejszemu przeciwnikowi oraz zniszczenie 5 dywizji piechoty w pierwszym miesiącu walk. Pomoc ograniczonych sił niemieckich na froncie wschodnim skutkuje przesunięciem go na korzyść Osi. Nieliczne lotnictwo polskie dokonywało cudów bombardując bezustannie przeciwnika dniem i nocą.

    Stan działań wojennych na dzień 10 czerwca 1936 przedstawiał się:

    1. Front Północny - rejon działań Grupy Armii "Bałtyk" dowodzonej przez marsz. Rydza - Śmigłego
    - 1. Armia Konna
    - Samodzielna Mazowiecka Brygada Kawalerii
    - Armia Łódź
    - Armia Rezerwowa
    - Armia Litewska
    - Armia Lublin
    [​IMG]


    2. Front Centralny - rejon działań Grupy Armii "Białoruś" dowodzonej przez gen. Przedrzymińskiego - Krukowicza. Główny sektor działań obrony punktowej.
    - Sztab Generalny (HQ)
    - Armia Prusy
    - Armia Warszawa
    - Armia Modlin
    - Armia Pomorze
    - Armia Poznań
    - GO Sieradz
    - GO Pińsk

    [​IMG]


    3. Front Południowy - rejon działań Grupy Armii "Ukraina" dowodzony przez gen. Satanescu. Polski koordynator działań - gen. Bortnowski.
    - Armia Galicja
    - Armia Kraków
    - Korpus Podhalański
    - 14 dywizji jugosłowiańskich w różnych formacjach
    - 28 dywizji rumuńskich w różnych formacjach

    [​IMG]




    Na dzień 10 czerwca '36 na froncie zachodnim:
    - odcinek niemiecki bez zmian
    - odcinek włoski - głębokie wdarcie się słabych sił francuskich w północnych Włoszech wskutek nieudolności w dowodzeniu świeżego sojusznika.

    [​IMG]



    Niemcy i Włochy przekazują często dywizje, lecz bardzo szybko odbierają. Sami radzą sobie dość słabo, więc myślimy obecnie nad zmianą kierownictwa sojuszu oraz przejęcia kontroli militarnej nad nimi.
     

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie