Witam wszystkich, jest Piątek co znaczy, że nadszedł czas na kolejny odcinek pamiętnika twórców. Tym razem cały jest poświęcony naszym podwodnym przyjaciołom: okrętom podwodnym!

Rola okrętu podwodnego w HoI IV jest taka sama jak ich historyczna rola: polowanie na jednostki transportowe, bez stawiania czoła całej flocie wroga. Bardzo się to przyda Niemcom, którzy zwykle będą walczyć z Wielką Brytania i jej potężną Królewską Marynarką Wojenną.

Każdy kraj może zbadać cztery typy okrętów podwodnych, kolejne są silniejsze i trudniejsze do namierzenia.
[​IMG]
Można również modyfikować poszczególne typy za pomocą doświadczenia polowego poprzez poprawę ich ataku torpedami, zdolności ukrywania się czy prędkość.

Podobnie jak na inne okręty na okręty podwodne wpływają doktryny. Tak wygląda drzewko skupień (eng. focus) poświęcone jednostkom podwodnym w  in doktrynie Zakaz Handlu (eng. Trade interdiction).
[​IMG]
Poprawiają one ich umiejętności wykrywania innych statków oraz koordynację ataków na konwoje, czyli wielkości kontrolującej jak szybko inne okręty podwodne mogą się zebrać i pomóc w ataku na dany konwój oraz uciec, gdy większe siły nadciągną. Jest więc istotna dla kogoś kto chce wycisnąć ze swoich sił podwodnych co się tylko da.

Jak wcześniej wspomniano głównym celem okrętów podwodnych jest niszczenie gospodarki wroga przez polowania na konwoje. Na przykład:

  • Atakowanie konwojów na szlakach handlowych by dany kraj nie miał dostępu do zagranicznych surowców.
  • Kraje z terytorium rozsianym po całym świecie jak Wielka Brytania muszą używać konwojów by dostarczać zasoby pozyskiwane poza metropolią do stolicy. Inaczej nie mogą ich tam używać, co zwiększa ich podatność na rajdy okrętów podwodnych..
  • Jeśli otrzymujesz lend lease, konwoje niosące zaopatrzenie mogą zostać zatopione, a ich ładunek stracony na zawsze.
  • Kiedy przesyłamy siły na inny teatr działań wojennych musimy przenieść nie tylko żołnierzy, ale też zaopatrzenie i uzupełnienia. Zniszczenie konwojów zaopatrujących jednostki wroga znacząco pogorszy wartość bojową tych jednostek.
  • Oddziały w trakcie transportu morskiego bądź inwazji mogą zostać zaatakowane i zniszczone, bądź przynajmniej znacząco osłabione. Musisz być zawsze bardzo ostrożny i pilnować swoich transportów żołnierzy w czasie wojny.

Każdy szlak konwojów ma swoją efektywność widoczną w okienku podpowiedzi (eng. tooltip) wskazującym jaka część zaopatrzenia średnio dociera po potrąceniu wszystkich strat w czasie transportu konwojami, dodatkowo podświetlane są miejsca bitew konwojów z okrętami łupiącymi, co może Ci pomóc określić, gdzie wróg koncentruje swoje siły. Zalecane jest dodanie jakiejś eskorty, która jest pomocna w zwalczaniu okrętów podwodnych i innych zagrożeń.
[​IMG]

Większość okrętów nie jest w stanie podjąć efektywnej walki z okrętami podwodnymi, szczególnie duże okręty jak flagowce, dlatego posiadanie niszczycieli i lekkich krążowników jest ważne tak do obrony przed jak i aktywnego zwalczania nieprzyjacielskich okrętów podwodnych. Okręty podwodne mogą zostać również zauważone przez samoloty, dlatego utrzymywanie przewagi w powietrzu w danych rejonach jest również ważne.

[​IMG]

W tej bitwie morskiej Niemieckie okręty podwodne zdołały zatopić znaczną część konwoju, nim przybyły posiłki Królewskiej Floty, Niemcy zdążyli się już oddalić do niemalże krawędzi zasięgu widzenia brytyjskich jednostek, których przybycie uratowało ostatnich 5 statków. Zwróćmy uwagę, że wskaźnik informuje Nas, że nasze nasze jednostki nie znają dokładnego położenia wroga i nie mogą go atakować.

To ostatni odcinek przed świętami, powrócimy po bardzo długo oczekiwanym odpoczynku, 8 stycznia!